Vláda pripravila pre podnikateľov štyri opatrenia na pomoc zamestnancom, podnikateľom a živnostníkom, ktorí utrpeli straty v dôsledku nariadení Úradu verejného zdravotníctva a v dôsledku poklesu tržieb. Prijímali sa však postupne a tí, ktorí pomoc potrebujú v tom nemajú jasno. 

Príspevky, o ktoré môžu naši podnikatelia žiadať, sú financované z eurofondov, konkrétne z Operačného programu Ľudské zdroje. Príspevky pre povinne zatvorené firmy spustila vláda začiatkom apríla, o príspevok na tzv. kurzarbeit možno požiadať od 17. apríla a najnovšie sa spustilo aj opatrenie určené pre živnostníkov a jednoosobové eseročky.

Žiadosti o všetky tieto príspevky môžete podať cez vládnu webstránku  pomahameludom.sk.

Ako si vybrať príspevok

 Firmy majú podľa konkrétnej situácie a aktuálnej legislatívy nasledujúce možnosti:

  • Firma, ktorá musela zatvoriť prevádzku na základe Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva, má nárok na opatrenie č. 1, prípadne 3B.
Opatrenie 1
Opatrenie 1
Zdroj: pomahameludom.sk
  • Firma ktorá nemusela zatvoriť prevádzku, ale má zamestnancov na prekážkach v práci z dôvodov na strane zamestnávateľa (tzn. firma nemá pre zamestnancov prácu, ktorú by im mohla prideľovať, pretože zamestnanci boli nútení zostať doma) a klesli jej tržby, má nárok na opatrenie 3.
Opatrenie3
Opatrenie3
Zdroj: pomahameludom.sk
  • Firma, ktorá normálne funguje a jej zamestnanci pracujú, avšak klesli jej tržby, má nárok na opatrenie 3B.
Opatrenie 3B
Opatrenie 3B
Zdroj: pomahemeludom.sk
  • Firma, ktorá normálne pracuje, zamestnanci pracujú a tržby neklesli o viac ako 10 % za marec 2020 resp. 20 % za apríl 2020, nemá nárok na žiadny príspevok.

Čo rozhoduje sa dočítate na ďalšej strane >>