Riško má spinálnu svalovú atrofiu, genetické ochorenie, pri ktorom ochabujú svaly a zhoršuje sa dýchanie. Mnohé z detí, ktoré ním trpia, sa nedožijú ani druhých narodenín. Riškovi rodičia sa však nevzdali a keď sa dozvedeli, že pacientov so SMA1 začali v USA liečiť novou génovou terapiou, ktorá mala sľubné výsledky, rozhodli sa o liek bojovať. 

Hneď na začiatku narazili na dva obrovské problémy. Liek doteraz nie je registrovaný na používanie v Európskej únii a navyše jeho cena bola závratná - 2 milióny eur. Ani to ich však neodradilo a začali verejnú zbierku za synčekovo zdravie. Podporili ich aj športovci Dominika Cibulková a Zdeno Chára. Hokejista v mene Bálintovcov komunikoval s nemocnicou v americkom Bostone, kde žije. Tá má s podávaním lieku Zolgensma bohaté skúsenosti. No keďže Riškov zdravotný stav sa rapídne zhoršoval a pre infekcie a dýchacie problémy bol niekoľkokrát hospitalizovaný, rodičia začali vybavovať podanie lieku v nemocnici v Budapešti. 

Obrovské srdce prejavili aj ľudia z celého Slovenska aj zo zahraničia, ktorí od začiatku februára do polovice marca Riškovi vyzbierali takmer 3 milióny eur. Suplovali tak štát, ktorý spočiatku rezolútne odmietal liečbu Riška a ďalších troch malých pacientov, či preplatenie nákladov na podanie lieku v zahraničí. Krátko pred voľbami však prišiel zvrat. Premiér a zastupujúci minister zdravotníctva Peter Pellegrini (Smer-SD) 5. marca krátko pred rokovaním vlády médiám oznámil, že podpísal povolenie použiť neschválený liek na liečbu spinálnej svalovej atrofie pre všetky štyri deti - Riška, Alexka, Alexeja a Améliu. „Keďže sa podarilo nájsť lekárov, ktorí sa podpísali pod žiadosť použiť tento liek pre pacientov, podpísal som povolenie pre všetky štyri deti, s tým, že plnú zodpovednosť preberá ošetrujúci lekár, ak sa tak rozhodne urobiť,“ uviedol vtedy Pellegrini.

Premiér a zastupujúci minister zdravotníctva Peter Pellegrini 5. marca 2020 pred rokovaním vlády oznámil, že štyrom deťom so SMA1 podpísal výnimku na podanie liečby.
Zdroj: TASR Pavel Neubauer

Rodičov malých pacientov toto vyhlásenie zaskočilo, ale verili, že to urýchli ich šance na liečbu. Riško už mal vybavené podanie lieku v Budapešti, rodičia Amélie, Alexeja a Alexa čakali márne na správy od slovenských lekárov, že sa ujmú liečby ich detí. 

Ako sa k Riškovi správali politici? Viac čítajte na ďalšej strane.