Automobilka KIA Motors Slovakia prerušila výrobu 23. marca. Vtedy oznámila, že to bude na dva týždne. A vyzerá to tak, že tento termín chce dodržať. Oznámila totiž, že výrobné linky opäť spustí 6. apríla. 

"Tak, ako sme vám oznámili pred prerušením výroby, v pondelok 6. apríla sa opäť rozbehnú linky v našich výrobných halách. Tak ako doteraz, výroba bude opäť prebiehať za prísnych hygienických preventívnych opatrení,“ uviedla automobilka na svojej oficiálnej Facebookovej stránke.

Zamestnanci najväčšieho slovenského zamestnávateľa Volkswagen Slovakia si menia pravdepodobne naposledy pracovné zmeny pred dočasným uzatvorením výroby.
Zamestnanci najväčšieho slovenského zamestnávateľa Volkswagen Slovakia si menia pravdepodobne naposledy pracovné zmeny pred dočasným uzatvorením výroby.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Napriek tomu dôjde na niektoré zmeny. V štandardnom trojzmennom režime bude KIA vyrábať od pondelka 6. apríla do štvrtka 9. apríla. Po Veľkej noci bude v automobilke iba rannú a poobednú zmenu. Dvojzmenná prevádzka bude trvať do konca apríla. "Situácia na svetových trhoch sa každým dňom mení a Kia Motor Slovakia pozorne sleduje situáciu. Ak príde k obmedzeniam či už z pohľadu dopytu alebo dodávok materiálu alebo iných nepredvídateľných situácií, sme pripravení na to reagovať,“ vysvetlilo vedenie spoločnosti.

Ostatní sa zatiaľ nepridali

Kým Kia Motors Slovakia spúšťa budúci pondelok výrobu, Volkswagen, naopak, obnovenie produkcie ešte oddialil. Oznámil, že prerušenie výroby v nemeckých závodoch potrvá po novom do 19. apríla. "V nadväznosti na predĺženie prerušenia výroby v produkčnej sieti koncernu Volkswagenu bude pokračovať dočasné zastavenie výroby v 16. kalendárnom týždni (do 19. apríla 2020) aj vo všetkých 3 závodoch Volkswagen Slovakia," potvrdila hovorkyňa Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová. "Spoločnosť reaguje predovšetkým na klesajúci dopyt na trhoch s vozidlami a obmedzenia v dodávateľskom reťazci. Presný termín opätovného nábehu výroby bude včas oznámený. Súčasne podnik intenzívne pracuje na opätovnom nábehu produkcie s rozsiahlym balíkom opatrení na ochranu zdravia zamestnancov," dodala.

Príchody zamestnancov do práce na poslednú rannú zmenu v bratislavskom Volkswagene.
Príchody zamestnancov do práce na poslednú rannú zmenu v bratislavskom Volkswagene.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Podobne reaguje aj automobilka Jaguar Land Rover Slovakia. "Od 20. marca sme dočasne prerušili výrobu v nitrianskom závode, pracovníci, kde to povaha ich práce umožňuje, vykonávajú prácu z domu," informovala nás Miroslava Remenárová z nitrianskej automobilky. "Aktuálne v závode pracujú len vybrané tímy zabezpečujúce výrobu vozidla Land Rover Defender, ktoré je zákazníkmi mimoriadne očakávané a tie, ktoré sú určené na zabezpečenie nevyhnutných prevádzkových činností. Výroba v nitrianskom závode je prerušená do obdobia po Veľkonočných sviatkoch,"spresnila.

Na vyjadrenie PSA Trnava zatiaľ čakáme. Na jeho oficiálnej stránke je oznam pre zamestnancov: "Vážne prevádzkové dôvody (platené ako 65% z priemernej mzdy) sú vyhlásené pracovným kalendárom platným do nedele 5.apríla. O prípadných výnimkách Vás bude informovať nadriadený. Naše tímy zároveň aplikujú v závode ďalšie nevyhnutné hygienické opatrenia pre rozbeh výroby v prípade rozhodnutia Groupe PSA. O ďalšom vývoji Vás budeme informovať na „zelenom čísle“, FB a tu na webe v piatok 3. apríla, najneskôr o 20. h."