Reklama

Šokujúce zistenia uznávaného vedca o Podhájskej: VODU majú v poriadku!

Viktor Goliáš sa kúpe v rádioaktívnej vode

Zdroj: Petr Sobotka

Reklama

Keď vyšlo ministerstvo životného prostredia s informáciou o nebezpečnej rádioaktívnej vode v Podhájskej, kúpaliska sa zastal Viktor Goliáš (49), známy český vedec z Ústavu geochémie, mineralógie a nerastných zdrojov na Karlovej Univerzite v Prahe. On sám sa v rádioaktívnej vode totiž kúpe už roky. Prezradil aj to, aké hodnoty rádioaktivity sú zdraviu škodlivé, či ich vôbec môžu dosiahnuť termálne vody a v čom ho najviac pobúrilo stanovisko nášho ministerstva.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Orgány činné v trestnom konaní upozornili na viaceré sfalšované údaje zo strany prevádzkovateľa

    V rozhovore sa tiež dozviete:

    - prečo je rádioaktívny kúpeľ zdravý,

    - v čom Viktorovi Goliášovi nesedia tvrdenia nášho ministerstva životného prostredia,

    - aká hodnota rádioaktivity by vás zabila,

    - a ako sa vyhľadávajú voľne prístupné rádioaktívne vody.

    Prečo ste sa zastali kúpaliska v Podhájskej?

    Ministerstvo životného prostredia najskôr nepredložilo žiadne konkrétne údaje, akú rádioaktivitu tam nameralo a najmä podľa akých noriem to hodnotí. Použili len slovo rádioaktivita, ktoré sa často používa v negatívnom kontexte. To je prinajmenšom neetické a kúpele to poškodilo. Potom vyšlo s informáciou, že boli prekročené limity rádioaktivity z hľadiska kvality povrchových vôd, teda nie pre kúpeľné vody. To sa mi zdá úplne od veci a rozhodne to ministerstvo neoprávňuje uzavrieť kúpalisko pre verejnosť. Z hľadiska kúpeľníctva je totiž rádioaktivita pozitívna zložka minerálnych vôd a pôsobí liečivo.

    Prečo je rádioaktívny kúpeľ zdravý?

    Živé organizmy s rádioaktivitou spolunažívajú od počiatku, t. j. štyri miliardy rokov. Život v podstate vznikol jej pôsobením a preto je na ňu adaptovaný. Aj biologické experimenty hovoria, že pokiaľ by nás izolovali do miest, kde je nulová rádioaktivita, zrejme by sme mali vážne zdravotné problémy. Podľa balneológov (pozn. red. balneológia je vedný odbor o liečivých minerálnych vodách a kúpeľníctve) má dokonca skupina rádioaktívnych vôd najlepšie fyziologické účinky zo všetkých typov minerálnych vôd.

    Práve preto sa rádioaktívne vody využívajú v kúpeľníctve?

    Zdravotné benefity rádioaktívnych vôd sú veľmi dobre známe práve z kúpeľov, v ktorých sa využívajú ich terapeutické účinky. V Českej republike hovoríme napríklad o kúpeľoch Jáchymov, no podobné kúpele nájdeme na rôznych miestach všade vo svete. V Nemecku sú to Bad Brambach či Bad Schleema. V Rakúsku zase Bad Gastein. Kúpalisko v Podhájskej je asi najviac podobné japonským kúpeľom Misasa. Treba však dodať, že v Podhájskej je rádioaktivita len jedna zo zložiek, ktorá môže pôsobiť pozitívne.

    Na akom princípe fungujú zdravotné benefity vyplývajúce z rádioaktivity?

    Hlavný mechanizmus, ktorý je dostatočne dobre preskúmaný, sa volá hormeze a hovorí o tom, že žiarením poškodíte DNA, čo spustí jej opravné mechanizmy. Za objasnenie tohto princípu bola v roku 2015 udelená Nobelova cena za chémiu. Takýmto spôsobom sa totiž opravia aj poruchy, ktoré pôvodne neboli spôsobené rádioaktivitou. Odstránia sa tak staré bunky a porušené časti, ktoré nie sú životaschopné.

    Aké sú klinické účinky tohto mechanizmu?

    Organizmus sa aktivuje, a to najmä pohybové ústrojenstvo. Môžu sa vďaka tomu vyriešiť aj imunitné a ďalšie problémy. Stále však hovoríme o nízkych dávkach rádioaktivity.

    Do akej miery je ožiarenie vhodné? Čítajte na ďalšej strane!

    Do akej miery je ožiarenie vhodné?

    Pokiaľ sa rozprávame o prírodnej rádioaktívnej vode, žiadna horná hranica neexistuje. Pretože tie človeka nedokážu ožiariť tak, aby dostal strednú alebo vysokú dávku, ktoré už sú preukázateľne škodlivé.

    Takže žiadna voda nemôže byť nebezpečne rádioaktívna?

    Nepoznáme na svete takú vodu, ktorá by bola z hľadiska rádioaktivity nebezpečná. Samozrejme, je iné, keď sa bavíme o pitných vodách, ktoré požívame. Na trvalú spotrebu sa taká voda určite nehodí, tak isto ako ani ostatné druhy minerálnych vôd. Avšak pri občasnom požití vám nemôže spôsobiť zdravotné problémy.

    Takže preto vám nesedí informácia, ktorú zverejnilo ministerstvo životného prostredia?

    Je to úplný nezmysel. A považujem to za chybné rozhodnutie aj preto, že tým argumentujú uzavretie kúpaliska v Podhájskej. Niekto by za to mal určite niesť zodpovednosť. A kúpalisko by sa proti tomu malo veľmi ostro ohradiť.

    Ako veľmi by musela mať termálna voda zvýšené hodnoty rádioaktivity, aby to bolo nebezpečné?

    Hladina rádioaktivity, pri ktorej môžeme pozorovať prvé negatívne účinky, sa pohybuje v hodnote 100 mili Sievertov. To je hranica medzi nízkym a stredným ožiarením. Je to však zároveň aj povolená hladina ožiarenia, ktorú môže dostať človek, ktorý zasahuje pri jadrovej havárii v rámci záchrany životov a majetkov. Vo Fukušime im to dokonca zdvihli na 250 mili Sievertov. Smrteľná dávka sa pohybuje až od troch do piatich Sievertov, no niekto prežije aj osem.

    Kde v Česku a na Slovensku nájdeme voľne dostupné rádioaktívne vody? Čítajte na ďalšej strane!

    Koľko Sievertov mávajú rádioaktívne termálne vody?

    Dávky, ktoré bežne dostávajú klienti kúpeľov, kde sa liečia rádioaktivitou, sú v jednotkách mili Sievertov. Niekedy ide len o desatiny mili Sievertov. To je len stotina z hodnoty, pri ktorej môžeme pozorovať prvé negatívne účinky.

    Vy sa už dlhodobo kúpete v rádioaktívnych vodách. Ako je možné, že v Česku a na Slovensku ešte stále môžeme nájsť voľne prístupné rádioaktívne vody, ktoré nikto nevyužil na komerčné účely?

    Pramene minerálnych vôd boli vyhľadávané odpradávna a sú často známe už z prehistórie. Ľudia si tie vody jednoducho všimli, pretože bublali, boli teplé alebo sa v nich niečo zrážalo, či mali zvláštnu chuť. Väčšina iných typov minerálnych vôd preto bola už nájdená. A v tom tkvie rozdiel medzi nimi a rýdzimi rádioaktívnymi vodami. Tie totiž nemajú vlastnosti, ktoré by sa dali odhaliť ľudskými zmyslami. Rádioaktivitu nie je cítiť ani vidieť a treba ju zisťovať meraním. Tieto zdroje preto ostali často nepovšimnuté.

    Váš výskum je teda o hľadaní rádioaktívnych vôd?

    Výskum rádioaktívnych minerálnych vôd je len jedna z oblastí, ktorá náš tím vedecky zaujíma. Návštevou geologicky perspektívnych oblastí a vyhľadávaním rádioaktívnych vôd sa to len začína.

    Dá sa okúpať v každej jednej z nich?

    Nie. Takých miest je málo, pretože rádioaktívne vody sú vzácnou skupinou minerálnych vôd a ešte vzácnejšie sú ich prírodné bazény. Tých poznám len niekoľko. Rádioaktívne vody sa, samozrejme, dajú aj piť. Okrem toho z nich môžeme robiť mokré zábaly či výplachy alebo sa nimi môžeme umývať a podobne. Práve takéto spôsoby aplikácie rádioaktívnej vody sú v prírode najčastejšie.

    Navštevujete ich v Česku, no sú aj na Slovensku?

    Literatúra hovorí, že Slovensko je na rádioaktivitu vôd chudobné. Osobne poznám len zvýšenú rádioaktivitu piešťanského liečivého bahna. Ale, samozrejme, že ani výskyt ďalších rádioaktívnych vôd nemôžeme vylúčiť.

    Aké pozitívne účinky má rádioaktivita na vás?

    Vedel by som ich vymenovať veľa, ale často ide o subjektívne a veľmi súkromné veci. V podstate sa pýtate na môj zdravotný stav. Takže na to vám, bohužiaľ, neodpoviem. No rozhodne som nepozoroval žiadne negatívne účinky. Vo všeobecnosti však nič netreba preháňať.

    Anketa

    Veríte tvrdeniam Viktora Goliáša, že voda v Podhájskej je v poriadku?

    Prečítajte si tiež: