Reklama

Pozor, dnes je prekliaty deň, horší ako piatok trinásteho! TU je dôkaz

Reklama

Vo svete je 15. apríl považovaný za najtragickejší deň v dejinách ľudstva. S týmto dátumom je totiž spojených viacero nešťastí a katastrof. Všetko sa začalo ešte v 19. storočí, teda pred takmer 200 rokmi.

Tragédie sa vo svete, žiaľ, odohrávajú každý deň, lenže 15. apríla ich bolo doteraz najviac. Štatisticky má tento deň ešte horšiu povesť ako nešťastný piatok trinásteho. 15. apríla sa totiž stali naozaj obrovské tragédie, ktoré poznačili celý svet.

Atentát na Abrahama Lincolna

Abraham Lincoln bol 16. americký prezident, ktorý sa preslávil zrušením otroctva v USA. Žiaľ, do histórie sa zapísal aj ako prvý prezident Spojených štátov amerických, ktorého zavraždili. Útok na neho sa odohral 14. apríla 1865, len päť dní po skončení americkej občianskej vojny, keď spolu s manželkou Mary Todd navštívil slávnostné predstavenie vo washingtonskom Fordovom divadle. O 22. hodine a 15. minúte k nemu pristúpil herec John Wikes Booth, ktorý strelil Lincolnovi do hlavy.

Zdroj: Getty Images

V poradí 16. prezidenta USA smrteľne postrelil jeden z hercov, vtedy pomerne známy John Wilkes Booth († 26), počas predstavenia vo washingtonskom Fordovom divadle.

Prezident zomrel nasledujúci deň ráno, 15. apríla. Atentátnika polícia chytila a zabila o 11 dní neskôr. Tento deň bol však pre Lincolna osudným aj o štyri roky skôr, keď 15. apríla 1861 povolal 75-tisíc dobrovoľníkov k potlačeniu nepokojov, ktoré sa vzápätí zmenili na vojnu Severu proti Juhu.

Potopenie Titanicu

Najslávnejší zaoceánsky parník Titanic mal byť najbezpečnejšou loďou na svete, no hneď prvá plavba bola aj jeho poslednou. V noci zo 14. na 15. apríla o 23.40 h. sa zrazil s ľadovcom. Potopil sa 15. apríla 1912 presne o 2.20 h., zlomil sa na dve časti. Pre 2 224 ľudí na palube bolo k dispozícii len 20 záchranných člnov, čo stačilo len asi pre polovicu pasažierov. Potopenie parníka pripravilo o život viac než 1 500 ľudí.

Zdroj: profimedia

Najslávnejší zaoceánsky parník Titanic.

Katastrofálne povodne na rieke Mississippi

Na rieke Mississippi sa v roku 1927 odohrala najničivejšia riečna povodeň v histórii Spojených štátov amerických. Práve 15. apríla rieka prerazila na 145 miestach ochranné hrádze a do výšky 9 metrov zaplavila územie s rozlohou 70 000 km2 . Pri povodniach zomrelo asi 500 ľudí a viac ako 630-tisíc bolo priamo zasiahnutých, keď prišli o strechu nad hlavou. Federálna vláda po tejto katastrofe vybudovala najdlhší systém hrádzí a záplavových ciest na svete.

Zdroj: Profimedia

Záplavy rieky Mississippi mali apokalyptické rozmery.

Tragédia na štadióne v Hillsborough

Na britskom futbalovom štadióne Hillsborough v Sheffielde došlo 15. apríla 1989 k obrovskému nešťastiu. Zle organizačne zvládnuté semifinálové stretnutie Anglického pohára medzi klubmi FC Liverpool a Nottingham Forest sa podpísalo pod tragédiu, kedy o život prišlo 96 fanúšikov. Polícia totiž na preplnenú tribúnu priaznivcov Liverpoolu priamo za bránou vpustila ďalších ľudí.

Zdroj: David Cannon

Preplnený britský štadión Hillsborough v Sheffielde.

Tí sa neustále hrnuli dnu a fanúšikov v predných radoch tlačili o kovové zábrany, čím došlo k ušliapaniu a uduseniu 94 ľudí, ďalší dvaja zomreli neskôr. Diváci začali z tribún vypadávať na trávnik a zranených bolo viac ako 700 ľudí. Zápas skončil v 16. minúte.

Ďalšie tragédie 15. apríla: Jedna sa odohrala veľmi blízko nás! Čítajte na ďalšej strane >>>

Autor článku

"Odkedy som sa naučil písať a čítať, odvtedy píšem a čítam. Kedysi som písal o všetkom, čo bolo zaujímavé, dnes píšem hlavne o ľuďoch a ich životných príbehoch. Najkrajšie, najzaujímavejšie, ale i veľmi smutné príbehy vie naozaj napísať len život."