Pripravte sa na doslova PEKELNÉ horúčavy: Meteorológovia vyhlásili VÝSTRAHY v týchto okresoch
9. 7. 2024, 8:00

Skryte sa do klimatizovaných priestorov a nezabudnite si vodu! Už dnes a zajtra nás čakajú extrémne teploty.
Zdroj: https://www.shmu.sk/sk/?page=987&id=&d=2&jav=&roll=#tabs
Zdroj: Alexandru Dobre
Zdroj: Alexander Zemlianichenko
Galéria k článku
Vlna horúčav, ktorá zasiahla Európu sa už presunula aj k nám. Už dnes to bude ešte horšie. Pre južné a západné okresy Slovenska vydal Slovenský hydrometeorologický ústav výstrahy prvého stupňa pred horúčavami. Ojedinele očakávajú najvyššie denné teploty 33 až 34 stupňov Celzia. Samozrejme, teplota sa meria v tieni a na slnku tak môže byť ešte teplejšie. "Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu nie je v danom ročnom období a oblasti nezvyčajná, ale pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká," píšu meteorológovia.
Zdroj: Alexandru Dobre
Bude poriadne teplo.
Streda bude ešte teplejšia
Výstrahy druhého stupňa pred teplom však svietia v južných častiach Slovenska na zajtra. Teploty majú vystreliť až na 35 a niekde dokonca 36 stupňov Celzia. "Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu je v danom ročnom období a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká," vysvetľujú meteorológovia.
Kto si má dávať pozor? Kolapsy môžu aj zabíjať
Podľa Úradu verejného zdravotníctva sú medzi ohrozenými skupinami obyvateľstva „deti, starší ľudia, tehotné ženy a chronicky chorí ľudia – najmä osoby so srdcovocievnymi, dýchacími alebo mentálnymi ochoreniami či osoby s nadváhou".
Vysoké vonkajšie teploty môžu podľa hygienikov spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie - zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť či zvracanie. Extrémnym prípadom sú vážne kolapsové stavy, ktoré môžu viesť za určitých podmienok až k prípadným úmrtiam osôb, najmä u rizikových skupín.
Čo robiť, aby sme sa kolapsom vyhli? A ako pomôcť prehriatemu človeku? Dočítate sa na ďalšej strane.
Dôležitou zásadou pri vysokých vonkajších teplotách je podľa hygienikov dôsledné dodržiavanie pravidelného pitného režimu. "A to aj v prípade, že nepociťujete smäd. Obmedzte fyzickú námahu a nezdržiavajte sa na priamom slnku. Odporúča sa minimalizovať pobyt v exteriéri," uvádza Úrad verejného zdravotníctva.
Piť treba v menších dávkach, častejšie a ešte pred pocitom smädu. „Odporúča sa vypiť minimálne dva až štyri decilitre tekutín na desať kilogramov hmotnosti, čo predstavuje približne 1,5 až 3 litre tekutín denne. Toto množstvo sa však zvyšuje u ľudí, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia,“ ozrejmila hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová. „Obmedzte nápoje s obsahom chinínu, kávu i alkohol, ktoré vám smäd neznížia a naviac podporia vylučovanie vody z organizmu,“ apelovala.
Zdroj: Veronika Mihaliková
Ideálne je v horúčavách schladzovať sa.
Pozor si treba dávať aj na stravu. Mala by byť ľahko stráviteľná a s nižšou energetickou hodnotou. V lete sú vhodné zeleninové šaláty, polievky, ryby, čerstvá zelenina, z mäsa je najvhodnejšia hydina. „Neodporúčajú sa konzumovať ťažké a mastné jedlá. Takéto pokrmy zaťažujú tráviaci systém a vyvolávajú pocity únavy či vyčerpania,“ dodal vedúci odboru hygieny výživy, bezpečnosti potravín a kozmetických výrobkov Marek Slávik. Úrad verejného zdravotníctva na ľudí tiež apeloval, aby nepodceňovali riziko úpalu a úžehu. „Pozor na zvýšenú fyzickú námahu. Robievajte si časté prestávky v tieni a v čase medzi desiatou až 16. hodinou obmedzte pobyt vonku a nezdržiavajte sa na slnku. Ak je to možné, fyzicky náročnú aktivitu si v období horúčav plánujte na skoré ranné hodiny, ideálne do siedmej ráno,“ dodala hlavná hygienička.
Kolabujúceho dajte do tieňa
Ak niekto v okolí skolabuje, je potrebné poskytnúť mu potrebnú pomoc. „Presuňte ho mimo slnka, ideálne do najbližšieho tieňa a uložte ho do polohy ležmo s podopretou hlavou alebo do polosedu,“ radí bratislavská mestská polícia. Zároveň ho treba ochladiť, napríklad potieraním vlažnou vodou či ovievaním a skolabovanému podávať po malých dávkach vlažnú, nesladenú vodu. Ak sa jeho stav nezlepšuje, treba bezodkladne kontaktovať rýchlu zdravotnú pomoc prostredníctvom linky 155.