Prípad študentky S. šokoval Slovensko! Odborníci hovoria o chybách nahrávajúcich páchateľom
14. 9. 2023, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:27)
Správa o nezvestnej študentke, ktorá vystúpila z nočného autobusu a zľahla sa po nej zem, šokovala celé Slovensko. Žena sa nakoniec po 24 hodinách našla. Ležala pri nemocnici Antolská v bratislavskej Petržalke v hroznom stave. O tom, ako sa správať v situácii, keď vás niekto prenasleduje, prehovorila Jasmína Houdek, lektorka a preživšia obeť znásilnenia spolu s manželom kriminológom Pavelom. Na čo si dať pozor a čo rozhodne nepodceňovať?
Zdroj: Instagram
Zdroj: Karol Farkaš
Zdroj: Karol Farkaš
Galéria k článku
Aj vám sa už niekedy stalo, že za vami v noci kráčal neznámy muž a vy ste mali strach? Vedeli ste, čo v takejto situácii robiť? S najväčšou pravdepodobnosťou nie. Aj keď neexistuje presný návod, ako sa z nebezpečnej situácie dostať, existujú rady, ako sa znásilneniu či prepadu vyhnúť.
Čo sa týka bezpečnosti, Slovensko sa podľa indexu IEP umiestnilo na 26. mieste. Oproti minulému roku si pohoršilo o šesť priečok. "Žijeme v jednej z najbezpečnejších krajín sveta. A ruku na srdce, skutočne sa u nás nemusíme obávať vraždy, únosu dieťaťa, terorizmu alebo toho, že stúpime na nevybuchnutú mínu. Bojíme sa však iných vecí. Toho, že nás niekto v noci na ulici zbije, že nás bude sexuálne obťažovať, že nám niekto vykradne byt alebo auto, krádeže a podobne. V priemere jedna žena zo sto zažila prepadnutie spojené so znásilnením," hovorí Jasmína a pripomína, že pri spomínaných trestných činoch polícia často páchateľa nevystopuje. Aj to je jeden z dôvodov, prečo už niektoré obete rezignovali a priestupky orgánom viac nenahlasujú.
Zásadné chyby, ktoré robí každý z nás
Lektorka a preživšia obeť znásilnenia Jasmína Houdek pripomína, že páchatelia si vyberajú ľahké ciele, napríklad mladé ženy, deti, starších ľudí alebo invalidov. "Inými slovami, každý zločinec si vyberá najľahší cieľ. A je jedno, či ide o motív majetkový, sexuálny, alebo v poslednom čase stále rastúci motív, ktorým je násilie pre zábavu," vysvetľuje. A ako teda zistíme, že osoba, ktorá nás prenasleduje, je pre nás nebezpečná? “Existuje celý rad znakov ako spoznať, že cudzí človek nemá dobré úmysly. Riaďte sa vašou intuíciou. Za svoju kariéru som hovoril s mnohými obeťami násilných trestných činov. Môžem ich rozdeliť na dve polovice. Jedna z nich mi povedala niečo v zmysle “stalo sa to naraz, z ničoho nič”,” hovorí Pavel Houdek, kriminológ a hlavný inštruktor Modernej sebaobrany.
Zdôrazňuje však, že títo ľudia boli zväčša nepozorní a zároveň odkazuje aj na štúdiu z USA, ktorá zisťovala, podľa čoho si páchatelia vyberajú svoje obete. ”Na prvých troch miestach mali obete slúchadlá na ušiach, telefonovali a pozerali sa na obrazovku telefónu. Zločinec sa môže k takému človeku nepozorovane priblížiť bez toho, aby si ho obeť všimla,” vysvetľuje.
Druhá polovica obetí si však svojho páchateľa všimla. “Povedali mi niečo v zmysle, že sa im ten človek zdal čudný už od začiatku, ale… bol slušný, vyzeral normálne, bol pekne oblečený. Veľa ľudí v sebe ten pocit, že niečo nie je v poriadku, zadusí a dá na “dobré vychovanie” a povie si, že nemožno niekoho súdiť podľa prvého vzhľadu,” hovorí odborník. “Prosím, majte na vedomí, že intuícia je veľmi dobrý nástroj, ktorý nás už tisícročia varuje pred problémami," pripomína.
Myslite ako páchateľ. Článok pokračuje na druhej strane >>>
Myslite ako páchateľ
Veľmi dobrým nástrojom, ako sa vyhnúť prepadnutiu, je vcítiť sa do kože páchateľa. Koho si vyberiete? "S najväčšou pravdepodobnosťou niekoho, koho bez problémov zvládnete. Niekoho menšieho slabšieho. Ženu, dieťa, starého človeka alebo dokonca invalida, Je to smutné, ale je to tak. Čím je človek zraniteľnejší, tým je ľahším terčom. Tým však zďaleka nekončíme. Fyzický vzhľad je iba jedna zložka," hovorí Houdek a vysvetľuje, že násilník nechce mať so svojou obeťou "veľa roboty". Chce, aby sa nebránila, pretože nechce mať na tvári napríklad škrabance. Nechce, aby jeho obeť príliš vyvádzala, aby kričala, čím by mohla na seba upútať pozornosť. V najlepšom prípade chce svoju obeť vydesiť natoľko, aby zločin nenahlásila. V prvom rade ide o niekoho, kto je nepozorný a nesleduje svoje okolie, ako sme už spomínali. Napríklad niekto, kto sa zamyslene pozerá do telefónu alebo má na ušiach slúchadlá.
Tvárim sa, že telefonujem s priateľom
Mnoho žien však zo skúsenosti priznalo, že v prípade nebezpečia, keď sa napríklad vracajú neskoro večer domov z práce, zvyknú predstierať, že telefonujú s partnerom alebo rodičom. "Nerobte to, násilníka to neodradí, práve naopak. Ako vyplýva z uvedeného, v jeho očiach budete ľahším cieľom. Platí to bez ohľadu na to, či na druhom konci niekto skutočne je. Násilník vidí niekoho zabraného do hovoru, ku komu sa môže nepozorovane priblížiť. To, že ho niekto bude počuť, mu je ukradnuté. Ako dlho myslíte, že trvá také prepadnutie? Ako dlho trvá, kým vás niekto chytí a niekam odtiahne? Aj keby bol váš priateľ na telefóne doma za rohom, než si uvedomí, čo sa deje, zbehne dole, tak je dávno po akcii," varujú Pavel a Jasmína.
Dôležité je všímať si okolie. Článok pokračuje na druhej strane >>>
Všímajte si vaše okolie
Obaja taktiež radia, aby ste si v prípade, že pociťujete nebezpečenstvo, dobre všímali svoje okolie. Páchatelia si zvyknú niekedy svoje obete otestovať a čakajú, ako zareagujú. "Test môže vyzerať tak, že na vás agresívne prehovorí, je dotieravý, alebo sa napríklad snaží dostať s vami do domu. Zmyslom tohto testu je nerušenie vášho osobného priestoru a prekročenie vašej komfortnej zóny. Pokiaľ budete reagovať aktívne, asertívne, tak spravíte presne to, čo násilník nechce. Ukazujete tým, že sa len tak ľahko nedáte a že s vami budú problémy. Naopak, pokiaľ budete ticho, pozerať sa do zeme a tváriť sa, že sa nič nedeje, tak je to pre neho pozvánka svoj čin spáchať. Agresor totiž vie, že pokiaľ neurobíte nič teraz, s najväčšou pravdepodobnosťou sa nebudete brániť ani neskoršie," zhodujú sa manželia. Dôležité je z hľadiska prevencie už len to, že vôbec zareagujete. Môžete napríklad zabuchnúť dvere, alebo v prípade, že sa vám prihovorí niekto, z koho nemáte dobrý pocit, stačí povedať hlasné NIE, hoci aj opakovane, so zvyšujúcou sa intenzitou hlasu.
Pozor na tmavé miesta
Dôležité je aj miesto, na ktorom sa nachádzate. "Zločinec si vyberie také miesto, ktoré je odľahlé a nie je tam veľa ľudí. Na druhej strane nie úplne pusté, pretože by nemal koho prepadávať. Čiže také, kde sa v okolí nenachádzajú domy, v ktorých by niekto mohol bývať, miesto, z ktorého môže ľahko utiecť. Zločincov tiež odrádzajú pouličné kamery. Každý sa môže zamyslieť nad svojím okolím a cestami, po ktorých často chodíme, a pozrieť sa na ne očami kriminálnika. Keby ste chceli prepadnúť samých seba, kde by ste to urobili? Premýšľajte. Ak také miesta nájdete, snažte sa im vyhnúť," hovoria. Medzi veľmi časté miesta prepadu patri aj okolie domu, a to z jednoduchého dôvodu. "Ľudia sú vo svojej hlave už doma, no fyzicky sú stále vo verejnom priestore. Strácajú pozornosť, ktorá je rozptýlená tým, že hľadajú kľúče. Urobte preto pravý opak. Pri vstupe do domu alebo auta buďte ešte pozornejší ako obvykle. Pozrite sa na vstup do vášho domu očami zločinca. Pri vchodoch sa môžu napríklad nachádzať kríky, kde sa dá veľmi jednoducho schovať," dodávajú.