Pochovali Stanislava (†63), ktorého na hubách zabil medveď. Lúčila sa s ním celá obec
10. 10. 2024, 16:07 (aktualizované: 10. 10. 2024, 16:42)
Prišla sa s ním rozlúčiť celá obec. Stanislava (†63), ktorého zabil pri hubačke nad obcou Hybe v lese medveď vyprevádzala do neba nielen najbližšia rodina, ale aj zdrvení susedia z Bohuníc, kde s rodinou žil. Na jeho pohreb prišlo okolo 400 ľudí.
Zdroj: jd
Zdroj: jd
Zdroj: Peter Galan
Galéria k článku
Pre Bohunice neďaleko Ilavy, ktoré nemajú ani 800 obyvateľov, to bol veľmi smutný deň. Stanislava všetci poznali ako dobrého človeka, maliara, vášnivého turistu, ktorý spolu s manželkou prešiel celé Slovensko krížom-krážom.
Aj preto sa s ním prišla rozlúčiť takmer celá obec a pri pohrebnom obrade plakali všetci. Jeho smrť znamená obrovskú stratu najmä pre manželku Martu, s ktorou prežil v láske takmer celý život a pre deti.
Zdroj: archív
Pohreb Stanislava, ktorého zabil medveď.
Stanislav bol pri obci Hybe na chate, ktorú si s manželkou Martou, bratom a deťmi prenajali. Ako vášnivý turista sa tešil na to, že si tamojšie lesy pochodí a navyše nazbiera hríby.
Zdroj: Facebook/ms
Stanislav s manželkou a rodinou bol pri obci Hybe na chate, ktorú si tam šesťčlenná rodina prenajala.
Na huby sa zo šiestich členov rodiny, ktorí na chate boli, vybrali štyria. Kráčali v rojnici približne desať metrov jeden od druhého, keď sa z lesa vynoril medveď a Stanislava napadol. Zahnal sa labou a mužovi nešťastne preťal tepnu na stehne. Okrem toho sa mu aj zakusol do hlavy a tváre.
Na miesto okamžite vyrazil Zásahový tím pre medveďa hnedého, polícia aj vrtuľník, hubárovi sa žiaľ už pomôcť nedalo. Ide o druhé zabitie človeka medveďom v tomto roku. V marci medveď napadol turistku z Bieloruska v Demänovskej doline a pripravil ju o život.
Prvý útok sa pritom odohral len 30 kilometrov od posledného útoku a preto sa vynorila otázka, či nemohlo ísť o toho istého medveďa. Ten už predtým vystrájal na Táloch a dostal preto do ucha žltú značku.
Podľa našich informácií si však nik z ľudí, ktorí boli na osudnej hubačke nevšimol, či bol medveď označený žltou značkou, alebo nie. Rodina sa v prvom rade snažila pomôcť ťažko zranenému Stanislavovi, ktorému z tepny na nohe valila krv.
Zdroj: ZT
Medveď, ktorý v marci zaútočil na turistku z Bieloruska. Môže to byť ten istý, ktorý stojí aj za smrťou Stanislava?
"Po sobotnej tragédii navrhujem rázne a striktné riešenie otázky, aby neprišlo k ďalšej ľudskej tragédii v oblasti Hybe, Liptovského Mikuláša a Liptovskej Kokavy," povedal Rudolf Huliak, predseda výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie..
"Štátna ochrana prírody vytýči takzvanú ochrannú zónu extravilánov obcí a mesta, kde všetky medvede nemajú čo robiť, a tak budú eliminované miestnymi užívateľmi poľovných revírov v spolupráci so štátnou ochranou prírody," vysvetlil Huliak s tým, že okres Brezno vyhlasuje obdobný krízový stav a vyzval všetky obce mestá a užívateľov poľovných revírov, ktorí majú dlhodobú vedomosť o problematických medveďoch, aby tak urobili tiež.
Hon na medvede sa začal. Toto je počet, ktorý od soboty odlovili. Čítajte ďalej
Zásahový tím pre medveď hnedého, ktorý patrí pod Štátnu ochranu prírody od osudnej soboty odlovil už niekoľko medveďov. "Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky sa nebude vyjadrovať ku stanoviskám zástupcov politických strán a hnutí, jedince medveďa hnedého boli eliminované na základe Oznámenia o eliminácii problémového jedinca medveďa hnedého. Od času útoku sa eliminovalo v blízkosti lokality tragického útoku 5 jedincov medveďa hnedého," potvrdil pre Plus1deň Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody.
"Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky vyjadruje opätovne úprimnú ľútosť nad tragickou udalosťou, pri ktorej došlo k smrteľnému útoku medveďa na človeka a naďalej podniká všetky kroky, aby sa zvýšila bezpečnosť obyvateľstva v lokalitách so zvýšeným výskytom jedincov medveďa hnedého," uzavreli ochranári.
Zdroj: archív Karol Pavlíček
Len pár dní pred tragédiou sa dvesto metrov od obce Hybe pohyboval tento statný medveď. Okolo obce sa ich podľa starostu Karola Pavlíčka pohybuje niekoľko desiatok.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba vyhlásil, že na rokovanie vlády preloží návrh, aby každý národný park mal zriadený na svojom území vlastný zásahový tím na odstrel medveďov. Ako prvé vzniknú takéto tímy v Nízkych a Vysokých Tatrách.
S takýmto riešením nesúhlasí ekológ a aktivista Erik Baláž, ktorý tvrdí, že medvede si zvykli zdržiavať sa v blízkosti ľudských obydlí najmä pre lány kukurice, ktoré nie sú ohradené a sú teda ľahko dostupnou potravou.
Nespokojný so súčasným riešením situácie je aj exminister životného prostredia Ján Budaj. "Ministerstvo pod mojím vedením naozaj získalo odborníkov a riešilo problematiku vecne, nie aby sa zneužívali nešťastia, ktoré sa stávajú v horách na politickú propagandu. Tí odborníci boli rozprášení a k nehodám dochádza aj napriek strieľaniu medveďov," upozorňuje exminister Ján Budaj.
Nezisková organizácia Aevis dokonca vyzvala na svojich stránkach ministerstvo životného prostredia, aby spustilo celoplošnú kampaň, ktorá by verejnosti poskytla objektívne informácie o medveďoch. Podľa riaditeľa neziskovky Rastislava Mičaníka šírenie strachu poškodzuje cestovný ruch v regiónoch a vytvára zbytočné konflikty.
Neziskovka podporuje vznik území divokej prírody, venuje sa rozvoju prírodného turizmu aj vzdelávania v oblasti ochrany prírody. "Medveď je prirodzeným obyvateľom našich lesov, no štát zanedbáva svoju povinnosť informovať turistov a obyvateľov o tom, ako sa správať v prírode a ako reagovať pri stretnutí s ním. Následné konflikty sú často riešené neprimeranou reguláciou medveďov namiesto dôslednej prevencie a vzdelávania," uviedla organizácia.
Podľa odborníka na medvede Michala Kalaša za bežných okolností šelma utečie hneď, ako človeka zaregistruje. Útoky na turistov označil za veľmi vzácne. "Aj keď sú tieto udalosti náhodné, pochopením rizík a spôsobu života medveďa môžeme prípadné konflikty výrazne znížiť. Je potrebné si uvedomiť, že v krajinách, kde medvede zdieľajú životný priestor s ľuďmi, nie je možné úplne vylúčiť vzájomný stret," skonštatoval Kalaš.
Podľa neho sú hory sú jediné útočisko, ktoré medvede majú, no zároveň ich navštevujú milióny ľudí. "Z tohto počtu je jasné, že medvede sa snažia konfliktom s človekom vyhnúť," doplnil.
Neziskovka roky pôsobí v Národnom parku Poloniny a učí ľudí ako sa správať pri stretnutí s medveďom. Podľa Mičaníka majú veľmi dobrý prehľad o dianí v oblasti cestovného ruchu v Poloninách. "Nikdy sme nemali problémy s medveďmi. Keď nás však miestni ubytovatelia upozornili, že turisti rušia pobyty a výlety do prírody zo strachu pred medveďmi, rozhodli sme sa konať," vysvetlil.
Ten považuje za najdôležitejšie poskytnúť ľuďom objektívne a užitočné informácie o medveďoch, v regióne to však podľa neho doteraz nikto z kompetentných nerobí.