Reklama

Príde Emil (69) z Plaveckého Štvrtku o svoju milovanú Machuľku i Malinu? Lúčiť sa budú ťažko...

Reklama

Obyvatelia Plaveckého Štvrtku sú nákazou slintačky a krívačky nepríjemne zaskočení, nevedia, čo bude ďalej. Nevie to ani miestny chovateľ dobytka Emil Kormančík. Domá chová kravy, jalovičky, býčkov i ošípané. Aj keď nerád, začína sa zmierovať s tým, že o všetky svoje zvieratá príde.

V Plaveckom Štvrtku je aj drobnochovateľ, na ktorého nás upozornili viacerí obyvatelia. Emil Kormančík (69) je chovateľom od roku 1989. Na malej domácej farme chová svoje stádo kráv i prasiatka.

Na svojej farme má 15 kusov dobytka. Z toho je 8 kráv, ostatné sú malé jalovičky a býčky. Popritom chová aj 5 ošípaných. Dom, v ktorom býva, začal stavať v roku 1980. Na prilepšenie si potom kúpil prasničku, neskôr kozičku a od roku 1989 už chová zvieratá nepretržite.

Zdroj: Michal Hanko

Emil má na svojej farme 15 kusov dobytka.

„Svoje stádo som vychoval z jednej kravičky, ktorú som si kúpil v roku 1989,“ prezradil. Priznal sa nám, že aj on zažil pred päťdesiatimi rokmi slintačku a krívačku. Priamo v Plaveckom Štvrtku nákaza síce nebola, ale pamätá si, že sa vyskytla v Sološnici, kde chodil do poľnohospodárskej učňovky. „Obec uzavreli vojaci a policajti. Okamžite sa urobili dezinfekčné žľaby a súdruhovia to robili ďaleko zodpovednejšie, ako teraz,“ tvrdí. Prevoz zvierat sa automaticky zastavil.

Príde o všetko

„Je to nerozumné, aby sa zdravé zvieratá utrácali. Moja 40-ročná robota vyjde navnivoč,“ hovorí. Ľuďom doteraz ponúkal aj kravské mlieko, ktoré si k nemu chodili brávať. K dôchodku, ktorý má malý, si takto prilepšoval. Teraz o všetko príde. "Všetko mi zoberú preč. Kým som si to z jednej kravičky vybudoval, trvalo to roky. Je to moja srdcovka,“ priznáva.

Zdroj: MICHAL HANKO

Obyvatelia Plaveckého Štvrtku sú nákazou slintačky a krívačky nepríjemne zaskočení, nevedia, čo bude ďalej.

Emil je úplne sebestačný. Pestuje si aj svoje krmivo pre zvieratá. „Pri prvej krave som začínal s kosou a hrabľami,“ hovorí. Postupne si aj vďaka dotáciám kúpil základné stroje. „Teraz mám všetko potrebné od pluhu až po kombajn, ale sú to 30 až 40-ročné stroje.“

Obnoví ešte svoj chov?

Keď sa dozvedel o slintačke a krívačke na juhu Slovenska, nemal z toho dobrý pocit. „Viem, ako to tu funguje a bola to otázka času, kedy to sem príde. A je to tu,“ hovorí. Aj keď sa mu to hovorí ťažko, je už zmierený s tým, že k nemu veterinári prídu a zvieratá mu zoberú. „Keby som sa vzbúril, prídu sem policajti, spacifikujú ma a zvieratá mi aj tak zoberú,“ konštatuje. „Ako to zvládnem, neviem. Je to moja dlhoročná práca,“ hovorí.

Zdroj: istock

Emil je už zmierený s tým, že k nemu veterinári prídu a zvieratá mu zoberú. (Ilustračná fotka)

Emil bude mať tento rok už 70 rokov, a či opäť obnoví svoj chov, záleží podľa neho na zdraví. „Pokiaľ mi bude zdravie slúžiť, nehodlám to zabaliť,“ tvrdí. „Zvykol som si na kvalitné mlieko, tvaroh, syr i dobré mäsko. Také mäso v obchode nekúpite,“ pochválil sa.

Machuľka i Malina

Zamýšľa sa však nad tým, kde kúpi také kvalitné zvieratá. „To sú členovia našej rodiny," priznáva so smútkom v hlase. "Krava deväť mesiacov nosí, potom sa narodí teliatko a kým ste z neho vychovali ďalšiu kravu, ubehli dva roky,“ hovorí.

Zdroj: MICHAL HANKO

Uzavretá cesta k farme FirstFarms v Plaveckom Štvrtku, kde sa vyskytla krívačka a slintačka.

Svojim kravám dáva aj mená. „Jednu volám Machuľka, má na čele takú machuľu, ďalšiu volám Malina, potom tam mám Klekanku. Ľudské mená nedávam,“ priznáva. So zvieratami prežil každý jeden deň a lúčiť sa mu s nimi bude veľmi ťažko. Ak by prišla choroba až k nemu, nepovie ani pol slova. Teraz je všetkému koniec...

Autor článku

"Odkedy som sa naučil písať a čítať, odvtedy píšem a čítam. Kedysi som písal o všetkom, čo bolo zaujímavé, dnes píšem hlavne o ľuďoch a ich životných príbehoch. Najkrajšie, najzaujímavejšie, ale i veľmi smutné príbehy vie naozaj napísať len život."