"Okamžitú expertnú a materiálnu pomoc nám nezištne ponúka aj český partner, kde komunikujeme s generálnym riaditeľom Národního muzea," priblížil.

Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol v sobotu dopoludnia požiar v historickej budove.
Zdroj: Ján Krošlák

Aktuálny stav pamiatok podľa neho monitoruje generálny riaditeľ Pamiatkového úradu SR Pavol Ižvolt. Rezort avizuje, že Banskú Štiavnicu v najbližších dňoch navštívi aj dočasne poverená ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO). Vyhlásil, že podporuje špeciálne zasadnutie vlády, ktoré sa má zaoberať najmä otázkou financovania obnovy historického centra.

Plamene sa z historickej budovy rozšírili aj na ďalšie objekty.
Zdroj: min

Požiar v historickom centre Banskej Štiavnice vypukol v sobotu dopoludnia v jednej z historických budov. Postupne sa rozšíril a poškodil sedem objektov. Na mieste zasahovali desiatky profesionálnych hasičov, dobrovoľní hasiči i vojaci.

Presná príčina požiaru zatiaľ nie je známa, pravdepodobne však ide o skrat elektrického vedenia," uviedla polícia s tým, že požiar vypukol v budove, v ktorej sídli známa turistická atrakcia.
Zdroj: Ján Krošlák

Na miesto boli povolaní aj zamestnanci Kontrolného chemického laboratória civilnej ochrany v Slovenskej Ľupči, ktorí vykonávali meranie ovzdušia s negatívnym výsledkom. Požiar sa hasičom podarilo v nedeľu zlikvidovať, situáciu naďalej monitorujú.