Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Premiér MATOVIČ nám to nemusí DIKTOVAŤ! My vieme, čo treba urobiť - aj sme to spravili!

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Všetky odberné miesta v Trenčíne na celoplošnom testovaní sú otvorené
    Zdroj: tasr
    Reklama

    Prišli dobrovoľne, aby zistili, či nie sú infekční! V Trenčíne vyhlásili na víkend dobrovoľné a bezplatné testovanie na koronavírus. Ako to vyzeralo na odberných miestach?

    Cez víkend sa testovali v Trenčíne, pretože v tomto regióne je situácia vážna. Dobrovoľne sa môžete otestovať aj inde na Slovensku, najmä v Bratislave však rátajte s dlhým čakaním. Preto je dobré ísť sa otestovať radšej mimo hlavné mesto.

    Zoznam odberných miest, kde robia antigénové testy, nájdete na https://www.health.gov.sk/?ag-mom.

    Zdieľať

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU - Denné správy - To hlavné z dňa 20.12.2020

      Presnejšie PCR testy robia súkromné laboratóriá, kam sa treba objednať. Za test si platíte sami. Ak vyplníte objednávací formulár na https://korona.gov.sk/, na test vás pošle či odporučí lekár alebo Regionálny úrad verejného zdravotníctva, máte ho zadarmo.

      A práve na tento problém nás upozornili niektorí naši čitatelia: tí, ktorí nie sú poctiví, môžu podľa nich objednávací formulár zneužívať. Nezaplatia si dobrovoľne test, ale vyplnia formulár, kde napíšu, že majú príznaky - hoci ich nemajú - a otestujú ich zdarma. Štát tak zbytočne prichádza o peniaze.

      Pýtali sme sa preto hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Eliášovej, či musí zdravotné problémy potvrdiť lekár alebo stačí, ak ich napíšem do objednávacieho formulára. "Áno, stačí, keď ich napíšete. Ak bol úzky kontakt, tak treba v dotazníku vyplniť aj osobu, s ktorou je definovaný ako úzky kontakt v súvislosti s COVID-19," potvrdila nám včera. 

      Viac o podmienkach a pravidlách testovania čítajte na poslednej strane článku.

      Zdroj: TASR/Zoltan Balogh

      Dobrovoľne sa môže dať otestovať každý.

      Kritická situácia v Trenčíne

      Situácia v počte infikovaných novým koronavírusom je v meste Trenčín i v Trenčianskom okrese mimoriadne vážna. Od piatka 18. 12. začali v Trenčíne platiť nové opatrenia nad rámec celoslovenských.

      Vyhláška zakazuje v meste predaj alkoholických nápojov na priamy konzum, platí tiež zákaz akýchkoľvek hromadných podujatí aj s menším počtom účastníkov ako šesť. Zakázaná je aj prevádzka kín, divadiel, organizovanie akýchkoľvek koncertov, ale aj bohoslužieb, informovala v stredu 16. 12. trenčianska regionálna hygienička Ľudmila Bučková.

       V Trenčíne sa v sobotu a nedeľu, 19. a 20. 12., konalo celoplošné testovanie obyvateľov antigénovými testami. Bolo dobrovoľné a bezplatné, odbery robili na 33 miestach. Presné výsledky budú známe dnes.

      Aj my sme sa boli pozrieť na odberných miestach. Testovanie šlo podľa plánu, ľudia prichádzali postupne. "Verím, že to spoločne zvládneme a príde čo najviac ľudí," povedal v sobotu primátor Richard Rybníček.

      Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

      Primátor Trenčína Richard Rybníček poukázal na dôležitosť testovania.

      Mobilita v meste podľa Rybníčka v sobotu zásadne klesla, o čom sme sa presvedčili aj na vlastnej koži na autobusovej aj vlakovej stanici, ktoré zívali prázdnotou. Aj pred nákupným centrom bolo ľudoprázdno.

      Primátor povedal, že úspechom bude, ak príde na testy aspoň 10-tisíc ľudí. To sa splnilo už v sobotu. Mesto ma necelých 55-tisíc obyvateľov a za prvý testovací deň sa prišla otestovať skoro štvrtina ľudí.  "V rámci prvého dňa celoplošného mestského testovania na koronavírus sme urobili 12 831 testov. S pozitívnym výsledkom bolo 288 z nich, čo je 2,24 percenta.“ informovala hovorkyňa mesta Trenčín Erika Ságová. ,,Konečné čísla však oznámime v pondelok (dnes - pozn. red.)," konkretizoval Rybníček.

      Zdôraznil, že ak každý zníži mobilitu, zostane doma, bude dodržiavať pravidlá a dá sa pretestovať, pomôže to situácii. "Sme vo vojne, doslova a do písmena. Nepriateľ je všade, je neviditeľný, ale vo svojej podstate je neuveriteľne primitívny. Je primitívny v tom, že keď mu to dovolíme, bude sa šíriť. Keď zostaneme všetci doma, on sa šíriť prestane. Je to veľmi jednoduché, len musíme kontrolovať svoj vlastný život," uviedol.

      Na nelichotivý stav upozorňuje už niekoľko dní aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne, preto jeho riaditeľka Ľudmila Bučková podporuje testovanie v meste. „Keď to nezastavíme, možno budeme na tom horšie, ako bola Orava. Kým v októbri sme mali za mesiac asi tisíc prípadov v rámci kraja, za posledný týždeň máme asi 1 200 prípadov, z toho v meste Trenčín vyše 500. A to ešte nemáme všetky prípady zaznamenané, pretože nie všetky firmy, ktoré robia antigénne testovanie v podnikoch, nám to hlásia a dostáva sa to do štatistík. Tá krivka naozaj enormne stúpa. Testovanie podporujem, mali by sme vedieť, aký je náš zdravotný stav. Preto vyzývam, aby sme sa toho zúčastnili,“ povedala Bučková.

      Ako to vyzeralo na odberných miestach? Čítajte na ďalšej strane!

      Testovanie na vlastné oči

      Situáciu s celoplošným testovaním sme monitorovali na druhom najväčšom sídlisku v Trenčíne, na Sihoti, kde sme navštívili viacero odberných miest. Na Obchodnej akadémii bola situácia pokojná, pár ľudí tu čakalo v rade na testovanie, o niečo viac ľudí už na samotný výsledok testu, avšak ani zďaleka nebol taký nával ako počas celoštátneho plošného testovania, čo nám potvrdil aj pracovník odberného miesta. Podľa neho prišlo okolo 500 ľudí, chodili postupne a nie návalovo, ale očakával, že ich príde ešte menej, od rána sa však nezastavili.

      Stretli sme tu aj starší manželský pár, ktorí sa prišli dať otestovať. "Momentálne nepociťujeme príznaky ochorenia, ale prišli sme sa dať otestovať, pretože oceňujeme takúto možnosť a považujeme to za zodpovedné. Toto odberné miesto sme si vybrali, pretože ho máme najbližšie. Zúčastnili sme sa aj celoštátneho plošného testovania,“ povedali Daniela a Jiří zo Sihote. Sú však nespokojní, že kiná, divadlá, reštaurácie a kaviarne zatvárajú a kostoly, kde je podľa nich najväčší potenciál šírenia nákazy, zostávajú otvorené. Kostoly by sme zavreli ako prvé, skonštatovali.

      Za ten čas, čo sme boli na odberných miestach, väčšinou chodili starší ľudia. Mladých dospelých sme nestretli, čo potvrdili aj na odberných miestach. Stačilo však prejsť kúsok ďalej a zastavili sme sa pri partii mladíkov, ktorí mohli mať okolo 20 rokov. Na otázku, či sa plánujú dať testovať, jeden odpovedal: "Nie, neplánujeme sa ísť dať otestovať, je to nezmyselné. Boli sme sa testovať počas celoplošného štátneho testovania pod hrozbou domáceho väzenia, avšak nikto nás vtedy nekontroloval, či sme otestovaní a predpokladáme, že ani teraz to tak nebude. Nepôjdeme sa dať testovať, je to hlúposť, aby sme pred Vianocami riskovali, že skončíme v domácej izolácii, máme nejaké iné plány a policajti to nekontrolujú."

      Zdroj: TASR/RADOVAN STOKLASA

      Celoplošné dobrovoľné testovanie obyvateľov mesta Trenčín na nový koronavírus.

      Testovanie? Hlúposť!

      Cestou z obchodnej akadémie na základnú školu na Hodžovej, kde boli 2 odberné miesta, sme stretli ďalšiu skupinku mladých. ,,Testovať? Nebláznite! Celé testovanie je jeden veľký nezmysel, načo by som to robil, keď som zdravý a navyše nebudem riskovať, že ostanem pred sviatkami sedieť doma, mám v pláne cestovať aj za frajerkou," povedal so smiechom mladík zo Sihote. Ďalší ho doplnil: "Chceme byť slobodní a nie buzerovaní, a navyše je to doborovoľné, nikto to nekontroluje, tak načo by sme tam chodili.“

      Na základnej škole na Sihoti boli dve odberné miesta, v čase našej návštevy v sobotu podvečer, sa pri obidvoch tvorili rady. Stretli sme tam aj dôchodcu Ivana. "Chcel som sa ísť dať otestovať, ale bolo tam veľa ľudí, tak som to vzdal, pôjdem vyskúšať v nedeľu doobeda. Testovanie považujem za správne, je to doborovoľné, ale považujem za zodpovedné tam ísť. Správať zodpovedne sa budem aj naďalej, aby som neohrozil seba ani svojich blízkych. Zúčastnil som sa aj plošného štátneho testovania tiež tu na škole, avšak vtedy tu neboli také rady, lebo boli až štyri odberné miesta,“ povedal nám.

      Na odber musia ísť niektorí sami

      V nedeľu popoludní od 14. hodiny sa mohli prísť otestovať okrem Trenčanov aj obyvatelia obcí Mníchova Lehota, Veľké Bierovce, Opatovce, Trenčianske Stankovce, Trenčianska Turná, Soblahov, Kostolná Záriečie, Zamarovce, Hrabovka, Skalka nad Váhom a Trenčianska Teplá. Ľudí z ostatných okolitých obcí netestovali, čo sme si sami overili. Na odbernom mieste nám povedali, že majú zakázané testovať obyvateľov mimo Trenčína. Odporučili nám však odberné miesta vo vojenskej poliklinike a v areáli trenčianskej nemocnice, kde testovali aj ľudí mimo Trenčína. Taktiež je možné ísť na PCR testy, na dlhodobé odberné miesto pri mestskej plavárni, kde sa však treba dopredu objednať.

      Aké sú pravidlá testovania na Slovensku? Čítajte na ďalšej strane!

      Z webovej stránky korona.gov.sk sme vybrali najdôležitejšie upozornenia týkajúce sa testovania na koronavírus.

      Prehľad najdôležitejších zmien od 18.12.2020:

      • Zvyšuje sa veková hranica detí zo 7 na 10 rokov pri povinnosti otestovať sa alebo preukazovať sa negatívnym výsledkom testu po príchode z rizikovej krajiny.
      • Pre osoby, ktoré prichádzajú na územie Slovenska z ČR alebo Rakúska je k dispozícii vzor dokladov (príloha č. 5 vyhlášky), ktorými môžu preukázať negatívnym výsledok antigénového testu vykonaného na území ČR alebo Rakúska nie starším ako 72 hodín.
      • Osoby, ktoré prepravujú svojich blízkych z/na medzinárodné letiská na území Česka, Poľska, Maďarska a Rakúska, sa najneskôr pri odchode zo Slovenska musia zaregistrovať na https://naletisko.mzv.sk/.

      Pravidlá testovania:

      • Ak potrebujete vycestovať a potrebujete pri vstupe na Slovensko ako doklad negatívny test na COVID-19 nie starší ako 96 hodín, teda žiadate o vyšetrenie bez indikovania lekárom, obráťte sa na niektoré zo súkromných laboratórií. V tomto prípade sa za test platí.
      • Ak si pacient vyplní objednávací formulár a je indikovaný lekárom alebo Regionálnym úradom verejného zdravotníctva, test na ochorenie COVID-19 je vykonaný zadarmo.
      • Ak je pacient testovaný cez COVID-19-PASS a je negatívny, príde mu SMS s výsledkom, prípadne si ho môže zistiť zavolaním na Call Centrum 02/3235 3030. Občan si vie skontrolovať stav výsledku aj cez Zistiť výsledky testovania – len negatívne výsledky. Ak v objednávacom formulári občan zadá emailovú adresu, bude mu zaslaný negatívny výsledok aj na email.
      • V prípade pozitívneho výsledku vždy kontaktuje pacienta lekár alebo hygienik. Za výsledky testov zodpovedajú laboratória. Samoplatcovia si výsledky zisťujú v laboratóriu, ktoré testy robilo. E-mail rovnako ako aj SMS o pozitívnom výsledku nie sú zasielané NCZI (Národné centrum zdravotníckych informácii).
      • Výsledok testu príde do troch dní. Ak ho v tomto čase nedostanete, overenie výsledku je možné prostredníctvom korona.gov.sk cez Zistiť výsledky testovania alebo na Call Centre NCZI:  02/3235 3030.

      Zhrnutie podmienok priamo z ministerstva zdravotníctva:

      Ktorý test si vybrať

      • - antigénový test sa odporúča pri objavení príznakov ochorenia / v prípade úzkeho kontaktu s pozitívnou osobou minimálne po 2 dňoch od tohto stretnutia
      • - RT PCR testovanie sa odporúča pri objavení príznakov ochorenia / pri návrate z rizikovej krajiny / v prípade úzkeho kontaktu s pozitívnou osobou minimálne po 5 dňoch od tohto stretnutia.

      Čo robiť

      • - využiť bezplatné antigénové testovanie vo svojom okolí (zoznam odberných miest antigénového testovania na https://www.health.gov.sk/?ag-mom)
      • - využiť RT PCR testovanie - prihlásiť sa na testovanie prostredníctvom elektronického formuláru na webovej stránke www.korona.gov.sk: https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-patient-form.php
      • - po registrácii počkať na SMS správu s COVID PASSom - pokynmi, kde a kedy je potrebné sa dostaviť na testovanie
      • - na odberové miesto je potrebné sa dostaviť individuálnou dopravou, po celý čas používať ochranné rúška, aj šofér, aj testovaná osoba,
      • - každý testovaný dostane najneskôr do 96 hodín SMS správu s výsledkom testu
      • - o výsledku testu informujte svojho lekára

      Mohlo by vás zaujímať:

       


       

       


       

       

      Vyberáme pre vás niečo PLUS