Reklama

Ostanú obyvatelia v Tatrách bez pitnej vody? Ich zdroj ohrozuje chránený bobor

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Bobrom sa na Orave darí, v súčasnosti ich tam žije 50 až 100 rodín.
    Reklama

    V dôsledku výskytu bobra vodného v Javorovej doline vo Vysokých Tatrách je ohrozený zdroj pitnej vody pre viac ako päťtisíc obyvateľov okolitých obcí. Upozorňuje na to Správa Tatranského národného parku (TANAP), ktorá dnes médiám predstavila riešenia negatívnych sprievodných javov činnosti bobra, ale aj spôsoby jeho ochrany a zároveň aj pitnej vody.

    Správa národného parku zaznamenáva aktivitu bobra vodného, ktorý je najväčším európskym hlodavcom, v uvedenej lokalite už niekoľko rokov. Prvé hrádze budoval na pravom brehu toku pri Poľane pod Muráňom. Začiatkom roka sa však podľa správy národného parku zrejme pre dostupnejšie zdroje potravy presunul na druhú stranu vodného toku.

    Svoje hrádze buduje na úseku medzi úpravňou vody a odberným miestom surovej vody. Na možné riziko upozornila i Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť (PVPS) po svojich pravidelných kontrolách. Tá je prevádzkovateľom verejného vodovodu a má povinnosť zabezpečiť ochranu vodného zdroja. So žiadosťou o riešenie situácie sa obrátila na Správu TANAP-u.

    Zdroj: Juraj Ksiažek

    Túto hrádzu si postavil návštevník Vysokých Tatier - bobor vodný.

    Je ohrozená výdatnosť aj kvalita vody

    „Činnosťou chráneného živočícha je ohrozený odberný objekt a môže prísť k znehodnoteniu vodného zdroja zhoršením kvality surovej vody. Tým by bola následne ohrozená aj samotná dodávka pitnej vody pre zásobované obce Tatranská Javorina, Podspády, Ždiar a Bachledova dolina,“ vysvetlil výrobný riaditeľ spoločnosti Michal Wassermann.

    Bobor podľa neho v danom území predstavuje potenciálne ohrozenie výdatnosti zdroja vody a svojimi výkalmi môže ohroziť kvalitu vody. „Aj keď voda ešte ďalej prechádza úpravami a my ju pravidelne monitorujeme, zatiaľ sa to nedeje, ale stále je tu to potenciálne riziko a snažíme sa tomu predísť,“ dodal.

    VIDEO Na potulkách Košicami: Mestom blúdil bobor, oddychoval pri nákupnom centre

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Na potulkách Košicami: Mestom blúdil bobor, oddychoval pri nákupnom centre
      Zdroj: Sebastián Daňko

      Dotknúť sa to môže až 10-tisíc ľudí

      Zástupkyňa regionálneho hygienika Denisa Pilková dnes pripomenula, že dotknutý zdroj pitnej vody zásobuje 5-tisíc ľudí, a v letných mesiacoch aj 10-tisíc.

      „V tomto vodnom zdroji sa nachádzajú exkrementy bobra, tu sa už musíme baviť o zdravotnej bezpečnosti pitnej vody. Síce je ešte relatívne chladno a aj z našich analýz vzoriek vody, ktoré sme robili, nepredpokladáme, že baktérie, ktoré sa v tých exkrementoch nachádzajú, sa množia, ale každým zvýšením teploty sa to riziko zvyšuje a fekálne znečistenie vody predstavuje veľké nebezpečenstvo pre zdravie ľudí zásobovaných týmto zdrojom vody,“ ozrejmila. Potvrdila, že popri PVPS aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva pravidelne kontroluje zdroj pitnej vody.