Reklama

Riadne sa plesol po vrecku! Kúpil si prvú zberateľskú mincu a hneď za 840-tisíc eur!

Najvzácnejší úlovok. Dvojdukát z roku 1937 mal vyvolávaciu cenu 650-tisíc eur.

Zdroj: archív Macho & Chlapovič

Reklama

Do dražby šiel s vyvolávacou cenou 650-tisíc eur, predali ho za 840-tisíc! Dvojdukát z kremnickej mincovne z roku 1937 numizmatici považujú za jednu z najväčších a najťažšie splniteľných zberateľských túžob. Takže nový majiteľ môže byť na vydražený kúsok právom hrdý!

Raritný zberateľský kúsok získal nový majiteľ na aukcii v Prahe za 840-tisíc eur. Je to najvyššia suma, za akú bol kedy predaný československý dvojdukát.

Dražili sa aj ďalšie cenné predmety - celková hodnota sálovej časti aukcie aukčného domu Macho & Chlapovič v Prahe presiahla 4,6 milióna eur. Elektronická časť aukcie pokračuje aj tento týždeň.

Zdroj: FB/Macho & Chlapovič

Úspešnú akciu pripravil pražský aukčný dom Macho & Chlapovič.

„Záujem investorov a zberateľov bol obrovský. Veľmi nás teší, že naše aukcie vnímajú dražitelia ako spoločenskú udalosť a že sála bola úplne plná. Suma, za ktorú sa rekordný dvojdukát vydražil, naplnila očakávania. A minca je v súčasnosti najdrahší československý dvojdukát,“ zhodnotil Elizej Macho, spoluzakladateľ aukčného domu Macho & Chlapovič.

Kto mincu kúpil a koľko na nej zarobil predchádzajúci majiteľ? Čítajte na ďalšej strane!

Zaujímavé je, že pre nového majiteľa je to prvá minca - a hneď teda poriadne drahá. „Dvojdukát bol preňho natoľko zaujímavý, že popri inom investičnom portfóliu sa rozhodol kúpiť túto extrémne vzácnu mincu. Dvojdukát 1937 sa predal po sedemnástich rokoch, a to za 15-násobok oproti cene v roku 2006. Svojmu pôvodnému majiteľovi tento výnimočný exemplár priniesol zhodnotenie 17,8 % každý jeden rok," vysvetlil Macho.

Dvojdukát z roku 1937 má zdokumentovaný rodokmeň, pochádza zo zbierky vysoko postaveného zamestnanca československého ministerstva financií Karla Hackenschmieda. V archívnych záznamoch Mincovne Kremnica sú presné údaje o objednávke Karla Hackenschmida. Zdokumentovaný pôvod mince jej dodáva ešte väčšiu atraktivitu z pohľadu investorov a zberateľov.

Zdroj: FB/Macho & Chlapovič

Verejná aukcia sa skončila, ale elektronická ešte pokračuje.

Na sálovej aukcii, ktorá sa uskutočnila 20. októbra v Prahe, bolo vydražených viac ako 500 položiek v celkovej hodnote 4,6 milióna eur. Medzi nimi okrem mincí nechýbali papierové platidlá, medaily, vyznamenania a odznaky.

Elektronická aukcia s cenovo dostupnejšími predmetmi sa koná od 23. do 26. októbra a je v nej vyše 1 800 položiek. Medzi nimi mnoho vzácnych exemplárov od obdobia Keltov, cez stredovek, obdobie vlády Habsburgovcov, Československo až po súčasné moderné razby.

Prečítajte si tiež: