Koronakríza má dopad aj na milovníkov umenia! Aj vďakej nej predávajú zberatelia výnimočné výtvarné diela. A tak aukčná sieň Darte spustila novoročnú aukciu stovky výnimočných výtvarných diel. Jej exkluzitivou je 50 olejomalieb Martina Benku, ktorý bol zakladateľskou osobnosťou moderného slovenského výtvarného prejavu. Jeho diela sú známe osobitým stvárnením slovenskej krajiny a človeka žijúceho a pracujúceho v nej. 

Dražiť sa bude v nedeľu 24. januára a zapojiť sa do nej môžu zberatelia z celého sveta prostredníctvom živého prenosu cez internet. Aukčná sieň z malej dediny na východe Slovenska je v súčasnosti jedinou na Slovensku, ktorá ponúka živé aukcie v sále. “No kvôli pandemickým opatreniam teraz v sále záujemcov o diela mať nemôžeme. Ale cez náš videokanál sa môže zapojiť ktokoľvek z každého kúta zemegule. Nerobíme to takouto formou prvý raz, v minulosti sme mali prihlásených aj 30-tisíc klientov,” vysvetľuje majiteľ spoločnosti a znalec umenia Jaroslav Krajňák. Jeho priatelia - odborníci z oblasti výtvarného umenia, ktorí boli prizvaní k inštalácii VIP kolekcie v jeho galérii, rozprestierajúcej sa na 500 metroch štvorcových, sa zhodli na tom, že takáto aukčná ponuka sa objaví raz za sto rokov: “Je veľkou škodou,  že tentoraz nemôžeme urobiť tradičnú predaukčnú výstavnú vernisáž pre verejnosť.”

Galéria Darte v Nižnom Hrušove.
Zdroj: Ingrid Timková

Nie je bežné, že by bolo možné zakúpiť toľko diel takého špičkového predstaviteľa slovenskej moderny akým je M. Benka. Podľa znalcov ide o ohurujúcu záležitosť. “Stále platí, že mať dielo Martina Benku v obývačke je snom každého milovníka umenia na Slovensku,” vraví Krajňák. Obrazy, ktoré sa ponúkajú na dražbu v aukcii, sú vlastníctvom viacerých zberateľov, sú overené, signované. “Boli preverované, videli ich pracovníci galérií, kde boli vystavované,” dodáva. Ponúkaná kolekcie diel Benku nebude po ukončení aukcie ponúkana ďalej v poaukčnom predaji, po vzájomnej dohode idú nevydražené diela do nepredajného zbierkového fondu.

V aukcii je na predaj aj unikátny obraz od flámskeho maliara Petra Paula Rubensa z rokov 1625 - 1640 Mojžiš a medený had. Jeho rozmery sú 127 na 163 cm a vyvolávacia cena začína na 200-tisíc eur. K dielu je priložený posudok jedného z najuznávanejších znalcov diela P. P. Rubensa a jeho dielne prof. Dr. Justusa Müllera Hofstede. Dielo je rámované. V ponuke sú aj ďalšie výnimočné obrazy. 

V GALÉRII SI MÔŽETE POZRIEŤ PONÚKANÉ DIELA OD MARTINU BENKU, ALE AJ SKVOSTY OD RUBENSA, SALVADORA DÁLÍHO A INÝCH VÝNIMOČNÝCH UMELCOV. 

Martin Benka

(1888-1971), narodil sa v Kostolišti. Pri tvorbe sa inšpiroval krajinou, ale i tvarovou a farebnou krásou ľudového výtvarníctva. Prepracoval sa k osobitému stvárneniu slovenskej krajiny a človeka žijúceho a pracujúceho v tejto krajine. Pôsobil ako maliarsky tovariš vo Viedni, študoval na súkromných maliarskych školách vo Viedni, v Prahe. Vystavoval na Svetovej výstave v Paríži a bol vyznamenaný striebornou medailou za obraz Krajina z Terchovej. V roku 1940 ako mimoriadny profesor zorganizoval a viedol Oddelenie kreslenia a maľovania bratislavskej SVŠT, stal sa predsedom Spolku slovenských výtvarných umelcov. V 1958 sa presťahoval do štátom vybudovaného ateliéru s obrazárňou v Martine. Ako protihodnotu daroval štátu 5000 vlastných diel (1964), ktoré sa stali základom zbierkových fondov Múzea Martina Benku. Venoval sa aj tvorbe pre architektúru a verejný priestor, grafike, ilustrácii, užitej grafike, hudobnej kompozícii a husliarstvu. 

Dnes je Martin Benka najžiadanejším autorom medzi slovenskými zberateľmi umenia. Ceny jeho diel na slovenských aukciách :

  • 180 000 € - Po žatve. 1922-24. Olej na plátne. 76 x 51 cm .
  • 176 000 € - Slovenská rodina. Okolo 1938-40. Olej na plátne. 70 x 100 cm.
  • 120 000 € - V jeseni - Turiec. 1947. Olej na plátne, 63 x 83 cm.

 

GALÉRIA DARTE V ČÍSLACH: 

  • Jediná na Slovensku ponúka Darte živé aukcie
  • 1200 metrov štvorcových tvorí depozit Darte gallery
  • 500 metrov štvorcových je vyhradených na výstavnú galérii a aukčnú sieň
  • 600-tisíc eur za dielo Ladislava Mednyánszkeho je najdrahšie vydraženým dielom galérie 

 

Odborníci o investovaní na aukciách s umením:

Virtuálne aukcie, aké organizuje aj aukčná sieň Darte, boli, podľa týždenníka Trend, fenoménom uplynulého roka. „Predaj cez internet zažil takýto boom z donútenia, a to na všetkých frontoch od aukcií cez veľtrhy až po priamy predaj,“ uviedla pre týždenník expertka na trh s umením z J&T Banky Valerie Dvořáková. 

Podiely online aukcií na celkových tržbách troch hlavných aukčných domov sveta Christie’s , Sotheby’s a Phillips, podľa nej, medziročne vzrástli rádovo o stovky percent, predovšetkým pre zrušenie väčšiny tradičných aukcií, pre ktoré sa celkové príjmy prepadli. Najlepšie pripravené bolo Sotheby’s, ktorému sa vďaka technologickému náskoku podarilo v celkovom predaji podľa prvých odhadov poraziť večného konkurenta Christie’s.

„Sotheby’s v júli zaznamenalo zatiaľ najvyššie podanie ponuky urobené online, a to 84,6 milióna dolárov za triptych Francisa Bacona,“ dodala Dvořáková. Tento trojobraz sa tak stal najdrahšie predaným umeleckým dielom roku 2020. No úplne najdrahším obrazom svetovej histórie vôbec je Salvator Mundi od Leonarda da Vinci, ktorý sa predal za viac ako 450 miliónov dolárov.

Predzvesť hospodárskej krízy mohla byť, podľa Trendu, jedným z kľúčových dôvodov, prečo sa trh s umením neprepadol výraznejšie, než sa pôvodne predpokladalo. S vysokým zadlžovaním štátov sa spája oprávnené očakávanie oslabovania meny, ktoré by mohlo výrazne predražiť napríklad dolárové investície. 

Umeniej e pretovhodnou investíciou do budúcnosti, ale aj rizikovou. Je to vraj ideálna investícia, ktorá sa môže aj pomerne rýchlo zhodnotiť, treba však vedieť, do čoho presne investovať. Stávka na istotu v umeleckom svete pomerne je drahá. "Pre umeni,e rovnako ako pre iné investície, platí, že miera výnosu je úmerná miere rizika a bez odporúčania nie je vhodné vkladať peniaze do čohokoľvek. Vždy o ne môžete prísť. Na druhej strane, pri nákupe umenia vám zostane aspoň niečo pekné na stene,"uzatvára týždenník.