Orchidea s vôňou ruže! TIETO nevídané odrody rastliny objavíte len na východe Slovenska
2. 3. 2024, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:47)

Zdroj: Lukáš Koco
Nemusíte byť milovníkom rastlín, aby vás očarili svojou krásou. Jarné prázdniny na východe Slovenska ponúkajú ideálnu šancu deťom aj dospelým navštíviť výstavu, ktorú tento roku inde v našich končinách neuvidíte!
Zdroj: Lukáš Koco
Zdroj: Lukáš Koco
Zdroj: Lukáš Koco
Galéria k článku
Výstava, ktorá láka zvedavé pohľady nielen milovníkov rastlín! Botanickú záhradu UPJŠ v Košiciach zaplavili doslova vône orchideí. Dovedna je tu viac ako sedemsto rastlín. „Výstava orchideí a motýľov sú dve najobľúbenejšie u nás,“ teší sa už v poradí dvanástemu ročníku Valéria Kocová, vedúca oddelenia tropickej a subtropickej flóry.
Priestory sa snažili využiť v maximálnom rozsahu, ako aj zoradiť a doladiť orchidey tak, aby bola výstava pútavá. Za toľké roky im prešlo rukami množstvo kvetov, niektoré si aj vymieňajú s inými botanickými záhradami. „Nejaké sem doputovali až z Prahy. Ale nekvitnú, takže sme ich nevedeli vystaviť. Koho by zaujímali kvety, ktoré nie sú rozkvitnuté,“ pokračuje botanička. „Navštevujem ju, keď sa dá, každý rok. Niekoľko orchidey mám, ale výrazný pestovateľ nie som. No môjmu otcovi sa darí. Je to príjemné miesto, človek sa tu prejde, celkovo je to príjemná zmena,“ opísala nám návštevníčka Zuzana.

Zdroj: Lukáš Koco
Prevažnú časť obrovského skleníka tvoria ‚klasické' orchidey, ktoré poznáme i z našich domácností. „Príprava tohto priestoru, teda uloženie orchideí, nanosenie kameňov a všetky tieto realizačné úkony, nám trvala deväť dní,“ priznáva s tým, že všetky prezentované orchidey by sa pokojne na Slovensku dali pestovať - avšak len v interiéri.
Hlavne ľudí namotať
Mnohí sa len kochajú tým, čo je u nás bežné. Málokto si však aj prečíta sprievodné tabuľky, ktoré informujú o výnimočnosti niektorých orchidey. „Snažili sme sa ponúknuť nielen veľkokveté, ale ukázať, že v prírode sa nachádzajú aj ozaj miniatúrne orchidey. Na svete sú v desaťtiscíoch, ťažisko je v trópoch a subtrópch. Najvaic druhov je v Amerike a v Ázii,“ vysvetľuje Valéria Kocová.
Hneď pri vstupe sa pod nohami objaví tzv. črievičkovec. „Rastie buď na skalách, alebo na zemi. Typické sú tieto orchidey tým, že medzi ostatnými lístkami majú jeden najviditeľnejší okvetný lístok nazývaný „pysk“ a tým v podstate lákajú hmyz. Tým sú zaujímavé.“
Nechýba ani vanilka voňavá, z ktorej struky pozná a používa v kuchyni väčšina z nás. Ide o jednu z najprimitívnejších orchideí, pochádza z Mexika. „Ide o jedinú úžitkovú orchideu, ktorá sa pestuje pre vanilkové struky. Pôvodne ju objavili a pestovali Aztékovia v Mexiku a slúžila na dochucovanie jedál,“ vraví Valéria s tým, že hoci sa dnes pestuje v tropickom pásme po celom svete na plantážach, včely ju dokáže opeliť len v Mexiku. Práve tam totiž žije jediný druh včiel, ktorý je toho schopný. „V iných častiach sveta sa musia kvety opeľovať ručne, čo značne predražuje jej výrobu.“
Neprehliadnuteľné!
Fajus veľkolistý sa tu radí medzi tie výstavné kusy, ktoré bežne len tak neuvidíte. „Táto orchidea pochádza z juhovýchodnej Ázie, Austrálie a tichomorských ostrovov. Ide o terestrickú orchideu, to znamená, že nerastie prichytená na iných rastlinách, ale vyrastá priamo zo zeme. Jej listy môžu dorastať do dĺžky tridsať centimetrov až jeden meter a kvety vyrastajú spolu v súkvetiach v počte 10-25 kvetov. Súkvetie vie mať aj 1,2 metra. Zaujme aj veľkosť samotného jedného kvetu, ktorý môže dosahovať 7 až 12,5 centimetrov.“

Zdroj: Lukáš Koco
Medzi najdrahšie a tiež jedny z najväčších spolu s fajusom veľkolistým, patria aj vandy. „Jedna stojí okolo 40-45 eur. Ako vidíme, my ju tu máme zavesenú, je veľká aj okolo metra. Korene, ktoré sú pekne viditeľné, stačí len vlhčiť, napríklad rozprašovačom,“ rozpráva nám botanička Kocová.
Tento rok však návštevníkov lákajú na atypickú orchideu Pescatoria dayana známu svojou nádhernou vôňou. Jej voňavé kvety dorastajú do siedmich centimetrov, sú voskovité a dlhotrváce. Ak sa k nej priblížite, môžete cítiť zmes púdru a ruží.
Jedinečná výstava orchideí v Košiciach, tento rok na Slovensku žiadna iná ani nebude, však privíta posledných návštevníkov v nedeľu 10. marca. „Je to kvôli tomu, že dlhšie kvety nevydržia v tom pozeraniahodnom stave. Lístky začnú opadávať a nebude sa na čo pozerať,“ pozýva všetkých do Botanickej záhrady UPJŠ v metropole východu vedúca oddelenia tropickej a subtropickej flóry Valéria Kocová.