Reklama

Mrazy už vyháňajú z ulíc aj ľudí bez domova: Čo robia mestá, aby neumrzli? Pomôže hlinený dukát

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nemilosrdný život na ulici: Stretávame sa tam aj s domácim násilím, hovorí šéfka OZ Vagus
    Reklama

    S klesajúcimi nočnými teplotami prichádza náročné obdobie aj pre stovky ľudí bez domova. Mestá sa na príchod zimy pripravili a snažia sa ľuďom na ulici počas chladných nocí pomáhať nocľahárňami, ohrevňami a poskytovaním ďalšej pomoci.

    Ľudia, ktorí prišli o strechu nad hlavou, sa práve v týchto chladných dňoch snažia aspoň na noc dostať do nocľahární, ktoré im mestá pripravili. Pomôcť im však môžu aj ľudia, či už darovaním oblečenia, kúpou časopisu alebo aj finančne, ak prispejú do špeciálneho projektu.

    Bratislava pripravila mapu pomoci

    Mesto Bratislava sa každoročne pripravuje na zimu aj s ohľadom na tých, ktorých domovom je ulica, chatrný prístrešok či studená chatka a sú najzraniteľnejší. "Preto v zimnom období zavádzame tzv. Zimný protokol na ochranu života a zdravia ľudí bez domova," povedal hovorca Bratislavy Peter Bubla. Je výsledkom spolupráce sekcie sociálnych vecí na magistráte, mestského terénneho tímu, mestskej polície i mimovládnych organizácií.

    Ľudia bez domova môžu využiť nocľahárne, útulky a ubytovne. "Tieto sociálne služby bývajú spojené s poskytovaním sociálneho poradenstva, prípadne poskytujú stravu, nevyhnutné ošatenie či možnosť osobnej hygieny," vymenoval Bubla. V našom hlavnom meste fungujú 3 nocľahárne: Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul s kapacitou 200 klientov a ďalšie dve nocľahárne, ktoré zriaďuje OZ Domov pre každého s kapacitou 85 a 40 klientov. Ich kapacita je tak spolu 325 klientov.

    Zdroj: istock

    Mesto Bratislava sa každoročne pripravuje na zimu aj s ohľadom na tých, ktorých domovom je ulica. (Ilustračná fotka)

    Okrem nocľahární sú v meste dostupné aj útulky pre ľudí bez domova, ktoré poskytujú 24-hodinové ubytovanie ako napríklad Mestský útulok Hradská, Útulok sv. Vincenta de Paul či Útulok sv. Lujzy de Marillac. "Všetky dostupné služby pre ľudí bez domova, prípadne ľudí v núdzi je možné nájsť na mape pomoci," uviedol hovorca mesta. Mapu pomoci pripravilo mesto s mimovládkami.

    V uliciach mesta sú sociálni terénni pracovníci a pracovníčky. Ľuďom na ulici ponúkajú rôznu pomoc. "Podľa záujmu a potreby teplé oblečenie, teplý nápoj, krízový potravinový balíček, prípadne deku, spací vak či izotermickú fóliu, zároveň informujú ľudí o možnostiach využitia nocľahu," informoval Bubla. Zároveň im dávajú aj mapu služieb.

    Mesto aktívne spolupracuje s mimovládnymi organizáciami, ktoré pomáhajú ľuďom bez domova, a to počas celého roka. "Terénni sociálni pracovníci mestského terénneho tímu sa zároveň aktívne koordinujú s terénnymi tímami mimovládnych organizácií, aby boli pokryté naozaj všetky miesta, kde sa počas zimy zdržiavajú ľudia bez domova," dodal hovorca Bratislavy.

    Banská Bystrica má i ohrevňu

    Aj mesto Banská Bystrica sa venuje ľuďom bez domova celoročne, tí môžu využiť okrem nocľahárne a ôsmich útulkov aj "ohrevňu"."Tak, ako aj počas predchádzajúcich zimných období, môžu využiť nocľaháreň a ohrevňu, ktorá sa nachádza v priestoroch Slovenského Červeného kríža, Územný spolok Banská Bystrica," uviedol Karol Langstein, vedúci oddelenia sociálnej a krízovej intervencie MsÚ.

    Zdroj: iStock

    V Banskej Bystrici môžu ľudia bez domova využiť okrem nocľahárne a ôsmich útulkov aj "ohrevňu". (Ilustračná fotka)

    Takisto aj tento rok má mesto zmluvu s Dopravnou zdravotnou službou. "Pre prípad, že bude osoba bez domova vystavená zlému počasiu, nebude si vyžadovať hospitalizáciu a bude súhlasiť s prevozom do ohrevne," vysvetlil. Mesto celoročne poskytuje terénnu sociálnu službu krízovej intervencie.

    Spolupracuje aj s mimovládkami a dobrovoľníkmi. V Banskej Bystrici to je Slovenský Červený kríž, Slovenská katolícka charita, Misijné hnutie, občianske združenia a spolky. "Pomáhať sa dá len osobám, ktoré sú ochotné prijať pomoc v núdzi, nasilu a nedobrovoľne sa zachraňuje len veľmi ťažko," dodal Karol Langstein.

    Košice a ich pomoc ľuďom v núdzi

    V Košiciach je niekoľko útulkov a nocľahární. "Mesto spolupracuje so všetkými subjektmi, ktoré poskytujú sociálne služby pre ľudí bez domova, ako sú Arcidiecézna charita a nezisková organizácia Oáza - nádej pre nový život," informovala nás Jana Polova z Magistrátu mesta Košice.

    Mesto Košice je zriaďovateľom Psychosociálneho centra, ktoré poskytuje aj pobytové služby v útulku a zariadení núdzového bývania. "Služba je poskytovaná za úhradu," uviedla Polova. Centrum komunitných sociálnych služieb Krásna poskytuje službu útulku pre rodiny s deťmi. "Ľudia bez domova sa môžu obrátiť na Arcidiecéznu charitu Košice, ktorá zriaďuje útulok a nocľaháreň v Charitnom dome sv. Alžbety na Bosákovej ulici, v útulku Emauzy na Fialkovej ulici," pokračovala.

    Zdroj: Istockphoto

    V Košiciach je niekoľko útulkov a nocľahární. (Ilustračná fotka)

    Služby útulku a nocľahárne poskytuje Krízové centrum pre matky s deťmi na Poľnej 1. "Organizácia Oáza – nádej pre nový život v Bernátovciach poskytuje pomoc ľuďom bez domova v nocľahárni a útulku. Realizujú tiež vyhľadávanie a odvoz ľudí bez domova," uviedla. Ďalší útulok zriaďuje Gréckokatolícka eparchiálna charita a Centrum Dorka poskytuje službu útulku pre rodiny s deťmi.

    "Mesto prevádzkuje dve komunitné centrá, ktoré bezplatne poskytujú pre záujemcov sociálne poradenstvo a pomoc pri riešení nepriaznivej sociálnej situácie. Takisto realizuje počas zimných mesiacov zvýšený počet monitoringov v nelegálnych osídleniach a na území mesta," dodala Polova.

    Ako pomáhajú neziskovky a ako môžu pomôcť ľudia, čítajte na ďalšej strane >>>

    Na zimu sa v našom hlavnom meste každoročne pripravuje aj nezisková organizácia Depaul Slovensko, ktorá má viacero zariadení.
    "Poskytujeme komplexné sociálne služby – od krízovej intervencie po pomoc s návratom do spoločnosti," povedala nám Dominika Uhlárová z Depaul. Najväčšou a jedinou nízkoprahovou nocľahárňou v Bratislave a najväčšou v strednej Európe je Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul, ktorá funguje už 18 rokov.

    Zdroj: Depaul Slovensko

    Na zimu sa v našom hlavnom meste každoročne pripravuje aj nezisková organizácia Depaul Slovensko.

    "Okrem nocľahu tu poskytujeme klientom, ľuďom bez domova, stravu, možnosť hygieny, ošatenie, základné ošetrenie, sociálne poradenstvo a psychologickú pomoc. Aktuálne zbierame deky, teplé pánske oblečenie, potraviny," uviedla.

    Ľudí aj ošetrujú

    Počas zimy sú v terénne dva tímy, ktoré pôsobia v štyroch mestských častiach Bratislavy. Keďže zdravotný stav sa ľudom na ulici rapídne zhoršuje, Depaul reaguje aj na zhoršenie ich zdravia. "Prevádzkujeme preto dva útulky s nepretržitou starostlivosťou, no ich kapacita je obmedzená," hovorí Uhlárová. V centre mesta je Nízkoprahové denné centrum a Ošetrovňa sv. Alžbety. "Tu poskytujeme základné ošetrenie omrzlín a podchladení, dávame ľuďom teplý čaj, zimné oblečenie, deky a spacie vaky," vymenovala.

    Efektívne dokážu pomáhať aj vďaka podpore ľudí. "Materiálna a finančná pomoc, najmä v čase narastajúcich nákladov, je pre chod našich zariadení nenahraditeľná," pripomína. Počas zimy si preto každý v ich zariadeniach môže adoptovať posteľ. "Aktívne spolupracujeme s Magistrátom hlavného mesta i s Mestskou políciou, ktorá je v pomoci ľuďom na ulici veľmi nápomocná," dodala.

    Občianske združenie Proti prúdu

    Vďaka predaju pouličného časopisu NOTA BENE môžu ľudia bez domova získať zdroje na živobytie a zaplatenie bývania. "Vďaka tomu priemerne 110 predajcov a predajkýň bude mať túto zimu o niečo lepšiu ako keby takú možnosť nemalo," povedal vedúci terénneho tímu s predajcami Peter Kadlečík.

    "Aspoň čiastočne prispievame k trvalému riešeniu prevádzkovaním programu Bývania u nás v Proti prúdu. Poskytujeme 33 klientom 24 bytov. Z nich 14 je od prosociálnych súkromných majiteľov bytov ponúkajúcich nižšiu cenu a legálnu zmluvu a 10 od Magistrátu hl. mesta Bratislavy," uviedol Kadlečík. V uliciach majú tiež svojich terénnych pracovníkov, ktorí každý pracovný deň navštevujú predajcov časopisu a vstúpiť do projektu pomáhajú aj ďalším ľuďom.

    Projekt hlinený dukát

    Ďalší charitatívny projekt po vzore Trnavy, Nitry a Žiliny prichádza aj na východ Slovenska. V Prešove spustila Gréckokatolícka charita (GKCH) projekt s názvom Hlinený dukát. Ide o symbolické platidlo, prostredníctvom ktorého môže verejnosť pomôcť ľuďom bez domova. Verejnosť si môže zakúpiť dukát za jedno euro. Obdarovaní môžu zaň získať jedlo alebo služby v nízkoprahovom dennom centre Domu sv. Jána Milostivého na ulici Pod Táborom.

    Zdroj: Veronika Mihaliková

    Ďalší charitatívny projekt po vzore Trnavy, Nitry a Žiliny je už aj v Prešove. Hlinený dukát si ľudia môžu zakúpiť za jedno euro.

    "Obdarovaná osoba v núdzi si môže dukát vymeniť za potravinový balíček alebo niektorú zo služieb, ako sú hygiena a ošatenie, pranie a sušenie šatstva alebo nocľah v nocľahárni," vysvetlila koordinátorka projektu pre GKCH Martina Podhájecká. Predajné miesta dukátov sú na viacerých miestach a v pondelok spustili do prevádzky aj automat na dukáty pri hlavnom vstupe do Centra GKCH na Hlavnej ulici.

    Autor článku

    "Odkedy som sa naučil písať a čítať, odvtedy píšem a čítam. Kedysi som písal o všetkom, čo bolo zaujímavé, dnes píšem hlavne o ľuďoch a ich životných príbehoch. Najkrajšie, najzaujímavejšie, ale i veľmi smutné príbehy vie naozaj napísať len život."