Rysa Vikyho z ostravskej zoo matka odvrhla hneď po narodení. Keď mal tri týždne, ujala sa ho špeciálne vycvičená sučka vlčiaka Lilica. Tá pomáhala správcovi Milošovi Majdovi v Národnom parku Malá Fatra pripraviť mladé rysy na život vo voľnej prírode.

Po smrti sučky zostal Viky sám. „Lilica ho všetko učila. Vikymu ju nikto nenahradí, je celý pomýlený,“ tvrdí Miloš Majda. Jeho dcéra Dáša (23) potvrdila: „Viky sa teraz utieka ku mne, cíti sa tak istejšie.“

Sučku považoval za túlavého psa

Sučku zastrelil vo štvrtok podvečer Miloš Murina, obecný poslanec v Osádke a bývalý prednosta okresného úradu životného prostredia v Dolnom Kubíne. Miloš Majda podal naňho trestné oznámenie za poškodzovaniu cudzej veci a ohrozenie.

Poľovník podľa neho môže zastreliť psa, iba ak ho ohrozuje na zdraví alebo ak napadol zver. Murin sa však bráni, že zákon neporušil on, ale majiteľ sučky Lilice.

Viky a Lilica: Sučka rysovi dovolila všetko.
Foto: JANA PUSTAYOVÁ

„Vo štvrtok nemala sučka náhubok ani vôdzku, pohybovala sa v strede poľovného revíru, asi tri kilometre od obce. Považoval som ju za túlavého psa, akých je v dedine teraz nebezpečne veľa.“ Majiteľ sučky namieta, že poľovník ju dobre poznal. „Neviem, ako môžem v prírode rozoznať o čieho psa ide. Keby som vedel, že je to ona, nezastrelil by som ju. Je mi to ľúto, ale vinný sa necítim,“ tvrdí poľovník.

Volajte políciu

Po osudnej streľbe sa na poľovníkov zniesla spŕška kritiky. Tí sa cítia dotknutí.„Nepoznám detailne oravský prípad, ale poľovník je povinný mimo dediny, v revíre, zastreliť túlavé psy a mačky, ktoré môžu ohroziť voľne žijúcu zver v prírode,“ povedal šéf Slovenského poľovníckeho zväzu Imrich Šuba. Aby nedošlo k sporom medzi poľovníkmi a majiteľmi zvierat, komora vždy žiada políciu, aby podobné prípady vyšetrila a označila vinníka. „Za posledný polrok však žiadneho poľovníka nepotrestala,“ dodáva Šuba.