Reklama

Vzácny peniaz ide do dražby: Za takúto sumu sa československá minca ešte nepredala!

Súčasťou sálovej aukcie, ktorá sa uskutoční 20. októbra v Prahe, je 547 položiek.

Zdroj: Macho & Chlapovič

Reklama

Minca, ktorú označujú numizmatickí experti a historici za jednu z najväčších a najťažšie splniteľných zberateľských túžob, mieri do aukcie. Už vyvolávacia cena dvojdukátu z roku 1937 je 650 000 eur, čo je rekordná suma pre československé mince. A to sa očakáva, že finálna cena bude ešte vyššia!

Aký naozaj bude nový československý rekord sa dozvieme už v piatok 20. októbra v Prahe na 31. aukcii aukčného domu Macho & Chlapovič.

Dvojdukát z roku 1937 má zdokumentovaný rodokmeň, pochádza zo zbierky vysoko postaveného zamestnanca československého ministerstva financií Karla Hackenschmieda.

Minca s rodokmeňom

„V archívnych záznamoch Mincovne Kremnica sme našli presné údaje o objednávke Karla Hackenschmida. Zdokumentovaný pôvod mince jej dodáva ešte väčšiu atraktivitu z pohľadu investorov a zberateľov. Očakávame, že konečná cena presiahne 800 000 eur a že tak dosiahne rekordnú cenu, za akú sa kedy vydražila československá minca,“ hovorí Elizej Macho, spoluzakladateľ aukčného domu Macho & Chlapovič a dodáva, že nie je známe, koľko kusov dvojdukátov bolo vyrazených práve s týmto ročníkom.

„Oficiálne záznamy z mincovne síce uvádzajú, v ktorom roku bolo vyrazených koľko mincí, neuvádzajú však, aký ročník bol na minci vyrazený,“ vysvetľuje Macho s tým, že preto sa rozchádzajú informácie o existujúcom počte kusov.

„Môžu byť 4 alebo ich je 8. V každom prípade, ide o extrémne vzácny ročník mince, z ktorého sa doteraz objavili v ponuke aukčných spoločností iba 2 kusy “ dodáva.

Kto bol Karel Hackenschmied?

Hackenschmied bol významný pracovník Rakúsko-uhorskej banky, takže bol priamo pri zdroji. Hackenschmiedova zbierka bola mimoriadna práve tým, že bola ucelená a obsahovala veľké množstvo vzácnych mincí najmä z doby rakúskeho cisára Františka Jozefa I.

Po roku 1918 Hackenschmied pracoval na československom ministerstve financií a zhromažďoval len to najkvalitnejšie, čo vtedy numizmatický trh ponúkal.

Do dražby idú aj výnimočné razby Slovenského štátu

V aukcii sa bude dražiť aj extrémne vzácny Kutnohorský desaťdukát mincmajstra Jana Špisa z roku 1603. Vyvolávacia cena tohto extrémne vzácneho exempláru je 80 000 eur. Ide o výnimočnú zlatú razbu vyrazenú toliarovým razidlom. Pravdepodobne išlo o dar úradníkom alebo dokonca samotnému cisárovi. 

V aukcii sa objaví aj niekoľko výnimočných skúšobných razieb Slovenského štátu, ktoré sa v ponuke aukčných domov neobjavili roky. Tieto skúšobné razby boli razené za účelom posúdenia ministerstvom financií pri tvorbe novej sústavy platidiel Slovenského štátu, respektíve pri úvahách o zmene materiálu pri jednotlivých nomináloch z dôvodu použitia farebných kovov vo vojenskom priemysle.

Získať môžete aj poukážky Zemskej banky Kráľovstva českého

Súčasťou aukcie budú aj bankovky, medzi ktorými bude niekoľko vzácnych bankových vzorov známych len v jednom alebo dvoch exemplároch. Zberatelia budú môcť získať aj skúšobné nátlačky, poukážky Zemskej banky Kráľovstva českého a výnimočné neperforované bankovky z obdobia Československej republiky (1918 -1939). 

Pražská aukcia bude aj elektronická

Súčasťou sálovej aukcie, ktorá sa uskutoční 20. októbra v Prahe, je 547 položiek. Medzi nimi okrem mincí nechýbajú papierové platidlá, medaily, vyznamenania a odznaky.

Elektronická aukcia s cenovo dostupnejšími predmetmi bude prebiehať od 23. do 26. októbra a bude v nej celkom 1873 položiek. V aukcii bude ponúknutých mnoho vzácnych exemplárov od obdobia Keltov, cez stredovek, obdobie vlády Habsburgovcov, Československo až po súčasné moderné razby. Aukčný dom očakáva, že celková hodnota aukcie presiahne 3,5 milióna eur.