Slovenská pošta chystá reorganizáciu, ktorá sa dotkne okolo 1500 zamestnancov. Takmer 800 z nich sa stane nadbytočných. “Cieľom je modernizácia spoločnosti po vzore okolitých krajín, zvýšenie efektivity a skvalitnenie služieb klientom,” iinformovala hovorkyňa Iveta Dorčáková. Podľa nej ide o dlhodobo plánované manažérske rozhodnutie, ktoré nesúvisí s pandémiou koronavírusu. Transformácia má priniesť digitalizáciu služieb, modernizáciu infraštruktúry logistickej siete, zvýšenie kapacity v balíkovom segmente, reorganizáciu a zefektívnenie doručovania zásielok a opatrenia, ktoré v budúcnosti donesú vyššiu kvalitu služieb zákazníkom. Všetko už prerokovali aj s poštovými odborármi, čo malo za dôsledok upustenie vedenia pošty z pôvodného plánu prepustiť viac ako 900 zamestnancov.

V súčasnosti zamestnávajú takmer 13-tisíc zamestnancov po celom Slovensku. Mnohých z nich sa dotkne zmena týždenného pracovného času alebo pracovného zaradenia. Tým, ktorým sa zvýši pracovný čas, zvýšia základnú mzdu.„Celá reforma fungovania poštových služieb na Slovensku má niekoľko krokov, toto je iba prvý z nich. V priebehu niekoľkých týždňov budeme informovať o celej komplexnej reforme,“ uviedol predseda predstavenstva Slovenskej pošty Martin Ľupták, ktorý niekoľko rokov pôsobil v nórskej pošte.

Slovenská pošta bude dotknutým ponúkať inú vhodnú prácu a ostatné voľné pracovné miesta budú určené predovšetkým uvoľňovaným zamestnancom. Tí, ktorí o prácu prídu, dostanú odstupné v zmysle zákona a kolektívnej dohody podľa počtu odpracovaných rokov. Celý špás podnik vyjde na 3,5 milióna eur. 

Optimalizačný proces podporuje aj ministerstvo dopravy a výstavby, ktoré je hlavným akcionárom Slovenskej pošty „Súčasný stav na pošte je dlhodobo neudržateľný. Biznis model v oblasti poštových služieb sa za posledné roky radikálne zmenil. Aj na Slovensku sa konečne potrebujeme posunúť tak, aby ľudia nechodili na poštu za trest, ale aby sme im uľahčili prístup k poštovým službám a priniesli väčší komfort,“ vyhlásil minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

 

Ďalšie podniky chystajú prepúšťanie

V Bratislave príde v najbližších mesiacoch o prácu 532 zamestnancov spoločnosti Johnson Controls. „Pre zaistenie čo najlepšej pozície spoločnosti Johnson Controls na trhu a pre čo najefektívnejšiu podporu zákazníkov, prejdú niektoré aktivity a služby riadené bratislavským centrom (BBC) tento rok do inej časti spoločnosti,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Ivana Marinčáková. Zmena sa dotkne hlavne zamestnancov z interných finančných a účtovných funkcií, ktorých efektivita bude podľa firmy účinnejšia v iných obchodných prevádzkach.

Prepúšťať chystá aj spoločnosť AT&T Global Network Services Slovakia, ktorá zamestnáva v Bratislave a Košiciach vyše 3 000 ľudí. Dôvodom perosnálneho zníženia kapacít má byť menší dopyt po službách v čase koronakrízy, ktoré ponúka slovenská filiálka amerického telekomunikačného gigantu. Podľa predsedu odborového zväzu Martina Horkavého uniJA je možné očakávať zrušenie zhruba 300 pracovných miest. Z nahláseného počtu ohrozených zamestnancov je podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny 147 s trvalým pobytom v Košiciach a okolí. 

O stanovisko k hromadným prepúšťaniam sme požiadali ministerstvo hospodárstva aj sociálnych vecí a rodiny. Ani po dvoch dňoch neodpovedali. 

Priemerná miera nezamestnanosti

V decembri stúpla na Slovensku medzimesačne o 0,19 % na úroveň 7,57 %. Najvyššia bola v okrese Rimavská Sobota (20,26 %), najnižšia v okrese Bratislava V (3,68 %).

(tasr)