MŽP súčasne otvára podporu na pomoc obciam, ktoré sa nachádzajú na území s výskytom medveďa hnedého. Obce budú môcť získať financie na zabezpečenie stojísk s odpadom, ale aj na nákup fotopascí, techniky určenej na školenia, či vybavenie priamo pre obyvateľov a to najmä sprejov proti medveďom a nástrojov na plašenie medveďa zvukom či svetlom.

Ministerstvo podporí preventívne aktivity a vzdelávacie aktivity za účelom predchádzania stretov s medveďom. Z Operačného programu kvalita životného prostredia má byť na túto aktivitu vyčlenených 50 miliónov eur, podľa záujmu obcí. Výzva bude zverejnená na webe MŽP.

Minister Ján Budaj zhrnul zástupcom regiónu Podpoľania ciele koncepčných návrhov envirorezortu v rámci výskytu medveďa hnedého. Podľa neho riešenie danej situácie musí byť otvorené pre všetky obce, ktoré nahlásia problém s výskytom medveďa hnedého: „Musíme zabrániť kolíziám s medveďmi ale súčasne nepripustiť neriadené odstrely medveďa, ako zákonom chráneného druhu. Posilňujeme Zásahový tím pre medveďa hnedého a jasne zadefinujeme problémových medveďov, ktoré vyradíme z populácie,“ podčiarkol minister Budaj.

Zároveň minister Budaj vyzval starostky a starostov, aby kolízie medveďa hlásili priamo ministerstvu, a to aj cez Zelenú linku.

Do zásahového tímu sa môžete prihlásiť aj VY! Nábor začína už dnes

Viac sa dočítate na ďalšej strane.