Reklama

POVODNE: Voda trhá mosty, kolabuje doprava

Za mestom Spišské Nová  Ves pri Embracu v smere na Košice sa odtrhla časť mosta.

Zdroj: TASR

Reklama

Ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy po povodniach, dnes ďalej pribúda. Z domov evakuovali stovky ľudí v Bardejove, Kežmarku či Starej Ľubovni. Dažde, ktoré zhoršenie situácie spôsobili, sa presúvajú ďalej na východ.Veľké komplikácie postihli dopravu, viaceré hlavné cesty sú neprejazdné.

Z košickej mestskej časti Krásna evakuujú takmer 900 ľudí

V košickej mestskej časti Krásna sa začala evakuácia ľudí z dvanástich ulíc. Ako pre TASR potvrdil starosta mestskej časti Marek Kažimír, celkovo musí svoje domovy opustiť 886 ľudí.

"Podľa pokynov krajského krízového štábu presúvame ľudí najmä do mestskej časti Dargovských hrdinov na základnú školu na Maurerovej ulici," uviedol Kažimír.

Ako dodal, informácie hovoria o vypúšťaní nádrže Ružín v obrovských množstvách, až 500 metrov kubických za sekundu. Záplavovú vlnu v Krásnej očakávajú okolo polnoci.

Z obce Vitkovce museli sedem ľudí evakuovať vrtuľníkom

Z dvoch rodinných domov v obci Vítkovce v okrese Spišská Nová Ves dnes popoludním museli kvôli povodniam evakuovať sedem ľudí vrtuľníkom.

Hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby Air Transporte Europe Sylvia Galajda informovala, že ľudia čakali na záchranárov na strechách domov.

Išlo o dvoch zamestnancov miestnej školy a päťčlennú rodinu. Leteckí záchranári z popradského strediska ich pomocou palubného navijaku evakuovali do bezpečia.

V Prši znova preteká hrádza

Hladiny väčšiny riek v okrese Rimavská Sobota v súčasnosti už klesajú, stúpa len rieka Slaná, ktorá by však nemala ohroziť domovy ľudí. Kritická situácia je znova v obci Prša v okrese Lučenec, kde rieka Suchá preteká ponad navýšenú hrádzu.

Pomocou plávajúceho transportéru 30 vojakov a 27 hasičov opäť po niekoľkých hodinách navyšuje hrádzu, cez ktorú preteká voda a zaplavuje rodinné domy v Prši. "Máme znova rovnaké problémy ako pred niekoľkými dňami. Ľudia si musia zachraňovať svoje domovy a majetok," informovala starostka Mária Nagyová.

Rieky Rimava aj Blh pretekajúce v okrese Rimavská Sobota začínajú pomaly klesať. V obci Veľký Blh je už rieka Blh znova vo svojom koryte. "Do Viesky nad Blhom, Dulova, Batky a Lenartoviec ešte odvážali vrecia s pieskom, pretože tam voda stále robí problémy. Ľudia z týchto obcí sa ešte nemôžu vrátiť do svojich príbytkov, no postupne sa situácia zlepšuje. Za posledné dva dni sme celkovo spotrebovali 20.000 vriec s pieskom," vysvetlil predseda krízového štábu Vladimír Šándor s tým, že o ďalších krokoch sa rozhodne po večernom zasadnutí krízového štátu.

Podľa hovorcu Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici Miroslava Podhradského hasiči stále pomáhajú aj v obciach Jesenské a Gemerská Panica.

Za mestom sa odtrhla časť mosta

Za mestom Spišské Nová Ves pri Embracu v smere na Košice sa odtrhla časť mosta. Cesta medzi Spišskou Novou Vsou a Košicami je momentálne neprejazdná. Z Hasičského a záchranného zboru v Spišskej Novej Vsi informovali, že most naďalej podmýva voda a je riziko, že sa zrúti celý.

V Krompachoch museli evakuovať 500 ľudí

Povodňová situácia v územnom obvode Spišskej Novej Vsi je viac než kritická. Prednosta Obvodného úradu a zároveň predseda krízového štábu Marián Bubeník tvrdí, že takáto katastrofálna situácia na Spiši ešte nebola.

„V celom okrese Spišská Nová Ves a Gelnica je to veľmi ťažké, najhoršie je to v Krompachoch, odkiaľ museli z rómskej osady evakuovať viac ako 500 ľudí,“ priblížil Bubeník. V Krompachoch je tiež odstavená trafostanica, čiže prúd nemá takmer celé mesto.

Veľké problémy sú aj na miestnych komunikáciách, hlavná cesta medzi Spišskou Novou Vsou a Košicami je neprejazdná, voda tam podmyla most a ten sa zrútil. V Kolinovciach na hlavnom ťahu do Košíc taktiež praská most v dôsledku podmytia. „Medzi Prakovcami a Helcmanovcami hrozí veľký zosuv pôdy, čo by znamenalo, že tieto obce a mesto Gelnica by boli odrezané od prístupových komunikácií, je tam zastavená premávka,“ konštatoval Bubeník.

Všetky obce v okresoch Gelnica a Spišská Nová Ves, ktoré sú pri vodných tokoch, sú zaplavené, od Smižian, cez Letanovce až po Krompachy okolo Hornádu a v Hnileckej doline všetko od Mníška nad Hnilcom až do Gelnice.

Vo vodnej nádrži Palcmanská Maša je ešte zhruba 60-centimetrová rezerva, čo by podľa prednostu malo do večera ešte vydržať. Ak však bude naďalej pršať, 17 až 20 kubíkov prepadne. „Už sme vystríhali starostov, aby si ľudia majetok presunuli do vyšších polôh od potokov a tak isto, aby zabezpečili prípadnú evakuáciu občanov,“ povedal Bubeník.

Ľudí už evakuovali aj z iných obcí, desiatky občanov už opustilo svoje domovy v Markušovciach a Nálepkove. „Zo Spišskej Novej Vsi sa dá dostať do Košíc len cez Spišský Štvrtok, do Harichoviec je to problém, tadiaľ autá neprejdú a momentálne sa nedá prejsť ani do obcí Rudňany a Poráč, kde je zaplavená cesta,“ priblížil prednosta. Pre ľudí, ktorí sa nebudú môcť vrátiť do svojich príbytkov, mesto Spišská Nová Ves pripravila núdzové ubytovanie.

„Zažil som povodne v roku 1998 v Žehre, kde to bolo zlé, Markušovce boli už viackrát zaplavené, ale ešte také veľké záplavy sme tu nezažili a ešte v takom rozsahu, že kompletne celý okres je pod vodou,“ konštatoval na záver Bubeník. Aj ľudia z Markušoviec tvrdia, že ich už vytopilo viackrát, ale takáto pohroma tu ešte nebola.

V územnom obvode Stará Ľubovňa už evakuovali viac ako 500 ľudí

V územnom obvode Stará Ľubovňa momentálne neprší, situácia je však naďalej veľmi kritická. Prednosta Obvodného úradu v Starej Ľubovni Peter Sokol informoval, že v celom okrese strhla voda približne päť mostov a situácia je v mnohých obciach veľmi zlá.

„Veľmi kritická situácia je v Novej Ľubovni na miestach, kde tečie miestny potok Jakubianka, taktiež aj v samotnom meste Stará Ľubovňa sú problémy, na Mýtnej a Jarmočnej ulici sa vybrežila rieka Poprad,“ priblížil Sokol. Škôd je podľa neho veľmi veľa, ľudí museli evakuovať z Kolačkova, zo Starej i Novej Ľubovne. Je nasadená všetka dostupná technika, na pomoc prišiel transportér z Ministerstva vnútra SR, nasadení sú aj vojaci.

V Starej Ľubovni je zaplavená časť Východ, odrezaná je cesta do obcí Jakubany, Sulín, Mníšek nad Popradom, časť Novej Ľubovne, Šambron, ale aj do iných obcí. Z celého územného obvodu už bolo evakuovaných viac ako 500 ľudí, niektorí obyvatelia zaplavených obcí odišli k rodinám.


Každý si pomáha, ako vie. Zdroj: TASR

Šahy ohrozuje rieka Ipeľ, na evakuáciu je pripravených 2000 ľudí

Hladina rieky Ipeľ dosiahla v Šahách kritickú hladinu a hrozí jej vyliatie. Na evakuáciu je pripravených zhruba 2000 ľudí v Šahách a v mestskej časti Homok. Miestni obyvatelia, hasiči i vojaci navyšujú hrádzu vrecami s pieskom.

„Most smerom k hranici s Maďarskou republikou je zatvorený, voda už siaha až po tento most. Robíme všetko preto, aby sa voda nepreliala cez hrádzu a nezaplavila mesto. Záplavy by čiastočne ohrozili aj nemocnicu,“ uviedol primátor Šiah Ľudovít Pásztor.

V Šahách zasadá krízový štáb. V meste sú ohrozené dve ulice na jednej strane a päť ulíc na druhej strane rieky. Pozitívne je, že klesli hladiny menších potokov, ktoré sa vlievajú do Ipľa pred Šahami, takže sa znížil prítok vody.

„Napriek tomu však hladina rieky stále stúpa a nevieme odhadnúť, čo urobí v najbližších hodinách,“ uviedol Pásztor.

V Popradskom a Levočskom okrese evakuovali 233 ľudí

Pre povodne evakuovali v okrese Levoča 58 osôb a v Poprade Matejovciach 175 osôb. Informovala o tom krajská povodňová komisia Prešovského kraja.

Tretí stupeň povodňovej aktivity platí v mestách Poprad, Spišské Podhradie, Vikartovce, Studenec, Spišský Štvrtok, Spišský Štiavnik, Dravce, Jablonov, Hranovnica, Granč Petrovce, Behárovce, Dlhé Stráže, Spišské Bystré, Vyšný Slavkov a Levoča. Druhý stupeň povodňovej aktivity sa týka obcí Vernár, Kravany a Kurimany.

V Prešovskom kraji vyhlásili pre záplavy dnes o 11:00 mimoriadnu situáciu.

Prešovčania sa pripravujú na povodňovú vlnu

Zhoršenie už aj tak komplikovaného stavu očakávajú v Prešove, kam by popoludní mala doraziť ďalšia povodňová vlna. V meste je už v súčasnosti zaplavených viacero ulíc, neprejazdné sú aj niektoré hlavné ťahy. Zaplavené sú tiež vstupy do mesta v smere od Košíc.


V Prešove stúpa hladiny Torysy. Zdroj: TASR


Veľký Blh zaplavila voda z rieky Blh, do ktorej vypúšťajú vodu z nádrže Teplý Vrch. Zdroj: TASR

V Nitrianskom kraji vo štvrtok najviac ohrozovali ľudí rieky Nitra a Žitava, ich hladiny v okrese Nové Zámky už začali klesať.


V meste Šurany to bolo kritické, situácia je už však pod kontrolou. Zdroj: ČTK, TASR

Ľudia sú netrpezliví, chcú dostať vodu z domov čo najskôr

Rieka Žitava naďalej klesá a ľudia z povodňami postihnutých oblastí sa postupne vracajú do svojich domovov. V Mani im pomáha odčerpávať vodu zo zatopených pivníc 20 hasičov a 50 čerpadiel.

„Mnohí sú už netrpezliví. Každý chce, aby sa voda odčerpala práve z jeho domu, ale musia počkať, kým na nich príde rad. Každý robí, čo môže. Žitava našťastie očividne klesá, ale tie časti obce, kde sa ešte drží voda, sa museli nechať stále bez elektriny, aby nedošlo k nejakému nešťastiu,“ uviedla pracovníčka Obecného úradu v Mani Daniela Sádovská.

Na vyčíslenie škôd je podľa jej slov ešte priskoro, prvoradá je stále záchrana toho, čo po povodni v dedine zostalo.

V neďalekej obci Hul sa obyvatelia snažia odvodňovať pivnice a dvory svojich domov. Hladina v potoku Liska nestúpa, no voda stále neodteká do Žitavy dostatočným tempom. „Situácia stále nie je ružová. Konečne nám svieti slnko, ale potok stále kolíše. Žitava ho vzdúva, takže občas hladina klesá a inokedy mierne stúpne. Potrebovali by sme, keby Žitava klesla aspoň o jeden celý meter,“ uviedol starosta Hulu František Golha. V obci už odhadovali aj predbežné škody, ktoré povodeň spôsobila.

„Je to iba hrubý odhad. Máme poškodených 63 domov, na ktorých je škoda približne milión eur. Ďalšia škoda na autách, nábytku, hospodárskych zvieratách, pôde a na ďalších veciach sa pohybuje vo výške okolo poldruha milióna eur,“ skonštatoval. Starosta verí, že po presnom vyčíslení škôd štát obec odškodní. „Keď tu bol pán Fico, tak nám to prisľúbil. Mám rád, keď sa sľuby plnia,“ dodal.

Neľahká, no stabilizovaná je aj situácia v obci Kmeťovo, kde sa po troch dňoch konečne podarilo zapojiť elektrinu. „Zobral som vlastný čln a osobne som zobral členov krízového štábu, aby sa na vlastné oči presvedčili, že trafostanica nie je zaplavená a môže sa spustiť. Som rád, že sa mi ich podarilo presvedčiť, pretože bez elektriny ľudia nemali ani teplo, ani svetlo,“ uviedol starosta Kmeťova Ľudovít Sládeček.

Teraz chce presvedčiť záchranárov, aby do obce priviezli veľkokapacitné čerpadlá a začali nimi prečerpávať záplavovú vodu späť do koryta Žitavy. „Voľným okom je vidieť, že hladina rieky je už nižšie ako na zaplavených plochách, kde sa preliala voda od Mane. Chcem požiadať hasičov, aby sme začali vodu prelievať späť do Žitavy, odkiaľ k nám prišla. Kým je v obci, ľudia budú zbytočne odčerpávať vodu z domov,“ skonštatoval. Škody obec zatiaľ nevyčíslila, Sládeček si myslí, že nebudú malé.

Ide o najväčšie záplavy

Vedúci správy tokov Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Miroslav Selecký si myslí, že ide pravdepodobne o najväčšie záplavy od vzniku samostatného Slovenska. Dodal však, že je to jeho osobný názor, presný rozsah zaplavených území zatiaľ SVP nezosumarizoval.


Občania Batky zachraňujú svoje domy. Centrum Kežmarku. Zdroj: TASR

Stúpa aj Dunaj v Bratislave

Dunaj v Bratislave stále stúpa, záplavy ako po minulé roky však hlavnému mestu ani jeho okrajovým mestským častiam nehrozia. Dunaj sa už síce vylial pod hradom Devín, podľa Minárika je to však inundačné, teda záplavové pásmo.Domy a záhrady obyvateľov by však ako pri ostatných záplavách ohrozené už byť nemali.

Okrem toho vraj začala hladina Dunaja na jeho hornom toku klesať, vohodospodári nejaké ďalšie výrazné dvíhanie Dunaja nepredpokladajú. Zároveň sa odčerpáva voda v Devínskej Novej Vsi, ktorú nestačia absorbovať kanálové vpuste.


Dunaj už zalial časť promenády pri Eurovey. Pohľad na hrad Devín. Zdroj: TASR

Doprava je obmedzená

Záplavy výrazne zasahujú do dopravy. Na východnom Slovensku sa situácia na cestách stáva neprehľadnou, neprejazdných je množstvo úsekov, na cesty sa zosunuli svahy, vozovky sú podmyté, poškodených je viacero mostov.

Vážnym problémom sa nevyhli ani železnice. Na hlavnom ťahu medzi Košicami a Bratislavou je podmytá jedna z koľají medzi Kysakom a Kostoľanmi nad Hornádom, vlaky prechádzajú v oboch smeroch len po jednej koľaji. Okolo poludnia sa na hlavnej trati tiež poškodilo elektrické vedenie vo Veľkej Lodine, vlaky v uvedenom úseku meškajú. Železnice už vo štvrtok vyzvali všetkých cestujúcich, aby cestu na východ krajiny zvážili

Viac o obmedzeniach čítajte tu: