Uviedla to Únia miest Slovenska (ÚMS) s tým, že povinné zavedenie zberu textilného odpadu od 1. 1. 2025 môže pre samosprávy predstavovať zvýšenie nákladov a prípadne sankcie v prípade, že sa nepodarí motivovať obyvateľov miest k jeho dôslednému separovaniu.

Hora textilného odpadu v africkej Ghane. Svet je zahltený prebytkom oblečenia, ktoré končí na obrích skládkach.
Zdroj: Profimedia

ÚMS si tak uvedomuje zložitosť a finančnú náročnosť a je presvedčená, že len včasná príprava a podpora pomôže mestám pripraviť sa na túto novú povinnosť. Aby ÚMS vedela mestám pomôcť pri príprave, uzatvorila Memorandum o spolupráci s občianskym združením Ekocharita Slovensko, ktoré poskytuje kontajnerový zber textilu a oblečenia, jeho následné dotriedenie a ďalšie služby. Cieľom memoranda je pripraviť osvetové podujatia, aby zavedenie prebehlo bezproblémovo.

Rozšírenie osvetových aktivít v tejto oblasti podporila vzdelávacím projektom aj EÚ. Koordinátorka spolupráce za ÚMS Mária Wagingerová za účinný spôsob osvety považuje okrem informovanosti samotných miest, aj edukáciu žiakov a študentov prostredníctvom interaktívnych prednášok a aktivít o udržateľnej móde a textilnom odpade. Tie sú súčasťou projektu vzdelávania podporovaného EÚ.

Odpadový pracovník vyberá z obrej skládky textilu v africkej Ghane oblečenie, ktoré je v dobrom stave. Následne ho vyčistí a predáva na miestnom secondhandovom trhu chudobným ľuďom. Enviromentálna záťaž textilným odpadom je skutočne neúnosná.
Zdroj: Profimedia

„Pomocou nich lepšie porozumejú komplexnosti tejto témy. Spoločnosť Ekocharita v spolupráci s ÚMS zorganizuje pre školy a mestá takzvané swapy (výmeny oblečenia), ktoré majú, okrem iného, aj silný motivačný charakter a sú logickým pokračovaním prednášok," doplnila Wagingerová.

Zástupkyňa za Ekocharitu a koordinátorka vzdelávacieho projektu podporeného EÚ Marta Kunáková verí, že mestám pomôžu uchopiť problematiku a lepšie sa pripraviť na nové povinnosti, ktoré vyplynú zo zavedenia zberu textilného odpadu od roku 2025.

VIDEO Rieku Bodva opäť pohltil odpad z nelegálnej skládky. Obec už pritom trikrát platila pokutu