„Vítame opatrenia, ktorými sa od stredy 3. júna umožní poskytovanie ďalších pre turistov dôležitých služieb, akými sú kúpaliská, hotelové bazény a wellness, pretože poskytovanie týchto služieb je na začiatku letnej sezóny veľmi dôležité,“ povedal prezident Zväzu cestovného ruchu SR Marek Harbuľák.

Zároveň však pripomenul, že informácie o zrušení ďalších zákazov a otváraní prevádzok prichádzajú s nedostatočným časovým predstihom na to, aby sa prevádzky dokázali včas pripraviť. Navyše stále nepoznajú konkrétne prevádzkové a hygienické podmienky, za ktorých môžu služby spustiť.

Hotely sú obsadené len na 10 %

Nekonkrétne usmernenia a podmieky  spôsobuje prevádzkovateľom problémy, pretože je takmer nemožné pripraviť krytý či otvorený bazén v hotelovom zariadení počas jedného dňa. Pritom každý deň k dobru je dôležitý, lebo hotely bez wellnesov sú doteraz obsadené podľa Harbuľáka len na 10 percent, čo je veľká strata. 

„Cestovný ruch je jedným z najviac postihnutých odvetví,“ pripomína prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkes. Pritom podľa prieskumov asociácie práve medzi podnikateľmi v cestovnom ruchu je najviac zamestnávateľov a tiež podnikov, ktoré nedokážu čerpať pomoc štátu - hlavne preto, že nespĺňajú nastavené podmienky. 

Mnohé ubytovacie a stravovacie zariadenia zatiaľ svoje prevádzky vôbec neotvorili, lebo sa im to vzhľadom na doterajší nízky záujem klientov neoplatí. Podľa podnikateľov v tejto oblasti hrozí, že nepriaznivá situácia potrvá aj v lete. 

Cestovný ruch potrebuje konkrétnu pomoc

„Upozornili sme na to už v apríli. Pomohlo by nám prijatie konkrétnych opatrení pre podporu cestovného ruchu, ktorý je dôležitý nielen pre zamestnanosť, ale aj pre rozvoj regiónov,“zdôraznil Harbuľák.

Upozornil, že hotelom veľmi chýbajú zahraniční klienti, ktorí normálne tvoria až 40 percent klientely, ale teraz im prevádzkovatelia nevedia poskytnúť presné informácie, kedy by mohli prísť, pretože sami informácie nemajú.

Zväz cestovného ruchu navrhol vláde niekoľko opatrení, ktoré by pomohli reštartovať cestovný ruch. Medzi nimi je zníženie DPH na stravovacie služby, príspevok na rekreáciu, flexibilné čerpanie dotácie a koordinované otváranie hraníc so susedmi, odkiaľ k nám prichádza najviac zahraničných turistov. 

Anketa
Chystáte sa stráviť dovolenku v niektorom slovenskom hoteli?
  • 33%
  • 0%
  • 25%
  • 42%