Reklama

VEĎ ZAMRZNEME! Už o pár hodín bude mínus 20... Zopakuje sa katastrofa z roku 1979?

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO Sneh napadol aj v Miloslavove, domáci miláčikovia si zaborili labky do chladu!
    Zdroj: Tip čitateľa
    Reklama

    Teploty nad 10 stupňov a potom prudké ochladenie o 20 stupňov! Tak to vyzeralo v prvých dňoch roka 1979. Ako to bude tento rok? Môže sa zopakovať veľmi podobný scenár...

    Traja králi či mudrcovia, ktorí majú dnes sviatok, priniesli novonarodenému Ježiškovi myrhu, kadidlo a zlato. Lenže tentoraz nám podľa meteorológov nadelia najmä zimu a mráz. Budúci týždeň sa má poriadne ochladiť a nemusí to trvať iba pár dní!

    Ešte v piatok boli teploty okolo 10 °C, no v priebehu 48 hodín sa ochladí aj o 15 stupňov! V noci z pondelka na utorok treba dokonca očakávať pokles teplôt až na neuveriteľných -20 °C. Po tejto noci by sa síce mohlo mierne otepliť, avšak koncom budúceho týždňa môže prísť ešte výraznejšia arktická vzduchová hmota a väčšie mrazy.

    Zdroj: tasr/AP/Mikkel Berg Pedersen

    Po silnom snežení v dánskom Aarhuse 3. januára 2024.

    Ochladenie už dalo o sebe vedieť. Už v piatok sa výrazne prejavilo v Dánsku a vo Švédsku. Nočné mrazy do mínus 40 stupňov sprevádzala aj snehová fujavica.

    Ako bude budúci týždeň? Čítajte na ďalšej strane!

    Podľa našich i zahraničných meteorológov sa na nás ženie veľké ochladenie. Traja králi by mali byť riadne zmrznutí. „Počas víkendu sa začne prúdenie nad Európou zásadne meniť. Nad Veľkou Britániou vznikne rozsiahla tlaková výš, ktorá znemožní prísun teplejšieho oceánskeho vzduchu nad naše územie. Naopak, umožní prienik mrazivého arktického vzduchu od severu,“ potvrdil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sieti X.

    Zdroj: X (Twitter)

    Pripravte sa na sneh a najmä na mráz.

    Odborníci za tým vidia oslabenie polárneho víru (vortexu). Práve ten spôsobí vpád mimoriadne chladného severského vzduchu. Od 8. januára by mohlo v niektorých regiónoch mrznúť aj cez deň. Rovnako tak by mohlo snežiť aj v nižších polohách.

    Na prudkom ochladení sa zhoduje väčšina meteorologických modelov. Otázne je akurát to, ako hlboko teploty padnú. Podľa odborníkov je na presné odhady ešte stále skoro. ČHMÚ odhaduje, že po víkende môžu byť mrazy aj celodenné a teploty klesnú pod mínus 10 stupňov. Zatiaľ nie je jasné ani to, dokedy chladné počasie potrvá. „Existujú však náznaky, že mrazivé obdobie môže byť dlhšie a nebude iba prechodné,“ avizoval ČHMÚ.

    V nedeľu 7. januára má v južnejších regiónoch pršať a teploty budú 3 až 6 stupňov. Na severe však už bude snežiť a teploty vystúpia iba na 1 stupeň.

    No a v pondelok 8. januára bude celodenný mráz. Na severe môže byť aj cez mínus 10 stupňov, na juhu nula až mínus 5 stupňov. Obloha bude zatiahnutá.

    Z pondelka na utorok budú mrazy okolo mínus 10 stupňov. V utorok 9. januára sa vyčasí a bude slnečno, lenže veľmi chladno - od plus 2 do mínus 7 stupňov.

    Zdroj: Profimedia

    Na severe Európy padajú teplotné rekordy. Mrazy dosiahli už mínus 43 stupňov.

    Na druhej strane, už sme tu také niečo mali. Minimálne dva roky nás postihli veľké zimné kalamity.

    Za 24 hodín klesla teplota o 30 stupňov! Čítajte na ďalšej strane <<<

    Január 1979: Ochladilo sa o 30 stupňov!

    Na prelome rokov 1978 a 1979 došlo k neuveriteľnej zmene počasia. Na Silvestra 1978 bolo viac ako 10 stupňov. Lenže už o pár hodín klesla teplota o 20 a vzápätí o 30 stupňov!

    Pritom dopredu nič nenasvedčovalo, čo príde. Ale hneď začiatkom januára udreli také silné mrazy, že vo vtedajšom Československu vyhlásili celoštátne uhoľné prázdniny. Celá ekonomika bola ťažko postihnutá vlnou obrovských mrazov, ktoré náhle udreli v noci z 31. decembra 1978 na 1. január 1979. Od severozápadu sa cez územie bývalej Nemeckej demokratickej republiky prirútila na nás hlboká tlaková níž sprevádzaná studeným arktickým vzduchom.

    Zdroj: Internet

    Deti sa u uhoľným prázdninám pred 40 rokmi potešili aj v Bratislave.

    V priebehu niekoľkých hodín ručička teplomerov rekordne klesla. Každú hodinu bolo o tri stupne menej a za 24 hodín teplota klesla až o 30 stupňov! Boli dvadsaťstupňové mrazy, ktoré sa udržali aj cez deň asi do 10 januára 1979.

    Nečakane silný a rýchly pokles teploty hlboko pod bod mrazu vtedy spôsobil energetickú aj dopravnú kalamitu v celom Československo. Keďže pred mrazmi pršalo, všetko uhlie tak zmrzlo, že sa nedalo použiť. Zamrzlo aj uhlie a koks v stovkách železničných nákladných vozňov.

    Anketa

    Akú zimu máte radi?

    V priebehu niekoľkých hodín uhoľným elektrárňam začalo dochádzať použiteľné palivo, skolaboval systém centrálneho vykurovania, dochádzalo k častým výpadkom elektrickej energie. Prijali úsporné opatrenia a situáciu sťažoval aj nový sneh. Nedali sa naštartovať autobusy, lebo zamŕzala nafta. Vtedajšia vláda ČSSR a predsedníctvo ÚV KSČ reagovali na kalamitnú situáciu až 5. januára 1979.

    Zdroj: NORBERT SKALIČAN

    Na snímke je prvý sneh v Bratislave, snehová kalamita ktorá obmedzila vodičov a chodcov.

    Dodávky energií sa podarilo v ČSSR stabilizovať až v polovici januára 1979 a po 20. januári pomohlo konečne aj výrazné oteplenie. Energetická prevádzka sa pozvoľna vrátila do normálu. Uhoľné prázdniny tak mohli byť odvolané 29. januára 1979. Boli však zrušené všetky jarné prázdniny a neboli povolené ani celodenné školské výlety.

    Január 1987: Silný vietor a sneh

    V januári 1987 spôsobilo výdatné sneženie so silným vetrom ťažkosti najmä obyvateľom Bratislavy. Navyše po teplom začiatku januára, keď bolo okolo +12°C, ľudia tuhé mrazy a výdatné sneženie už veľmi neočakávali.

    Lenže 12. januára 1987 napadlo od 30 do 70 cm snehu, najviac ho bolo na juhozápade Slovenska. V Bratislave namerali 65 cm a v Dunajskej Strede až 77 cm snehu. Silný vietor vytváral až dvojmetrové záveje, ktoré paralyzovali dopravu. V Bratislave nastal kolaps, električky zafúkalo.

    Zdroj: tasr

    Sneh a vietor zastavil dopravu v Bratislave.

    Ráno 13. januára 1987 bolo extrémne chladné. V Košiciach namerali – 26 °C, v Poprade – 29 °C, v Žiline – 29,4°C, v Partizánskom – 30°C a v Trenčíne dokonca až – 32°C. Na západnom a strednom Slovensku vyhlásili mimoriadne školské prázdniny. Trnava zostala odrezaná od sveta, viazlo zásobovanie a ľudia boli bez chleba a základných potravín.

    Krutá zima ochromila takmer celú Európu. Tuhé mrazy a kalamity trápili Európu až do marca 1987.