Samuel (19) chválil činy Breivika a SIS ho mala na muške: Najvyšší súd ho však z väzby pustil
2. 4. 2024, 16:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:51)

Zdroj: Lukáš Koco
Iba 19-ročného gymnazistu zadržala NAKA začiatkom marca. Dôvodom bolo schvaľovanie terorizmu, výzvy na jeho páchanie, ako aj podozrenie, že doma uchováva extrémistický materiál. Podľa zistení SIS mal vraj dokonca plánovať teroristický útok!
Zdroj: Karol Farkaš
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Lukáš Koco
Galéria k článku
Množstvo ozbrojených príslušníkov NAKA si to namierilo priamo k mladíkovi domov v Humennom. Len 19-ročnému Samuelovi po záťahu na krku pristáli hneď dve obvinenia. „Pri domovej prehliadke u obvineného boli zaistené elektronické komunikačné prostriedky a materiály s pravicovou extrémistickou tematikou,“ priblížil Roman Hájek z Prezídia PZ.
Okrem obvinenia z prečinu prechovávania týchto materiálov obvinili študenta gymnázia zo zločinu niektorých foriem účasti na terorizme. Prokurátor pre neho žiadal preventívnu väzbu. Hoci pred sudcom obvinený odmietal vypovedať, „vyslovil ľútosť nad svojím konaním a uviedol, že sa už viac nechce a ani nebude zapájať do diskusií na týchto internetových fórach. Deklaroval, že chce ďalej študovať a viesť riadny život.“ Sudca Rastislav Stieranka sa však priklonil k žiadosti prokurátora a väzbu schválil.

Zdroj: Lukáš Koco
Mladík ale voči rozhodnutiu podal sťažnosť, o ktorej v utorok (26.3.) rozhodoval Senát Najvyššieho súdu. „Ten prijal písomný sľub obvineného, prepustil ho z väzby na slobodu a nahradil ju dohľadom probačného a mediačného úradníka,“ informovala Alexandra važanová, hovorkyňa Najvyššieho súdu s tým, že u probačného má povinnosť sa hlásiť raz do týždňa.
Čoho sa dopustil?
Ovinený mladík v telegramovej diskusii písal rasistické a antisemitské vyjadrenia. Okrem toho vychvaľoval konanie Andersa Breivika, ktorý v Nórsku v roku 2011 zabil 77 ľudí či Brentona Tarranta, ktorý v roku 2019 zabil v meste Christchurch na Novom Zélande 51 ľudí.
Podľa uznesenia ŠTS sa Samuel ešte v pozícii podozrivého vyšetrovateľovi v celom rozsahu priznal ku skutkom, z ktorých ho obvinili. Nezatajil ani autorstvo príspevkov, ktorými do telegramovej skupiny prispieval a „potvrdil, že z jeho strany nešlo o náhodné, ale cielené zapojenie sa do komunikačných skupín šíriacich myšlienky tzv. militantného akceleracionizmu ako najnovšieho stupňa vývoja radikálnej pravicovo-extrémistickej scény.“ Ide o súbor reakčných myšlienok zasadzujúcich sa o zintenzívnenie radikálnych zmien v štáte, najmä šírením chaosu a politického pnutia za účelom dosiahnuť kolaps doterajšieho zriadenia a vytvoriť novú (najmä rasovo čistú) spoločnosť. „Obvinený potvrdil, že ciele tohto hnutia sú mu známe a pomerne presne ich sám definoval,“ píše sa v rozhodnutí ŠTS.

Zaujímavosťou navyše je, že súčasťou tejto komunity boli napríklad „aj páchatelia terorizmu na území Slovenskej republiky (streľba na Zámockej). Obvinený priznal, že táto skutočnosť mu bola známa.“ Po tom, ako mladíkovi vzniesli obvinenie, v prítomnosti svojho advokáta už vypovedať odmietol.
Samuelov obhajca argumentoval vekom blízkym mladistvému
Advokát žiadal súd o šancu pre mladíka, nakoľko sám prejavenou úprimnosťou skutok oľutoval. Navyše poskytol dobrovoľne aj údaje k zaisteným telefónom. Sudca ŠTS však o väzbe bol presvedčený aj kvôli tomu, že mladík nekonal skratovo. „Malo ísť cielenú a postupnú infiltráciu do komunity rovnako zmýšľajúcich osôb, o cieľavedomú činnosť v kybernetickom priestore, ktorý slúžil na vzájomné utužovanie a presviedčanie sa o správnosti nimi zvoleného cieľa,“ uvádza sa v uznesení.
Z aktivít mladíka vyplýva, že počul hlasy, ktoré mu nahovárali, aby vraždil. Podľa zistení SIS vraj dokonca plánoval teroristický útok počas osláv Nového roka 2024 a zvažoval výber konkrétneho podujatia. Priznal, že v rámci komunikácie aj plánujú akcie, avšak tie nerozoberajú na diskusnom fóre, ale medzi štyrmi očami. „Chlapec sa nezapája do obvyklého diania jeho rovesníkov a školských aktivít. Spomedzi spolužiakov komunikuje len s jednou osobou, nedodržiava základy hygieny a má špecifický štýl obliekania evokujúci nemecký vojenský odev,“ píše sa v rozhodnutí ŠTS.
Nielen oblečenie!
Počas už spomínanej razie NAKA u chlapca doma zadržali napríklad plátennú čiapku so symbolom Tottenkopf a so symbolom ríšskej orlice držiacej v pazúroch pravotočivú svastiku (tú mal pri sebe počas prehliadky, údajne takto išiel do školy), s rovnakým motívom zaistili aj puzdro na okuliare, pracku či zošit s kresbami spomínaného symbolu, ako aj názvom Hitlerjugend, Hohenstaufen či symbol Odalrune s nápisom „Prinz Eugen“.