Reklama

Operácia Iron Stream: Naše ropovody a plynovody stráži vyše 1 000 vojakov, vrtuľníky i drony

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vrtulník - Kuchyňa - Reportáž Vrtulník - Kuchyňa - Reportáž
    Reklama

    Slovenská armáda už tretí mesiac zabezpečuje zvýšenú ochranu viacerých objektov kritickej infraštruktúry po celom Slovensku. Ide hlavne o ropovody a plynovody. Zaznamenaný zatiaľ nebol žiadny priamy útok na túto infraštruktúru.

    Do operácie Iron Stream, zameranej na zabezpečenie ochrany vybraných kritických prvkov energetickej infraštruktúry na Slovensku, sa zatiaľ zapojilo 1 061 vojakov. Vytypované objekty na ropovode a plynovode sú monitorované aj vrtuľníkmi, dronmi a ďalšou technikou.

    Ukážka zásahu

    Pri leteckej základni Malacky-Kuchyňa sa 11. februára uskutočnili ukážky zásahu bezpečnostných zložiek pri monitorovaní a ochrane kritickej infraštruktúry. Operácia Iron Stream sa začala krátko pred Vianocami, ako na tlačovej konferencii zdôraznila ministerka hospodárstva a podpredsedníčka vlády Denisa Saková (Hlas).

    „Celkovo bolo do dnešného dňa vykonaných 1 530 hliadkovaní, bolo nasadených 1 061 profesionálnych vojakov a vojačiek na plnenie operačných úloh, najazdených bolo takmer 90 000 kilometrov pozemnými prostriedkami, nalietaných takmer 40 letových hodín," uviedol náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko.

    Zdroj: Jaroslav Novák

    Utočníci a vojaci počas komentovanej ukážky možných scenárov zásahu vojakov pri monitorovaní a ochrane kritickej infraštruktúry.

    V monitoringu sa stále pokračuje dronmi, vrtuľníkmi i pozemným prieskumom, kde boli použité všetky dostupné prostriedky. „Intenzita nasadenia, sila prostriedkov bude závisieť od spravodajských informácií, keďže naše prvky energetickej infraštruktúry sa pravidelne monitorujú," povedala Saková.

    Zdroj: Jaroslav Novák

    V monitoringu sa pokračuje aj vrtuľníkmi Blackhawk.

    „Zameriavame sa na to, aby sme vytypované body, ktorých je takmer stovka v rámci kritickej infraštruktúry, dokázali plnohodnotne monitorovať nepravidelným spôsobom v priebehu 24/7," priblížil Zmeko. Ako dodala Saková, tieto kritické miesta sú momentálne pod zvýšeným dohľadom Ozbrojených síl SR.

    Akému potenciálnemu útoku sa podarilo zabrániť, čítajte na ďalšej strane >>>