Žili obyvatelia Komárna nad tikajúcou bombou? Desivé, čo zistila polícia!
25. 2. 2024, 14:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:46)

Enviropolícia vyšetruje vážne podozrenia týkajúce sa geotermálnych vrtov v Komárne.
Zdroj: Miro Lisál
Zdroj: Miro Lisál
Zdroj: Miro Lisál
Galéria k článku
Na údajné nelegálne odčerpávanie termálnej vody v Komárne a aj údajne desať rokov trvajúci únik horľavého metánu do ovzdušia upozorňoval už zosnulý šéfredaktor miestneho média. Mesto podozrenia popiera a tvrdí, že žiadne nebezpečenstvo nehrozí.
O probléme s metánom písal v minulosti šéfredaktor týždenníka Dunatáj, dnes už zosnulý Lajos Morovič. V areáli kúpaliska boli dva geotermálne vrty. Keďže termálna voda z vrtu M-2 obsahovala vysoký obsah metánu, v roku 2000 namontovali takzvaný odplyňovač, ktorého úlohou bolo jeho zachytávanie.
Zdroj: FB/Lajos Morovič
Na problém s metánom 10 rokov vo svojich článkoch upozorňoval šéfredaktor týždenníka Dunatáj, dnes už zosnulý, Lajos Morovič.
Ten bezproblémovo fungoval až do roku 2010, keď zmizol. Práve Morovič na to upozornil a zverejnil aj fotografie, ako zariadenie z kúpaliska odvážajú. Podľa jeho bývalej spolupracovníčky Timey E. K. však prístroj stále figuroval v majetku mesta.
Morovič v dunataj.sk napísal: "Je zaujímavé, že už päť rokov pravidelne upozorňujeme zainteresovaných, že z termálneho vrtu vychádza obrovské množstvo nevyužitého, životné prostredie znečisťujúceho a výbušného plynu metánu."
Zdroj: Dunatáj
Obyvatelia mesta Komárno poslali šéfredaktorovi časopisu Dunatáj fotku, kde je vidieť nákladné auto LIAZ, ktoré odplyňovač odviezlo na neznáme miesto.
Maďarská firma Vízkutató Vízkémia kft. so sídlom v Budapešti pritom ešte v roku 2011 potvrdila únik metánu do ovzdušia. A unikať mal vraj až do roku 2019!
Asi rok predtým však pripustil úniky aj Tomáš Nagy zo spoločnosti Comorra Servis, ktorá patrí mestu Komárno. Podľa neho vrt M-2 produkoval viac ako 18 kubických metrov plynu za hodinu a až 70 % z toho tvorí vysoko horľavý metán!
Ako hovorí Timea E. K., za desať rokov mohlo uniknúť vyše 1 milión kubických metrov metánu, čo by znamenalo, že do vzduchu možno vyfučalo až milión eur.
Podobný problém s únikom, ktorý neustále odsúvali, mali podľa TV JOJ aj v maďarskom meste Nyíregyháza, až napokon došlo k výbuchu v priestoroch krytého bazéna.
Náhla prepadovka enviropolície z Nitry
Timea E. K. sa preto po smrti šéfredaktora Dunatáju rozhodla podať trestné oznámenia na neznámeho páchateľa. Mala totiž obavy, že podozrenia sú zametené pod koberec.
Do Komárna tak 31. januára nabehli vyšetrovatelia z enviropolície, ktorí sa tam zdržali dva dni. Hovorca policajného prezídia Roman Hájek nám potvrdil, že v súčasnosti prešetrujú podozrenia z nelegálneho čerpania termálnej vody, údajného odcudzenia odplyňovača, ale aj vypúšťania metánu do ovzdušia. "V predmetnej veci vedie enviropolícia trestné stíhanie vo veci prečinu krádeže v súbehu s prečinom ohrozenia a poškodenia životného prostredia."
Enviropolícia z Nitry eviduje trestné oznámenie aj zo spáchania trestného činu neoprávneného nakladania s odpadmi, teda s niekoľkoročným vypúšťaním metánu do ovzdušia. "Áno, aj táto okolnosť je predmetom vyšetrovania, bližšie informácie však aktuálne nie je možné poskytnúť. Pri obhliadke miesta činu s políciou spolupracovali aj ďalšie štátne orgány, ktorých závery a zistenia budú jedným z podkladov vedeného vyšetrovania," informoval nás.
>>> Prečo vedenie mesta Komárno tieto informácie poprelo, čítajte na ďalšej strane
Vedenie mesta Komárno všetko poprelo!
Vedenie mesta Komárno poprelo, že by do ovzdušia vypúšťali metán a tvrdí, že termálnu vodu z vrtu číslo 3 nepoužívajú, čiže o nelegálnom čerpaní nemôže byť ani reči. Žiaden výbuch metánu podľa mesta nehrozí a obyvatelia Komárna môžu pokojne spávať.
"Plyn z vrtu M-2 je z geotermálnej vody odseparovaný cez separátor a v kogeneračnej jednotke je využívaný na výrobu elektrickej energie," vysvetľuje Kristína Burgelová z kancelárie prednostu mestského úradu.
Zdroj: Miro Lisál
Z vrtu číslo 2 sa metán do ovzdušia, podľa hovorkyne Kristíny Burgelovej, nevypúšťa.
Ako na to reagovalo Ministerstvo životného prostredia SR?
Oslovili sme aj Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR), či má informácie o podozreniach, že v Komárne na miestnom termálnom kúpalisku údajne unikal takmer desať rokov (od roku 2010 do roku 2019) metán. Tam nám však odporučili obrátiť sa na samosprávu.
K údajnému nelegálnemu odčerpávaniu termálnej vody z vrtu 3 nám ministerstvo uviedlo: "V súvislosti s podozreniami z nelegálneho odberu podzemných vôd vedie Polícia SR vyšetrovanie. Inšpektori Slovenskej inšpekcie životného prostredia boli v danom prípade prizvaní na súčinnosť pri vyšetrovaní."