Požiar v Banskej Štiavnici sa rieši na SVETOVEJ úrovni: Príde pomoc zo strany UNESCA?
19. 3. 2023, 19:21 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:55)

Zdroj: min
Ministerstvo kultúry (MK) SR rokuje o možnej expertnej a materiálnej pomoci zo strany UNESCO v súvislosti so sobotňajším (18. 3.) požiarom v Banskej Štiavnici. V tejto veci komunikuje so stálou delegátkou SR pri UNESCO Annou Plassat Muríňovou. Rezort o tom informoval na sociálnej sieti.
Zdroj: min
Zdroj: min
Zdroj: min
Galéria k článku
"Okamžitú expertnú a materiálnu pomoc nám nezištne ponúka aj český partner, kde komunikujeme s generálnym riaditeľom Národního muzea," priblížil.
Zdroj: Ján Krošlák
Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol v sobotu dopoludnia požiar v historickej budove.
Aktuálny stav pamiatok podľa neho monitoruje generálny riaditeľ Pamiatkového úradu SR Pavol Ižvolt. Rezort avizuje, že Banskú Štiavnicu v najbližších dňoch navštívi aj dočasne poverená ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO). Vyhlásil, že podporuje špeciálne zasadnutie vlády, ktoré sa má zaoberať najmä otázkou financovania obnovy historického centra.
Zdroj: min
Plamene sa z historickej budovy rozšírili aj na ďalšie objekty.
Požiar v historickom centre Banskej Štiavnice vypukol v sobotu dopoludnia v jednej z historických budov. Postupne sa rozšíril a poškodil sedem objektov. Na mieste zasahovali desiatky profesionálnych hasičov, dobrovoľní hasiči i vojaci.
Zdroj: Ján Krošlák
Presná príčina požiaru zatiaľ nie je známa, pravdepodobne však ide o skrat elektrického vedenia," uviedla polícia s tým, že požiar vypukol v budove, v ktorej sídli známa turistická atrakcia.
Na miesto boli povolaní aj zamestnanci Kontrolného chemického laboratória civilnej ochrany v Slovenskej Ľupči, ktorí vykonávali meranie ovzdušia s negatívnym výsledkom. Požiar sa hasičom podarilo v nedeľu zlikvidovať, situáciu naďalej monitorujú.