Vedenie mesta Banská Štiavnica hovorí o rekonštrukcii obľúbenej mestskej plavárne už roky. Niekoľko mesiacov bola dokonca zatvorená, no opäť ju otvorili koncom minulého roka. Ale len dočasne - samospráva totiž na svojom rokovaní koncom augusta schválila udržať jej prevádzku už len do konca tohto novembra. Hoci je v záujme mesta zachovanie jej prevádzky, objekt však nevyhnutne potrebuje rekonštrukciu. Potvrdila to zástupkyňa prednostky mestského úradu Henrieta Godová. Mesto sa podľa jej slov snaží hľadať zdroje na rekonštrukciu, pretože vo svojom rozpočte ich v súčasnosti nemá.

“Na samotnú rekonštrukciu plavárne bola spracovaná aj štúdia, ktorú schválilo aj mestské zastupiteľstvo. Ďalším krokom je vypracovanie projektovej dokumentácie na komplexnú obnovu objektu, ktorej predpokladané náklady sú 250-tisíc až 300-tisíc eur. Táto je momentálne v štádiu verejného obstarávania,” vysvetľuje Godová s tým, že pôvodne plánovali získať finančné prostriedky na vypracovanie projektovej dokumentácie predajom pozemkov vo vlastníctve mesta, no tie sa však predať nepodarilo.

Podstatnou otázkou je aj energetická náročnosť objektu. Na tú upozornil aj miestny poslanec Martin Macharik. “Keď som pred rokom namietal, či je rozumné otvárať plaváreň v čase drahých energií, zaniklo to, lebo voľby. Prekúrili sme 250-tisíc eur, čo je zhruba cena projektu,” vyjadril sa na sociálnej sieti v skupine s názvom “Skupina poslancov Za Banskú Štiavnicu”. I keď samospráva niekoľkokrát podávala žiadosť o dotáciu na zníženie energetickej náročnosti objektu plavárne na Environmentálny fond, vždy neúspešne.

Ako sa k situácii vyjadrili domáci, si prečítajte na ďalšej strane: