Prezidentka Zuzana Čaputová sa v stredu stretla s primátorkou Banskej Štiavnice, ale aj s reprezentantmi ďalších inštitúcií, ktorých sa požiar týkal. Rozprávali sa predovšetkým o tom, ako sa darí napĺňať prísľuby bývalej vlády ohľadom pomoci s rekonštrukciou jednotlivých objektov.

"Pomoc do Banskej Štiavnice stále prichádza a je potrebné, aby aj vláda premiéra Ódora pokračovala v tomto trende. Štiavnica síce patrí Štiavničanom, ale je to tak unikátne miesto a mesto na Slovensku, že je povinnosťou štátu v tejto situácii prispieť k obnove," informovala prezidentka s tým, že každá kríza aj tragická udalosť može byť zároveň príležitosťou na nový začiatok.

Sama verí, že aj Banskej Štiavnici sa podarí túto situáciu využiť a posunúť úroveň sanácie, rekonštrukcie, vrátane protipožiarnych opatrení, na novú, vyššiu úroveň.

"Ďakujem Štiavničanom, že svojou odvahou a spolupatričnosťou, zachránili pred ničivým požiarom cenné exponáty pre nás všetkých a pre ďalšie generácie. Už len toto samotné je cennosťou. Rovnako ďakujem za veľmi srdečné privítanie, vrátane baníckych tradícií, ktoré reprezentujú toto mesto. Banská Štiavnica má mnohonásobne viac priateľov a obdivovateľov, než stálych obyvateľov. Pretože každý, kto Banskú Štiavnicu hoci len raz navštívil, stal sa vo svojom srdci Štiavničanom," dodala.

Prečítajte si tiež: