Reklama

Šíri sa medzi mladými ako epidémia: Ako zistíte, že je dieťa závislé?

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vedci konečne vymysleli liek proti fajčeniu! Keď si ho dáte, už na cigaretu ani nepomyslíte
    Zdroj: Canva

    Voňavé alternatívny nikotínu ponúkajú deťom lákavé možnosti. Sú medzi mládežou trendom, no nesú obrovské riziká ako: Rýchlo vytvárajú závislosť – psychickú aj fyzickú, negatívne ovplyvňujú vývoj mozgu a koncentráciu, zvyšujú riziko úzkostí, depresie a ďalších závislostí a často nesú dlhodobé zdravotné komplikácie.

    Pensive sad boy teenager with blue eyes in a blue shirt and jeans sitting at the window and closes his face with his hands.

    Zdroj: iStock

    Pensive sad boy teenager with blue eyes in a blue shirt and jeans sitting at the window and closes his face with his hands.

    Čím je taký lákavý pre deti?

    Ponúka krátkodobé povzbudenie, zlepšenie koncentrácie a redukciu úzkosti. „Avšak rýchlo vyvoláva fyzickú aj psychickú závislosť. Deti sú vo väčšom riziku, pretože ich mozog je vo vývine zraniteľný a rýchlejšie si vytvára návyky,“ varujú odborníci s tým, že  vedie k impulzivite a môže znižovať plodnosť.

    Stačí aj občasné užívanie počas mesiaca, aby sa závislosť rozvinula. Deti si často neuvedomujú dlhodobé riziká, ako sú srdcovo-cievne ochorenia či rakovina, pretože ich vnímajú ako vzdialené hrozby. Zľahčovanie problému zo strany rodičov – fajčiarov môže situáciu ešte zhoršiť.

    Zdroj: iStock

    (ilustračné foto)

    Prevencia je kľúčová

    Rodičia by mali byť svojim deťom oporou a vytvárať prostredie, kde sa deti cítia bezpečne a otvorene zdieľajú svoje pocity. Ak si všimnú signály, ako sú časté zmeny nálady, problémy s koncentráciou alebo nezvyčajné fyzické príznaky, mali by vyhľadať odbornú pomoc. „Hlavne bez vyvolávania strachu, skôr viesť k zodpovednosti. „Démonizovanie“ psychoaktívnych látok nie je efektívna metóda, dieťa rýchlo zistí, že „závislák“ z neho po jednej cigarete nie je a ďalšie informácie nebude brať vážne,“ dodáva MUDr. Romana Vidličková.

    Strana

    2/2

    Reklama