Slovensko žije folklórom! Potvrdil to prieskum piva Šariš, ktorý dokázal, že tradície a kultúrne bohatstvo sú súčasťou života až dvoch tretín Slovákov. Najobľubenejšími sú slovenská kuchyňa, ľudové piesne a ručné práce.

Podľa prieskumu je väčšina Slovákov na svoj pôvod hrdá a naše zvyky a tradície zachovávajú aj pre ďalšie generácie.

„Teší nás, že folklór má stále veľmi pevné miesto v našich životoch. Náš prieskum ukázal, že až pre tri štvrtiny ľudí je zachovávanie hodnôt a tradícií pre ďalšie generácie dôležité, pritom tretina rodín si zvyky aj aktívne predáva,“ uviedla brand manažérka značky Šariš Jana Jankovičová.

Na hudbu či kuchyňu sme nezanevreli

Folklór sa k Slovákom dostáva najčastejšie cez hudbu a tanec, ktoré si v televízii či rádiu podmanili až tretinu populácie. Z toho vyplýva aj obľubenosť folklórnych festivalov, na ktoré chodí až 17 percent opýtaných.

Spev tradičných piesní v domácnostiach zachováva pätina opýtaných. V kuchyni až dvadsať percent našich gazdiniek vypeká a varí podľa receptov starých mám. Výnimkou nie je ani úprava jedálnička počas Vianoc či Veľkej noci.

Slováci nezanevreli ani na tradičné remeslá, ktorým sa venuje 13 percent opýtaných. Najčastejšími remeslami na Slovensku sú vyšívanie či keramikárstvo. Každý šiesty Slovák sa aj v súčasnosti venuje chovu dobytka či pestovaniu úrody rovnako, ako to robili naši predkovia.

Prieskum ukazuje, že Slovensko na tom so zachovaním tradícií nie je vôbec zle. Silu folklóru potvrdzuje aj socilogička Silvia Porubänová. „Znovu objavovanie folklóru na Slovensku je priam fenoménom. Svoj odraz nachádza v móde, dizajne, jedle či nápojoch," povedala.