Klinická psychologička Magdaléna Krasulová hovorí, že pri takomto beštiálnom správaní je určite na mieste nariadiť aj súdno-znalecké skúmanie a to psychológom i psychiatrom, pretože je veľmi pravdepodobné, že sa jedná o psychickú poruchu, alebo psychicky narušenú osobou, ktorá sa takto možno v rámci svojho života správa štandardne. "Môže tam byť veľa potlačených vecí, môže tam byť trauma z minulosti, neadekvátna výchova. Takmer s istotou sa dá predpokladať, že takýto vývin osobnosti nenastane, ak je dieťa vychovávané v milujúcej rodine," myslí si psychologička. Toto tvrdenie sa zhoduje aj s tvrdením susedov Ivana P., ktorý prezradili, že vzťahy v rodine sú narušené.

Podľa nej páchateľovi takéhoto skutku možno zazlievať, že s tým nič nerobil. Naopak, patologické správanie prehlboval. "Tým, že neriešil svoje problémy, tá patológia sa stupňovala, či už nadmerná agresivita, impulzivita, unáhlené správanie, nekontrolovanie emócií, násilné správanie voči iným. To je vždy dôsledkom nadmerne potlačených emócií."

Podľa nej trest vo výške 7 až 15 rokov nemôže byť dostatočný. "Obyčajne v takýchto prípadoch, kde sa môže jednať o poruchu osobnosti nemá žiadny účinok nariadená psychiatrická liečba. Pretože, keď sa k nej človek neodhodlá sám a dobrovoľne, ale prejde si celým liečením len pasívne a z povinnosti, tak samotná ochranná liečba tam má naozaj účinok len ochranný, ale nie liečebný. Rozhodne však pri takomto skutku žiadny trest nie je dostatočný." 

Prečítajte si tiež: