Prvé slová zničenej lekárky po pobabranej operácii oka: Je mi to strašne ľúto!
23. 6. 2022, 11:47 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:23)

Škandalózny zákrok, pri ktorom pacientovi vyoperovali nesprávne oko, v dôsledku čoho oslepol, viedla jedna z najlepších slovenských odborníčok. Uznávaná profesorka sa k nešťastnému zákroku vyjadrila.
Zdroj: fb, AF
Zdroj: d
Zdroj: Profimedia/archív
Galéria k článku
Operácia sa odohrala na sklonku minulého roka v bratislavskej nemocnici Ružinov. Lekárka Alena F., ktorá pôsobí na Klinike oftalmológie LF UK a UNB v Nemocnici Ružinov, patrí, aj podľa lekárskej obce, medzi naše najlepšie odborné kapacity. Jej prácu ocenil v roku 2019 aj prezident Andrej Kiska, ktorý ju vymenoval za profesorku.
"Je to obrovská tragédia pre lekára a aj pacienta. Niekto jej ho zarúškoval a nesprávne," vyjadril sa ku kauze lekár, ktorý si neželá byť nemenovaný.
"Nebude sa k tomu vyjadrovať nikto. Je to pre nás všetkých trauma. Ona je profesorka, docentka, Phd, brutálny odborník a jediný onkooftalmológ na Slovensku. Jej odchodom nemáme nikoho na tumory a pacientov posielame do zahraničia," dozvedeli sme sa z lekárskych kruhov. "Toto celé sa odohralo na prelome októbra novembra, keď sme mali štátnice na chirurgii. Všetci sme o tom vedeli a bola to veľká kauza, čudujem sa, že sa to zmedializovalo až teraz," povedala nám budúca medička z Univerzity Komenského (UK). "Potom sa to nejako ututlalo, tak sme si mysleli, že sa asi nejako dohodli s pacientom," dodala.
"Pre mňa osobne je to veľká tragédia a ukončenie činnosti viem, že podnet na Úrad pre zdravotnú starostlivosť bol podaný v máji, je to v štádiu riešenia a správa z TASR neviem, či bola v súlade s predpismi," reagovala lekárka Alena F. na naše otázky.
"Mailom som vyjadrila stanovisko jednému denníku včera, nebudem sa opakovať, v kontakte s pacientom som, ohľadom mojej osobnej iniciatívy odškodniť ho finančne, prostredníctvom môjho právnika a je mi to celé vzhľadom k tomu, že ide o nádorové ochorenie, veľmi ľúto najmä jeho príbuzných, pre ktorých je to veľká záťaž. A vyvolanie negatívnych emócií zo strany verejnosti voči zdravotníkom má veľmi mrzí. Za celú situáciu beriem plne osobnú zodpovednosť a boli voči mne vyvodené pracovnoprávne dôsledky."
Takto poznajú obľúbenú lekárku jej pacienti a známi.

Ako nám ďalej napísala, "z morálneho hľadiska som sa vzdala funkcii v rámci oftalmológie, a prosím, nikto z nás nie je nenahraditeľný, určite je veľa iných lekárov, ktorí budú pokračovať, hoci to vôbec nie je atraktívne sa zaoberať onkológiou v rámci očného lekárstva. Verím, že vyjadrenia v médiách neublížia zdravotníckym pracovníkom, ktorí pracujú v hrozných podmienkach, v strese, pod tlakom v štátnych zariadeniach, ale budú snahou poukázať na problémy a hlavne sa snažiť ich riešiť."
Lekárka mala doteraz pôsobiť aj na známej očnej klinike. Podľa našich informácií tam však už nepracuje a má byť na odchode do zahraničia.
Čo sa stalo?
V bratislavskej Nemocnici Ružinov vyoperovali vlani nesprávne oko. Podľa TV Markíza išlo o 50-ročného onkologického pacienta. V dôsledku toho prišiel o obe oči. V nemocnici prijali následne viaceré opatrenia.
"Nemocnica poskytla pacientovi a jeho rodine plnú súčinnosť pri zmiernení následkov, a to zdravotníckeho, psychologického aj sociálneho charakteru. Veľmi citlivo vnímame túto tragickú udalosť, samozrejme, s dotknutými komunikujeme a budeme nápomocní vo všetkých smeroch," reagovala pre TASR Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava.
Nemocnica po incidente preškolila personál očnej kliniky v predoperačnej príprave. "Na operačnej sále sa dôsledne vykonáva manažment protokol bezpečnej operácie s následným dodržovaním pravidiel pooperačnej starostlivosti," dodala hovorkyňa.
Vytvorila sa podľa nej tiež pracovná skupina a do protokolu, tzv. checklistu, sa zapracovali nové poznatky. Bližšie informácie vzhľadom k prebiehajúcemu šetreniu a citlivosti prípadu nemocnica neposkytla.
Ministerstvo zdravotníctva SR ho nekomentovalo. "Podnetom sa zaoberá Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, v ktorého kompetencii je preverovanie, či bola poskytnutá zdravotná starostlivosť správne. Kým nebudú k dispozícii závery, ministerstvo zdravotníctva sa nebude k prípadu vyjadrovať," skonštatoval pre TASR rezort.
ÚDZS potvrdil, že k prípadu dostal podnet. Ozrejmil, že v rámci výkonu dohľadu sa posudzuje postup nemocnice a nie konkrétneho zdravotníckeho pracovníka. Na jeho ukončenie má deväť mesiacov, lehota sa môže maximálne o tri mesiace predĺžiť.
Bratislavská polícia preverí okolnosti prípadu, pri ktorom pacientovi vyoperovali nesprávne oko. Potvrdil to bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.
Pacient môže žiadať od nemocnice odškodné, čo na to právnik?
Podľa docenta trestného práva na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity, advokáta a súdneho lekára Petra Kováča môže pacient, ktorému vyoperovali nesprávne oko, môže nemocnicu žiadať o finančnú náhradu za bolesť či sťaženie spoločenského uplatnenia.
Poškodený môže podľa neho žiadať tiež náhradu za zásah do práva na ochranu osobnosti, ktorej zložkou je aj zdravie. "Tu sa náhrada môže pohybovať takisto v desiatkach tisíc eur, prípadne aj viac," skonštatoval pre TASR. Je podľa neho možné uplatniť náhradu straty na zárobku počas práceneschopnosti, náhradu stratu na dôchodku, náhradu nákladov spojených s liečením alebo náklady, ktoré by poškodenému inak nevznikli.
Prečítajte si tiež: