Nečakane SKROMNÝ pohreb rómskej ikony: Prišiel aj bývalý politik a TAKTO sa rozlúčila Čaputová!
2. 12. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:43)
Rómska komunita zostala v slzách po náhlom odchode nezabudnuteľného básnika, ktorý bol pre mnohých ikonou. Prvý decembrový deň sa najbližší lúčili s Deziderom Bangom.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Galéria k článku
Vo veku 83 rokov zomrel v stredu 23. novembra básnik, dramaturg a novinár Dezider Banga. Pre Rómov na Slovensku bol údajne tým, kým je pre Slovákov Janko Kráľ alebo Pavol Országh Hviezdoslav. Básnik, dramaturg a novinár tvoril svoje texty viac ako 50 rokov.

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/akm
Posledná rozlúčka s významným umelcom sa konala v bratislavskom krematóriu. Ak by ste však čakali typický rómsky bašavel so stovkami osôb, čakali by ste márne. Rozlúčiť sa s Bangom prišlo asi len 30 ľudí z okruhu najbližšej rodiny.
Počas obradu, ktorý bol veľmi dôstojný, hrala aj živá hudba. Kondolenciu poslala nebohému básnikovi dokonca i prezidentka Zuzana Čaputová. "Vo svojich dielach nám zanechal veľké bohatstvo, jeho verše sú plné fantázie popretkávané metaforami, reflektujúce najmä zážitky z detstva, z rodnej dediny a krásnej okolitej prírody," odznelo na pohrebe.
"Vždy sa hrdo hlásil k rómskym koreňom. Obdivovali ho poprední slovenskí literáti a milovníci poézie. Dychtil za vzdelaním, považoval ho za dôležitú hodnotu a videl v ňom východisko pri rozvoji rómskeho etnika," odkázala prezidentka s tým, že jeho zásluhy sú v tomto smere omnoho väčšie. "Pričinil sa o to, aby rómovia boli uznaní za národnostnú menšinu a želal si, aby sa rómske deti mohli učiť vo svojom rómskom jazyku."
Viac o živote rómskeho idola sa dozviete na druhej strane!
Dezider Banga sa narodil v roku 1939 v Hradišti. Získal učiteľské vzdelanie a jeho ďalšie kroky smerovali na štúdium slovenčiny a dejepisu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Po skončení šesť rokov pôsobil ako stredoškolský profesor na gymnáziu v Trebišove a desať rokov ako dramaturg Literárnej redakcie Slovenskej televízie v Košiciach. V roku 1979 odišiel do Bratislavy a stal sa novinárom, neskôr dokonca šéfredaktorom.
V roku 2010 od prezidenta SR prevzal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry, osobitne rómskej literatúry. Svoju lásku k rómskemu jazyku a kultúre prezentoval vo svojej tvorbe celý život.
Prečítajte si tiež: