Umelecké diela DETÍ očarili nielen domácich: Partizánske zdobia KERAMICKÉ SOCHY, sú ako živé
28. 8. 2024, 11:00

Zdroj: p1d
Posledné prázdninové dni spestrili mesto Partizánske nádherné keramické diela. Tie tentokrát nevytvorili profesionálni umelci, ale deti, ktoré práca s hlinou doslova očarila. Pod vedením pedagógov a výtvarníkov Matúša Bystričana a Štefana Janca tak mladí výtvarníci oživili námestie SNP sochami zvierat v nadživotnej veľkosti.
Zdroj: fb/SZUŠ Veľké Bielice
Zdroj: fb/SZUŠ Veľké Bielice
Zdroj: fb/SZUŠ Veľké Bielice
Galéria k článku
Tento zaujímavý projekt zrealizovala Súkromná základná umelecká škola vo Veľkých Bieliciach (okr. Partizánske). Práve v nej sa pedagógovia s deťmi podujali tento unikátny nápad zrealizovať. "Dostať umenie a tvorbu našich žiakov do verejného priestoru, von medzi ľudí, sme prvý raz zrealizovali v roku 2015 veľkou koncoročnou výstavou s názvom „ Umelecké námestie“," prezradil nám známy keramik a výtvarný pedagóg Štefan Janco.
"Odvtedy, síce nepravidelne, sme takéto výstavy spravili zopárkrát. Okrem dočasných výstav sme v meste umiestnili natrvalo niekoľko keramických diel našich žiakov," pochválil svoje šikovné deti. Ide napríklad o fontánu na námestí, pamätník k 80-temu výročiu mesta, či keramické obaly na smetné koše na detskom ihrisku.
V týchto dňoch spomínané námestie zdobia zvieratá. Práve na ne bol v škole minulý rok tematicky zameraný, a tak v miestnom ateliéri vo Veľkých Bieliciach vznikli hlinené sochy zvierat žijúcich na Slovensku. Tak vznikol medveď, rys, vlk. "Vytvoriť takúto sochu trvá celý školský rok. Samotnému modelovaniu predchádza kresba, štúdia vybraného zvieraťa a vytvorenie malého modelu," vysvetlil nám Štefan Janco. "V týchto prípravných fázach pracujú žiaci individuálne. Na tvorbe veľkej sochy sa potom podieľajú skoro všetci žiaci školy, od najmenších, päť ročných, až po stredoškolákov, každý priloží ruku k dielu, je to vždy kolektívna práca. A najnáročnejšie je asi čakanie, kým nám socha dostatočne vyschne a pálenie, kde vždy hrozí, že praskne."
Zdroj: fb/SZUŠ Veľké Bielice
Výtvarný pedagóg Matúš Bystričan so "svojimi" deťmi a s ich keramickými prácami
Samotné pálenie prebiehalo v dvoch krokoch, najprv prežah a potom glazúra. "To trvá spolu tak cca 10 dní. A ako som už spomínal, pálime v peci u mňa v ateliéri, ktorý je súčasťou školy," priblížil nám proces samotnej tvorby. Mimochodom, veľké veci vyžadujú veľkú pec. "Keramická pec, ktorú mám u mňa v ateliéri, nám umožňuje vypáliť do veľkosti 1,2 metra. Keďže sa hlina výpalom zmrští, tak sochy majú tak cca 1,1metra a vážia aj cez 100 kg. Medveď aj 200 kilogramov," prekvapí nás.
Každého zaujíma: Sú na predaj?
Spomínaná výstava na námestí potrvá len dva týždne (do 6. septembra), ale budúce leto aj v spolupráci s ostatnými základnými umeleckými školami z regiónu by mala trvať celé prázdniny. "Samozrejme, stále chceme tvoriť diela, ktoré môžu byť inštalované vo verejnom priestore a práve pripravujeme ďalšiu kolekciu, ktorá bude inštalovaná v objekte kultúrno-spoločenského centra v Partizánskom, už možno o týždeň či dva," prezradil Štefan Janco novinku.
Zdroj: fb/SUŠ Veľké Bielice
Detské práce z umeleckej školy v Veľkých Bieliciach pravidelne dotvárajú verejný priestor v meste Partizánske.
Fotografie keramických sôch vyvolali na sociálnych sieťach záujem, ľuďom sa detské práce páčia. A niektorých tak logicky zaujímalo, či sú niektoré diela na predaj. "Tieto diela nepredávame. Niektoré sme darovali mestu, škole a škôlke v Partizánskom, pre Baťoviansku záhradu sme vytvorili kolekciu keramických rýb. Ostatné sú umiestnené pred našou školou alebo v jej areáli. Chceme, aby boli na verejnosti, keďže sú to práce žiakov," dodal pedagóg.