Popredný analytik Duleba OTVORENE o vojne: TOTO môže Putinovi definitívne "zlomiť krk"!
6. 3. 2022, 7:15 (aktualizované: 1. 6. 2024, 7:03)

Alexander Duleba je vedúcim výskumným pracovníkom Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Od roku 2010 pôsobí aj ako vysokoškolský pedagóg na Inštitúte politológie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. V rozhovore načrtol ako sa môže situácia na Ukrajine vyvíjať, prečo sa strany nevedia dohodnúť a či si myslí, že Putin bude s útokmi pokračovať aj ďalej v Európe. Vo svojich vyjadreniach ruského prezidenta vôbec nešetril.
Zdroj: Nadiya Stebelska
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: Visar Kryeziu
Galéria k článku
V rozhovore s Alexandrom Dulebom sa dočítate:
- Prečo nevedia mať Rusi normálne vzťahy
- V čom je tento konflikt rovnaký ako počas 2. svetovej vojny
- Čo oddialilo začiatok vojny a kto ju odhalil
- Čo môže Putinovi definitívne "zlomiť krk" a kto jediný ho môže poraziť
- Či vedia Američania, čo bude nasledovať a aké sú ich kroky
- Prečo Putin ešte neuzavrel ruský plyn
- Či NATO reaguje na situáciu správne
__________________________________________________________________________
Aký národ sú Ukrajinci? Bude jednoduché ich poraziť? Prečo áno, prečo nie?
- Národy nie sú vecné nerasty, ako tvrdili historici v 19. storočí. Sú súčasťou nejakej geografie a rokmi sa vyvíjajú. A výnimkou nie je ani ukrajinský národ a ľudia, ktorí sú občanmi Ukrajiny. Vidíme za posledných 20 rokov, čo sa tam dialo. Boli tam dve revolúcie. Od roku 2014 bojujú a ten konflikt s Ruskom, urobil z Ukrajincov jednotný politický národ. Ľudí, ktorí majú radi svoju krajinu.
V čom zaznamenali najvýraznejšiu zmenu?
- Určite v tom, že bez ohľadu na to, či hovoria po rusky, ukrajinsky, chcú žiť v slobodnej spoločnosti, kde si budú môcť vyberať svojich lídrov, mať dosah na to, ako sa spravuje krajina, chcú sa stať súčasťou Európy. Čiže, oni za toto bojujú. Ten konflikt s Ruskom by som povedal, doformoval ukrajinský národ. A vidíme počas tohto týždňa, že jednoducho sú pripravení za takúto Ukrajinu, za svoju vlasť zomierať.

Čo hovorí história o vzťahoch Ruska a Ukrajiny?
- Nedá sa na túto otázku jednoznačne odpovedať. Ide o veľmi komplikovaný vzťah. Rusi, Bielorusi a Ukrajinci majú všetci korene v Kyjevskej Rusi. Od nej ich odvodzujú. Tie národy však tak, ako ich poznáme dnes, určite pred mnohými rokmi neexistovali, rovnako ako Slováci. Putin v jednom zo svojich prejavov argumentoval, že Ukrajina ako taká neexistuje, lebo do 17. storočia si hovorili, že sú ruský národ. Slovo ruský neznamená v azbuke to, čo u nás. S dvoma písmenami „s“ znamená veľkoruský, moskovský. Slovo ruský s jedným „s“ a mäkkým znakom znamenalo do 17. storočia nie etnickú identitu, ale náboženskú, pravoslávnu. Nacionalisti sa snažia ukradnúť históriu niekomu a privlastniť si ju, lebo čím bohatšie a slávnejšie dejiny, tým je to projekcia väčšej budúcej slávy.
Odkedy hovoríme o Ukrajine?
- Názov Ukrajina a Ukrajinec sa dostali do obehu v druhej polovici 19. storočia. Rusi sa musia pýtať teraz sami seba, prečo Ukrajinci proti ním bojujú, keď chceli byť neutrálni už v 90. rokoch a spolupracovať s nimi. V roku 1994 vyhral prezidentské voľby prorusky orientovaný Leonid Kučma, ktorý chcel byť neutrálny, nevedel sa však s Rusmi dohodnúť. Problém nie je v politike západných krajín, ale v ruskej politike. Oni nevedia mať normálne vzťahy so svojimi susedmi. Putin teraz vyhlasuje, že chce vojenskými prostriedkami dosiahnuť ciele, ktoré v podstate ani nie sú, lebo Rusi sami prinútili Ukrajinu, aby sa ich už dávnejšie zriekla.

Prečo sa Rusi už predtým nedokázali dohodnúť s Ukrajincami a prečo je tam dnes Putin s armádou?
- Putin chce politicky dotvárať ukrajinský národ, ktorý chce žiť normálne v slobodnej demokratickej krajine a chce byť súčasťou európskeho integračného projektu. Robí to bez ohľadu na to, či tí Ukrajinci hovoria po rusky, ukrajinsky alebo inými jazykmi. Toto je skrátka ruská politika. Teraz to už len Putin zaklincuje. Sám povedal, že najväčšia tragédia minulého storočia bol rozpad Sovietskeho zväzu, teraz dokončuje túto tragédiu vlastnými rukami a rozhodnutím.
Mnoho odborníkov prirovnáva Putina k Hitlerovi a napadnutie Ukrajiny k napadnutiu Poľska. Podľa vás, bol/je v tom nejaký rozdiel?
- Stačí si spomenúť, čo hovoril Hitler o Československu pred a po Mníchove v roku 1938. Povedal, že naša krajina je umelý štát, ktorý nemá právo na existenciu a, že historické nemecké oblasti Sudety, musia byť pripojené k Nemecku. Čo hovorí dnes Putin? Ukrajina je umelý štát, jej historické oblasti musia byť pripojené k Rusku. Je v tom nejaký rozdiel? Nie, rétorika je tá istá.
Existuje riešenie, aby sa Rusko a Ukrajina pokojne dohodli, alebo by to bolo iba divadlo a vojna by sa len na chvíľu prerušila?
- Prvoradé je, že Rusi nemajú na Ukrajine čo robiť. Musia sa stiahnuť z jej územia, bez toho tá vojna neskončí. Vidíme, čo je teraz v Melitopole, druhom najväčšom mesto na juhu Ukrajiny na Záporoží. Je obsadené Rusmi. Pozrime, čo sa tam deje. Každý večer vychádzajú na centrálne námestie tisícky ľudí a spievajú ukrajinskú hymnu. To sú tí ruskojazyční Ukrajinci, ktorých Putin prišiel, akože ochraňovať a protestujú tam a kričia: „Choďte preč, choďte domov!“ Používajú pritom aj vulgárne výrazy, ale toto je súčasť tejto vojny.
Dá sa predvídať jej vývoj a výsledok?
- Teoreticky, hoci to zatiaľ tak nevyzerá, Rusi môžu poraziť ukrajinskú armádu. Majú väčšiu prevahu, technologickú, väčší počet bojových jednotiek, ale tí ľudia ich tam nechcú. Čiže, čo teraz? Zavedú aj tam policajný štát? Budú robiť to isté, čo aj v Rusku? Budú nepohodlných dávať na 15 rokov do basy, tak ako Putin eliminoval celú ruskú opozíciu? Ukrajinci nechcú žiť v takomto štáte, ako žijú teraz Rusi. A oni vedia bojovať, pomáha im celý civilizovaný svet. A ono ani nie je možné Ukrajinu poraziť. Je možné poraziť len ukrajinskú armádu. Ukrajinci ukazujú, že vedia bojovať a to veľmi efektívne, keďže chcú žiť v slobodnej krajine.
Na čo by mali Rusi pamätať a pripomínať si?
- Určite na to, že keď skončila druhá svetová vojna v roku 1945, posledné partizánske oddiely ukrajinskej povstaleckej armády na území Ukrajiny boli zničené až v roku 1954, znamená, až desať rokov po druhej svetovej vojne. Čiže Rusov teraz na Ukrajine čaká nové Čečensko, len s tým rozdielom, že ono malo v čase ozbrojeného konfliktu dva milióny obyvateľov. Za desať rokov tam padlo 7,5 tisíca vojakov, a aj tak ho neboli schopní získať pod kontrolu, napriek tomu, že vojensky ho obsadili. A potom ešte desať rokov si vozili truhly domov. Ukrajina bude pre nich 40-miliónové Čečensko a budú si tých rakiev voziť oveľa viac.
Podľa vášho názoru, ako prebieha rokovanie medzi vyjednávačmi Ruska a Ukrajiny a kto sa ho zúčastňuje?
- Je to viacmenej jasné. Na úrovni Ruska je šéfom delegácie Vladimir Medinsky, bývalý minister kultúry, ktorý má zrejme nejaké splnomocnenie prezidenta Putina. Sú tam aj zástupcovia ruského parlamentu, zástupcovia ministerstva zahraničných veci, generálneho štábu rovnako aj zo strany Ukrajiny. Ešte to nie sú tie plnohodnotné rokovania, ktoré by boli na tej najvyššej úrovni, ale čo je dôležité, v tomto čase je nezmyselné zabíjať. To vidíme posledné dni, keď Rusom nevyšla vojenská teória „blitzkrieg“ (blesková vojna – pozn. red.).
Rusi teda predpokladali, že s Ukrajinou to bude tzv. krátky proces?
- Áno, rátali s tým, už boli pripravené články, ktoré mali vyjsť 26. februára a omylom boli vydané a svet sa to dozvedel. Rusi v nich písali o víťazstve, novom svete. Ako vidia, prešiel viac než týždeň a ich plán sa nesplnil. Čiže oni si fakt mysleli, že za dva dni to bude vybavené. Preto začali útočiť nielen proti vojenským cieľom, čo bolo v prvých dňoch jednoznačné, ale teraz už strieľajú aj na obytné časti miest Charkova a Kyjeva. Rusi po Ukrajine vystrelili za týždeň viac ako 450 balistických rakiet, čo sú rakety, ktoré už nikde nemali byť používané v Európe. Pretože ešte v roku 1987 Michail Gorbačov a Ronald Reagan sa dohodli, že Američania tieto rakety sťahujú z Európy a Sovieti - Rusi, že ich potom stiahnu z európskej časti Ruska. Rusi napriek tomu ich teraz pri útoku použili, chceli nimi zlikvidovať celú vojenskú infraštruktúru, ukrajinské letectvo a ďalšie ciele, ale nepodarilo sa im to.
Napriek spomenutému, boje stále pokračujú, ako sa to Ukrajincom darí?
- Ukrajinci majú stále živú protivzdušnú obranu i letectvo. Je to však barbarstvo z ruskej strany používať spomínané rakety. Ukrajincom sa však v mnohých prípadoch darí zostreľovať časť z nich. Je to výzva aj pre nás, že všetci musíme mať protiraketovú obranu. To, že má tu prísť nejaký patriot z Nemecka v rámci NATO na nevyhnutné obdobie, aby chránil v podstate nás, je dobré, my však musíme mať istotu, že vieme tie rakety zostreľovať, pre prípad, že sa Putin rozhodne, že bude pokračovať niekam... Jeden taký patriot stojí 600 miliónov eur, samozrejme, že my na to peniaze nemáme. Máme dva protivzdušné systémy S-302 pre celé Slovensko, Ukrajina ich má 200. Rusom sa síce podarilo svojimi raketami nejaké vyradiť, ale ako vidíme Ukrajinci tiež zostreľujú ruské lietadlá, darí sa im vzdorovať.
O čom môžu byť rokovania?
- Z ukrajinskej strany hlavne o tom, aby Rusi vypadli z ich územia, vrátane Krymu, Donecka a Luhanska. Územia, ktoré uznalo Rusko po rozpade Sovietskeho zväzu, v základnej zmluve v roku 1997. Keď ich uznali, nemajú tam čo robiť. Ukrajina je predsa zvrchovaný štát.
Čo budú Rusi žiadať?
- V prvom rade, aby im Ukrajina nechala Krym a uznala ho ako časť Ruska. Doneckú a Luhanskú republiku, aby Ukrajina uznala ako nezávislé štáty. Určite budú chcieť rokovať o tom, aby sa Ukrajina nemohla vyzbrojovať. Toto vyhlasuje teraz minister zahraničných vecí, že nesmú na svojom území umiestňovať jadrové zbrane. Ak ľudia veria tomu, že je možné len tak niekde v nejakej krajine rozmiestňovať jadrové zbrane, tak to ich ľutujem.
Prečo?
- Jednoducho je zmluva o nešírení zbraní hromadného ničenia, ktorú podpísali všetky jadrové i nejadrové krajiny, vrátane nás aj Ukrajiny. Týmto Rusi chcú zdôvodniť post factum (po tom, čo sa už niečo stalo, po čine – pozn. red.) svoje rozhodnutie, prečo zaútočili na Ukrajinu. Chcú to nejakým spôsobom zlegitimizovať. Stojí to však na vode, je to lož. Znamená, že Rusi prídu s požiadavkami o demilitarizáciu, neutrálny štatút a údajne sa má hovoriť aj o denacifikácii.
Aké odstránenie zvyškov nacistickej ideológie spomínajú Rusi?
- Tvrdia, že Ukrajina údajne nacifikuje ruskojazyčné obyvateľstvo. Toto hovoriť o krajine prezidentom, ktorej je práve ruskojazyčný Žid z východnej Ukrajiny, ktorý sa k tomu hrdo hlási? Nezmysel! Volodymyr Zelenskyj sa naučil po ukrajinsky len posledné obdobie. Mal problém verejne rozprávať týmto jazykom. Reči Ruska o tom, že Ukrajina je nacistická krajina? Kto tomu môže uveriť? To sú len také táraniny! Tie rokovania teda môžu byť o zastavení bojov, lebo zbytočne sa zabíjajú ľudia. Straty sú na obidvoch stranách. Sú rôzne údaje o ich počtoch, ja ich komentovať nebudem.
Kto tvorí gro ruskej armády?
- Videá a fotografie ruských zajatcov, hovoria, že väčšina z nich sú mladí základiaci, teda mladí chlapci, ktorí majú okolo dvadsať rokov a sú úplne zmätení z toho, čo na tej Ukrajine vlastne robia a prečo ich tam Ukrajinci nechcú. Mysleli si, že ich tam budú vítať s kyticami, lenže miesto toho, tu zomierajú. Viac než 6-tisíc ich už zahynulo, niektorí hovoria, že sú to vyššie čísla. Rusi, samozrejme, v rámci propagandy tvrdia, že padlých je menej. V stredu sa dostal do Štátnej dumy návrh zákona, a v piatok bol prijatý. Jeho podstatou je, že ak bude niekto používať vo verejnom informačnom priestore iné informácie, ako vydáva Ministerstvo obrany Ruskej federácie, môže skončiť v base až na 15 rokov. Čiže aj preto Rusi informujú v štýle“víťazná operácia“. Načo je toto všetko dobré?
Čo by mali Rusi urobiť?
- Ak je ešte nejaká štipka zdravého rozumu na ruskej strane, tak zastavia túto agresiu a stiahnu sa z územia Ukrajiny.
Putin má tri požiadavky, uznanie Krymu, uznanie samostatnosti samozvaných ľudových republík Doneckej a Luhanskej a demilitárizaciu Ukrajiny. Prečo z tých prvých dvoch Ukrajina neustúpi?
- Predsa sú to jej medzinárodne uznané hranice po rozpade Sovietskeho zväzu. Krym a celé oblasti Donecka i Luhanska sú súčasťou Ukrajiny, bodka. Prečo my, keby napríklad Maďari povedali to isté o Zemplíne alebo o oblasti okolo Komárna... mali by sme ustúpiť a vzdať sa svojho územia? Keby Rusi namiesto vojny radšej seriózne a konštruktívne rokovali s Ukrajincami a ponúkli im nejaké kompenzácie, dohody, v zmysle spolupráce, ktorá by bola výhodná pre obidve strany. Napríklad to, že budú mať prístup na Krym, že ukrajinská menšina tam bude mať rovnaké práva ako ostatné. O tom sa teraz rozhoduje na východe. Potrebujeme zastaviť celé to nacionalistické putinovské šialenstvo.
Od Putina sa údajne odvrátili aj jeho najbližší spolupracovníci. Záleží vôbec diktátorovi na ich názoroch? Mohli by ho ovplyvniť, prípadne stopnúť?
- Zatiaľ nemám informácie o tom, že by sa tak stalo. Isté je, že v Rusku sa zdvíha vlna odporu. Vznikla petícia, ktorú už podpísalo vyše milióna ľudí, iniciovali ju ruskí vedci. Množia sa však aj protesty. Už takmer 2 000 osôb zatkli v Rusku za prvý týždeň vo väčších mestách, kde predsa len sú ľudia vzdelanejší, informovanejší a nevychádzajú len z tých údajov, ktoré im podsúva štátna propagada. Rastie odpor matiek, pretože Ukrajinci urobili jednu dobrú vec. Umožňujú zajatým vojakom, ktorých sú už stovky, spojiť sa s rodičmi a informovať ich, čo je s nimi. Informácie o zajatí synov sa dostali do väčšiny ruských rodín.
Čo to môže znamenať pre agresora?
- Putin podľa všetkého vyhlási výnimočný stav v Rusku. Urobí to preto, aby mohol použiť všetky prostriedky na to, aby eliminoval „ruch“ hnutia na podporu Ukrajiny a nesúhlas s vojnou. Okrem toho chce sťahovať ďalšie jednotky. Ukazuje sa, že ak bude chcieť pokračovať vo vojne, tak tie sily, ktoré tam zhromaždil, sú nedostatočné. Keď Putin začne mobilizovať ďalšie vojenské jednotky, môže sa postaviť na odpor civilné obyvateľstvo ako v Bielorusku. Tam, keď sa objavili informácie, že by do vojny proti Ukrajine mohla byť zapojená ich armáda, civilisti z vlastnej inicatívy začali blokovať železnice, aby znemožnili presun vojenskej techniky na hranice s Ukrajinou. To isté sa môže diať i v Rusku a zlomiť Putinovi politický krk.
Ako je to s najbližšími spolupracovníkmi Putina. Sú sfanatizovaní natoľko, že vôbec nemyslia na svoje životy a najbližších a neradia mu, aby s vojnou skončil?
- Nie, oni určite nechcú zomrieť, z Putina však profitujú. Preto nesú zodpovednosť za jeho rozhodnutia. Pravda je taká, že ak je niekto pri moci tak dlho, ako je Putin, 22 rokov, taký systém je zmrazený a stojí i padá na jednej osobe. Postupne sa preto zužuje počet ľudí, s ktorými sa stretáva. A taký človek sa už nevyhnutne dostáva do vlastnej bubliny, ktorá je vzdialená od reálneho sveta. Začne robiť chyby a Putin ich jednoznačne robí. Výsledkom použitia sily proti Ukrajine od roku 2014 nebude to, že Ukrajinci sa budú natešení zjednocovať s Ruskom, ale presne naopak.
Aký je aktuálne život v Rusku?
- Krajina od 28. februára žije v úplne inom svete. Boli prijaté bezprecedentné ekonomické sankcie. Zhruba polovica aktív ruskej centrálnej banky, ktoré sa odhadujú na zhruba 600 miliárd amerických dolárov je zmrazená. Nie je možné obchodovať, robiť prevody z Ruska do iných krajín, čo sú prevažne vyspelé krajiny. Rovnako nie je možné ani robiť platby, nedajú sa používať kreditné karty. Rusko sa dostáva do ekonomickej a obchodnej izolácie. Mnohé krajiny sa rozhodli, že prejdú na iné zdroje, keďže už majú dosť toho strašenia, či im dajú alebo nedajú plyn.
Samozrejme, bude to niečo stáť a nebude to ani jednoduché. Za vojnu, za toto hlúpe rozhodnutie zaplatíme všetci. Stojí to však za to, lebo bezpečnosť je dôležitejšia ako naše pohodlie. Je to cena, ktorá sa musí zaplatiť. Pre Rusov bude horšie, že nebudú môcť cestovať na dovolenky, nebudeme im udeľovať víza. Nebudú mať napríklad svojich spevákov v Eurovízii. Hokejisti nebudú hrať na majstrovstvách sveta, to isté futbalisti a ďalší športovci. Ak sa Rusko nespamätá, skončí v totálnej izolácii. Dôsledky pre Rusov budú veľmi vážne. Tí, ktorí volia Putina si musia povedať, prečo dávajú moc takémuto človeku, ktorého politické rozhodnutia spôsobujú zhoršovanie ich života.
Podnikajú pre skončenie vojny nejaké kroky aj bohatí Rusi?
- Pokiaľ ide o skupinu oligarchov prichádzajú o svoje majetky. Napríklad nemecká vláda skonfiškovala jachtu jedného z najbohatších Rusov miliardára Ališera Usmanova, končí mu biznis, ktorý mal rozbehnutý s celým svetom. Ruský majiteľ anglického futbalového klubu Chelsea Londýn Roman Abramovič sa ho chce zbaviť, rovnako aj domov a víl, ktoré vlastní v Británii. Obáva sa, že by mu mohli majetok skonfiškovať. Z Putinovho tímu sa i mnohí ďalší, ktorí majú majetky vo Francúzsku, Taliansku netaja obavami, že prídu o ne. Neviem povedať, čo bude ďalej, ani to, ako sa zachovajú ľudia, ktorí majú reálne dosah na Putina.
Či sa rozhodnú niečo zmeniť a nebyť obmedzovaný svetom alebo prisluhovať Putinovi a žiť v izolácii. Národná centrálna banka už musela v pondelok zdvihnúť úrokové sadzby na 20 percent, napríklad cena citrónov vzrástla za tri týždne o 60 percent. Komodity, ktoré dovážajú budú veľmi drahé. Rubeľ klesol a stále padá. Pred vojnovým konfliktom bol na úrovni 90 rubľov za jedno euro teraz je už zhruba 130. Znehodnocujú sa úspory ľuďom, ktorí budú chudobnejší. Ak si niekto chce vymeniť ruble tak len za doláre, eurá alebo jeny. Musí však zaplatiť poplatok 30 percent zo sumy, ktorú mení. Čo je zaujímavé, rastie objem tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. Pretože sankcie sa zatiaľ netýkajú obchodných operácii plynu, ropy a jadrového paliva. Uvidíme, čo bude ďalej. Všetci exportéri z Ruska, ktorí niečo niekam vyvážajú, musia 80 percent z toho, čo získajú zmeniť na ruble. Toto sú tie opatrenia. Hovoríme aj o kultúrnej izolácii. Rusko bude vypnuté z kontaktov a vzťahov.
Je to podľa vášho názoru reálny puč? Ruský filozof Grigorij Judin hovorí, že Rusko môžu zastaviť iba Rusi. Čo by mali urobiť?
- S týmto výrokom absolútne súhlasím, či to bude puč, nepokoje alebo kombinácia jedného a druhého, netuším. V dejinách Ruska sa to stáva, že sa robia takéto puče. Putin v podstate sám prišiel takýmto spôsobom k moci. Bol to neznámy úradník, šéf tajnej služby, ale sa zaslúžil o to, že na konci deväťdesiatych rokov ochránil bohatých Rusov, ktorí prišli k majetku počas Jeľcina, pred stíhaním generálnou prokuratúrou.
Putin skompromitoval generálneho prokurátora Ruskej federácie Jurija Skuratova, ktorý vyšetroval spreneveru peňazí v súvislosti s renováciou historických budov Kremľa. Vyšetrovanie nabralo smer k vtedajšiemu prezidentovi Borisovi Jeľcinovi. Skuratov musel odstúpiť potom, keď sa v ruskej televízii objavili zábery nahého muža s dvoma, sporo odetými ženami. Autentickosť záberov potvrdil vtedajší šéf tajnej polície Vladimir Putin... hovorilo sa aj o údajných zinscenovaných útokoch Čečencov v Moskve. Vtedy sa rozhodla elita Jeľcinova, že dá Putinovi moc. Jeľcin v silvestrovskom prejave v roku 1999 povedal, že jeho nástupcom bude Vladimir Vladimirovič Putin. Pritom voľby mali byť až v marci 2000, ale už každý vedel o tri mesiace skôr, kto bude ich víťazom. Voľby v Rusku takto fungujú až doteraz. Víťaz je známy už dávno dopredu. Keď teda Rusi chcú žiť ďalej v takomto systéme, byť manipulovaní, chudobnejší a byť izolovaní, nech sú ticho, ale ak nie a chcú zmenu, tak potom sa musia zbaviť svojho lídra.
Aký očakávate vývoj?
- Som presvedčený, že tlak bude narastať
a scenár toho, že tam dôjde k nejakému prevratu je veľmi pravdepodobný.

Putin stále „neotočil“ kohútikmi plynu, aby zastavil jeho prísun? Čo môže byť príčinou?
- Dôvod je jednoduchý, Putin nemá iné peniaze. Pretože sankcie sa zatiaľ netýkajú obchodných operácii plynu, ropy a jadrového paliva. Tento týždeň začali rásť dodávky ruského plynu, lebo tieto komodity a obchod s nimi im ostal. Z ničoho iného nemajú peniaze, tak dodávajú plyn. Tí, ktorí sa obávali Putinovho strašenia a vydierania práve vystavením stopky dodávky plynu, zisťujú, že sa deje pravý opak. Dôležité je, nebáť sa, aj on potrebuje z niečoho žiť a vidíme to teraz na zvýšených dodávkach plynu. Putinovi ide o politicky krk.
V jednom z rozhovorov ste spomenuli, že Amerika o vojne vedela, keďže dokážu Putina odpočúvať, okrem toho majú v jeho „blízkosti“ svojich informátorov. Vedia už dnes americké tajné služby, čo bude nasledovať?
- Predstava, že informátor sedí s Putinom niekde v bunkri, je už v súčasnosti nereálna. Američania majú unikátne technológie, ktoré im umožňujú veľmi presne čítať situáciu, a to aj v Kremli. Akým spôsobom to robia, neviem, ale to, že pravidelne zverejňovali od decembra, že Rusi pripravujú útok, boli hodnoverné informácie. A podľa všetkého to oddialilo začiatok vojny, lebo teraz sa zistilo, keď Ukrajinci zajali Wagnerovcov (profesionálna armáda zabijakov – pozn. red.) oni ich poslali na Ukrajinu už v januári. Podľa plánov, ktoré sa podarilo zachytiť u ďalšej jednotky na juhu Ukrajiny, operácia sa mala začať 20. februára a skončiť 6. marca. Súčasťou tajných plánov boli aj rozpisy, čo kde a kedy mala jednotka robiť. Najprv som nerozumel, prečo Američania zverejňujú tieto informácie, až neskôr som pochopil, že týmto spôsobom zneistili Putina a oddialili rozhodnutie Ruska o začatí invázie Ukrajiny.
Hrozí, že Putin si bude robiť nároky aj na iné krajiny a rozhodovať o nich?
- Všetko záleží od toho, ako sa vyvinie situácia na Ukrajine. Či sa bude pokračovať v útoku alebo nie. Chráňme si životy, zastavme bláznov na Slovensku, ktorí nám prajú život ruskej gubernie. Nechcem menovať politikov, ktorí sa netaja svojom náklonnosťou k Rusku, Kube a pod. Ľudia aj u nás sú nespokojní, rastú ceny, mnohí nemajú prácu, ale máme oveľa kvalitnejší život, ako v nejakej totalite. O toto sa teraz hrá. Putin môže mať ambície o nejakom rozpínaní, ale najprv by musel vyhrať vojnu na Ukrajine, čo nepredpokladám. On si svojho suseda tak postavil proti sebe, že ak by aj ho náhodou zlomil, keďže je technologicky lepšie vybavený ako Ukrajina, nemá veľkú podporu sveta. Skončenie tejto vojny môže byť iba jediné, Putin sa musí zastaviť a už nepokračovať nikde inde. Ambície môže mať, to už ukázal neraz, ale práve na Ukrajine musí pochopiť, že sú choré. A odkaz má od okupovaného Meritopoľu, ktorého obyvatelia, každý večer chodia na hlavné námestie a kričia na Rusov, aby odišli domov.
Premiér Eduard Heger a prezidentka Zuzana Čaputová hovoria, že Slováci sa nemajú čoho báť, naozaj nemáme?
- Sme členmi NATO, to je sila, ktorá niekoľkonásobne prevyšuje silu Ruska, ktorú má Putin k dispozícii. On, ak sa rozhodne rozpútať vojnu, môže, ale nepredpokladám to. To, o čom hovoria prezidentka s premiérom berme tak, že NATO je poistka našej bezpečnosti.
Anketa
Predpokladáte, že Vladimír Putin pod tlakom sveta i vlastných ľudí, zastaví útok na Ukrajinu?
Je Putin schopný stlačiť červené jadrové tlačidlo alebo je to iba ukazovanie "svalov"?
- Teoreticky to môže urobiť, ale nepredpokladám, že to spraví, pretože môže prísť okamžitá odpoveď. A podľa toho, aké majú Američania informácie, môžu byť prví. A to je červená čiara, ktorá by znamenala koniec Ruska. Myslím si, že komunikácia tam prebieha na úrovni generálneho štábu USA a Ruska. Ak je Putin samovrah a chce zničiť Rusko úplne, tak sa pre to rozhodne.
Kedy sa hovorilo naposledy o jadrovej vojne?
- V roku 1962 počas Karibskej krízy. Išlo o medzinárodný konflikt medzi Sovietskym zväzom a USA a týkal sa rozmiestnenia jadrových rakiet na Kube. Tie tam boli umiestnené za účelom ochrany Kuby pred prípadnými útokmi zo strany Američanov. Zároveň bola ich prítomnosť odôvodnená ako protiopatrenie za umiestnenie amerických rakiet vo Veľkej Británii, Taliansku a v Turecku. Vtedy bol svet najbližšie k vyústeniu do jadrovej vojny. Putin chce dnes svet naľakať rečami o použití jadrových zbraní, ale bude to skôr tak, že sa dostal do úzkych, tak nás začal strašiť.
Zelenskyj sa prezentuje vo videách, v ktorých oslovuje Ukrajincov, ale aj svet, na sociálnej sieti nechýbajú jeho aktuálne fotografie. Verejnosti sa zdá, že Putin sa akoby stiahol. Môžu byť pravdivé chýry, že je ukrytý v bunkri spolu s rodinou niekde na Sibíri?
- Nemyslím si, že sa stiahol. On sa ukazuje takým sovietskym štýlom. Sedí za nejakým dvadsaťmetrovým stolom, keďže sa bojí, že sa nakazí omikronom. Títo dvaja prezidenti sú z úplne iných svetov a kultúr. A predstava o Putinovi s rodinou v bunkri je nereálna. Manželka sa s ním rozviedla, dcéry študujú v Európe, objavila sa dokonca otázka, či ich odtiaľ nepošlú preč. Putin nie je zástancom tradičnej rodiny, vydržiava si milenky a konkubíny.

Reaguje NATO a EÚ správne v danej situácii?
- Áno. Nechceme totálnu vojnu s Ruskom, nesúhlasíme s vojnou na Ukrajine a preto napadnutej krajine pomáhame. Americký prezident Joe Biden i jeho francúzsky kolega Emmanuel Macron hovoria, že nie sú zástancami priameho vojnového stretu. Ak to však Putin nechá dôjsť priďaleko, nebudeme mať na výber. Ukrajine budeme pomáhať.
Prečo Putinovi tak veľmi záleží na Kryme?
- Je to symbol. Počúvame reči Putina o tom, že Krym bol vždy ruský. Nie je to pravda. Do konca 18. storočia nepatril Rusku. Získalo ho až po Krymskej vojne, keď zvíťazilo Ruské impérium nad Osmanskou ríšou. Nechcem zachádzať do detailov, ale sú to len Putinove chiméry a výmysly. A keď ostane rozhodovanie na takomto človeku, tak neostáva iné, len sa brániť.
Čo si myslíte o tom, že sa teraz u nás premenovávajú ulice, hotely, ba dokonca aj rusku zmrzlinu. Má to reálne opodstatnenie, alebo je to len nejaký emotívny úlet?
- Ľudia nesúhlasia s ruským lídrom a dávajú to rôznymi spôsobmi najavo, tak prečo nie aj takým? Putin nám nedal na výber.