Aj vám sa už niekedy stalo, že za vami v noci kráčal neznámy muž a vy ste mali strach? Vedeli ste, čo v takejto situácii robiť? S najväčšou pravdepodobnosťou nie. Aj keď neexistuje presný návod, ako sa z nebezpečnej situácie dostať, existujú rady, ako sa znásilneniu či prepadu vyhnúť.
Čo sa týka bezpečnosti, Slovensko sa podľa indexu IEP umiestnilo na 26. mieste. Oproti minulému roku si pohoršilo o šesť priečok. "Žijeme v jednej z najbezpečnejších krajín sveta. A ruku na srdce, skutočne sa u nás nemusíme obávať vraždy, únosu dieťaťa, terorizmu alebo toho, že stúpime na nevybuchnutú mínu. Bojíme sa však iných vecí. Toho, že nás niekto v noci na ulici zbije, že nás bude sexuálne obťažovať, že nám niekto vykradne byt alebo auto, krádeže a podobne. V priemere jedna žena zo sto zažila prepadnutie spojené so znásilnením," hovorí Jasmína a pripomína, že pri spomínaných trestných činoch polícia často páchateľa nevystopuje. Aj to je jeden z dôvodov, prečo už niektoré obete rezignovali a priestupky orgánom viac nenahlasujú.
Zásadné chyby, ktoré robí každý z nás
Lektorka a preživšia obeť znásilnenia Jasmína Houdek pripomína, že páchatelia si vyberajú ľahké ciele, napríklad mladé ženy, deti, starších ľudí alebo invalidov. "Inými slovami, každý zločinec si vyberá najľahší cieľ. A je jedno, či ide o motív majetkový, sexuálny, alebo v poslednom čase stále rastúci motív, ktorým je násilie pre zábavu," vysvetľuje. A ako teda zistíme, že osoba, ktorá nás prenasleduje, je pre nás nebezpečná? “Existuje celý rad znakov ako spoznať, že cudzí človek nemá dobré úmysly. Riaďte sa vašou intuíciou. Za svoju kariéru som hovoril s mnohými obeťami násilných trestných činov. Môžem ich rozdeliť na dve polovice. Jedna z nich mi povedala niečo v zmysle “stalo sa to naraz, z ničoho nič”,” hovorí Pavel Houdek, kriminológ a hlavný inštruktor Modernej sebaobrany.
Zdôrazňuje však, že títo ľudia boli zväčša nepozorní a zároveň odkazuje aj na štúdiu z USA, ktorá zisťovala, podľa čoho si páchatelia vyberajú svoje obete. ”Na prvých troch miestach mali obete slúchadlá na ušiach, telefonovali a pozerali sa na obrazovku telefónu. Zločinec sa môže k takému človeku nepozorovane priblížiť bez toho, aby si ho obeť všimla,” vysvetľuje.
Druhá polovica obetí si však svojho páchateľa všimla. “Povedali mi niečo v zmysle, že sa im ten človek zdal čudný už od začiatku, ale… bol slušný, vyzeral normálne, bol pekne oblečený. Veľa ľudí v sebe ten pocit, že niečo nie je v poriadku, zadusí a dá na “dobré vychovanie” a povie si, že nemožno niekoho súdiť podľa prvého vzhľadu,” hovorí odborník. “Prosím, majte na vedomí, že intuícia je veľmi dobrý nástroj, ktorý nás už tisícročia varuje pred problémami," pripomína.