Reklama

Realita či výsmech? Futuristická lávka rozprúdila debatu: Neuveríte, koľko za ňu obec zaplatila

Reklama

V najvýchodnejšej obci Slovenska Nová Sedlica osadili nevšednú kovovú lávku, ktorá okamžite rozprúdila búrlivú diskusiu. Jej moderný dizajn mnohí považujú za nehodný tradičného prostredia. Zatiaľ čo starosta výber obhajuje praktickými dôvodmi, kritici ju označujú za „rúru“ či „tunel“.

Modrá kovová lávka v tvare valca, za ktorú samospráva zaplatila vyše 200-tisíc eur, vedie cez miestny potok a smeruje k replike známeho domčeka Deduška Večerníčka. Lávka je však len prvou časťou väčšieho projektu Environmentálna výchova, na ktorý obec získala z Plánu obnovy vyše 1,7 milióna eur. Zmluva o dielo je zverejnená aj na stránke obce. Hoci jej futuristický vzhľad kontrastuje s tradičnou architektúrou, starosta obce Vasiľ Dinič ju považuje za praktické riešenie.

Zdroj: Facebook/Dianie v Snine

Takto aktuálne vyzerá nová lávka v obci.

„Drevo by tu nevydržalo. U nás je šesť mesiacov v roku sneh. Máme síce drevené prvky, ale musíme ich pravidelne obmieňať,“ argumentuje Dinič. Lávku navrhla spoločnosť Absurd Studio, pričom jej architekt Ivan Kulifaj priznal, že ich zámer bol odlišný od očakávaní verejnosti. „Rozumieme tomu, že si ľudia predstavujú drevo. My ale nechceme prezentovať Slovensko v tomto jednom charakteristickom tvare,“ uviedol pre noviny.sk.

Lávku postavila firma, ktorá sa podieľala aj na projektoch ako Stanica Nivy či Sky Park. Ako uvádza stránka Dianie v Snine, ktorá na túto tému aj poukázala, návrh samotného projektu mal stáť viac ako 100-tisíc eur, jeho riadenie a propagácia ďalších vyše 100-tisíc. V budúcnosti tu tiež vznikne multifunkčná miestnosť za 350-tisíc eur, náučný chodník za 120-tisíc eur, drevený labyrint za 90-tisíc eur a ďalšie interaktívne prvky.

Aké budú ďalšie náklady, si prečítajte na ďalšej strane:

„Súčasná lávka je len skelet, ešte nie je dokončená. Váži 16 ton, čiže už len náklady na materál a robotu boli vysoké,” zdôrazňuje starosta. Vysvetľuje, že práce sa urýchlili kvôli zimnému obdobiu. „V zime na koryte rieky pracovať nemôžete,“ hovorí Dinič. Na sociálnych sieťach i medzi miestnymi zaznieva nesúhlas. Diskutéri poukazujú na vysoké náklady a tvrdia, že lávka kazí atmosféru obce.

"Tiež by som nepovedal, že je to lávka cez potok pre peších. A hlavne mi tam chýba prístupová cesta/chodník. Za tie obrovské prachy to tam mohli spraviť. Údajne to ešte nie je dokončené, tak možno to tam ešte dorobia. Ale v každom prípade to je dizajnovo úplne katastrofálne a vôbec sa to nehodí do tamojšieho prostredia," vyjadril sa na sociálnej sieti Miloš.

Zdroj: Facebook/Dianie v Snine

Na internete sa hneď objavili aj takéto vtipy.

Stránka Dianie v Snine tiež upozornila, že „o objekty sa bude starať ich manažér za 94-tisíc, správca za 37-tisíc a technik za 36-tisíc eur, čo vyvoláva otázky o efektivite projektu.“ Starosta však oponuje: „Niektorí kritizujú, ale nevedia, ako to je. Počkajte, kým bude celý projekt dokončený, a potom ho hodnoťte,“ vyzýva.

Dinič verí, že projekt získa uznanie, keď sa dokončia všetky jeho časti. Náučná miestnosť má ponúknuť vzdelávacie filmy, chodníky a lávka zase zvukové efekty so zvukmi prírody. „Môžete počuť sýkorku, medveďa či vlka. Kde inde toto zažijete?“ dodáva starosta. Napriek kritike zostáva presvedčený o význame projektu: „Komu sa nepáči, nech kritizuje. Komu sa bude páčiť, ten nech potom chváli. Každý má svoj názor a ja ho nikomu neberiem,“ uzatvára.

Autor článku

Ako reportérka sa venuje spravodajstvu a mapovaniu zaujímavostí najmä v Banskobystrickom kraji.