Reklama

Sieť geoparkov sa na Slovensku rozšírila o ĎALŠÍ: Dnes pribudol na zoznam TENTO!

Slovenské jaskyne sú svetoznáme, ale menej sa vie o geoparkoch. Tieto územia slúžia vo svete ako moderný nástroj cestovného ruchu a nového spôsobu využitia voľného času. Ich cieľom je podporovať snahy o ochranu neživej i živej prírody, prevádzkovanie zeleného cestovného ruchu a vzdelávanie verejnosti formou príbehov. Vďaka ministerstvu životného prostredia (MŽP) sa Sieť slovenských geoparkov rozšírila o Geopark Malé Karpaty.

Zdroj: TASR/ Milan Kapusta

Reklama

Na Slovensku sú od piatka štyri geoparky. Sieť sa rozšírila o Geopark Malé Karpaty. Slávnostný akt menovania geoparku otvoril štátny tajomník envirorezortu Juraj Smatana, symbolicky počas Týždňa európskych geoparkov (24. 5. – 6. 6.).

Informovalo o tom oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Podľa Smatanu sú geoparky moderným nástrojom zeleného cestovného ruchu, environmentálneho vzdelávania, ochrany neživej prírody a udržateľného manažmentu územia.

"Tieto územia využívajú potenciál krajiny do najmenších detailov. Na to, aby sa stali skutočne prospešné pre spoločnosť, je dôležitá spolupráca štátnych inštitúcií, územných celkov, samospráv, ako aj mimovládnych organizácií," zdôraznil Smatana.

Zdroj: TASR

Na snímke je štátny tajomník ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Juraj Smatana.

Prijatie Geoparku Malé Karpaty do Siete geoparkov SR je výsledkom dlhodobej snahy o vybudovanie geoparku podľa zásad UNESCO, a to iniciatívou zdola. Geopark Malé Karpaty je dlhodobo budovaný na princípoch dobrých vzťahov, práce s verejnosťou a vzdelávaním mládeže. Jiří Vitáloš, zástupca Geoparku Malé Karpaty zdôraznil, že geopark tvoria tri piliere - neživá príroda, živá príroda a kultúra.

 

"Našou úlohou je priblížiť ich vzájomnú interakciu širokej verejnosti," podčiarkol. Geopark Malé Karpaty sa tak v piatok pripojil k už existujúcim geoparkom - Novohrad - Nógrád, Banskoštiavnickému geoparku a Banskobystrickému geoparku.

Envirorezort podotkol, že podporuje zvyšovanie povedomia verejnosti o geoparkoch, ktoré sú územiami s výnimočnými geologickými, prírodnými, či kultúrno-historickými hodnotami. V areáli Slovenskej akadémie vied v Bratislave na Patrónke je pre verejnosť do 8. júna otvorená výstava, ktorá prezentuje všetky štyri slovenské geoparky.