Prehľad nových opatrení proti pandémii koronavírusu

ZÁKAZ VYCHÁDZANIA: Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a BARDEJOV od soboty 24. októbra 2020 do nedele 1. novembra 2020.

Pilotné testovanie 23. októbra až 25. októbra (piatok, sobota, nedeľa)

Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska bez testu:
      - v čase od 1.00 do 5.00 h
      - cesta na testovanie
      - najbližšie potraviny, lekáreň, lekár
      - starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby
      - dojazd do bydliska do 25. októbra 2020

Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska s negatívnym výsledkom testu (PCR test alebo antigénový test nie starší ako z 23. októbra):
      - cesta do zamestnania
      - sprievod dieťaťa do školy
      - najbližšie potraviny, lekáreň, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby, cesta na poštu, do banky, do poisťovne, čistiarne, autoservisu, na čerpaciu stanicu pohonných hmôt
      - pobyt v prírode (v okrese bydliska)

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič a podpredseda vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (v pozadí) počas tlačovej konferencie po skončení Ústredného krízového štábu 22. októbra 2020 v Bratislave. Od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra bude na celom Slovensku platiť zákaz vychádzania s výnimkou ciest na testovanie, do práce a zabezpečenia nevyhnutných potrieb či pobytu v prírode v okrese bydliska. V najdotknutejších okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Ba
Zdroj: Jakub Kotian

21:30 Sto príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), ktorí budú pomáhať s testovaním na Orave, vo štvrtok dorazilo na Strednú školu požiarnej ochrany Ministerstva vnútra SR v Žiline. Do nedele (25. 10.) bude ich zázemím. Informovala Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ. Po príchode boli všetci hasiči otestovaní na ochorenie COVID-19.  V piatok  v skorých ranných hodinách sa presunú na odberové miesta do okresov Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín.

19:45 Od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra bude na celom Slovensku platiť zákaz vychádzania s výnimkou ciest na testovanie, do práce a zabezpečenia nevyhnutných potrieb či pobyt v prírode v okrese bydliska. Premiér Igor Matovič (OĽANO) o tom informoval po štvrtkovom rokovaní ústredného krízového štábu a vlády.

17:00 Samosprávy finišujú s prípravami na pilotné testovanie na COVID-19, ktoré sa začne už zajtra ráno. Odberné miesta budú otvorené v čase 8.00 až 12.00 h a 13.00 až 20.00 h. Zoznam odberných miest na Orave si môžete pozrieť TU

15.53 Dobrovoľníctvo funguje na princípe výkonu bez nároku na finančnú odmenu. Dobrovoľník nesmie suplovať úlohy, ktoré má plniť osoba v pracovno-právnom vzťahu. TASR na to upozornila prezidentka Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií (PDCO) Alžbeta Brozmanová Gregorová.

Žiada preto, aby sa pri plánovanom testovaní vyjasnilo, či sa pri zapojení verejnosti bude používať pojem dobrovoľník alebo dohodár.

15.47 Pomáhať s plošným testovaním na ochorenie COVID-19 v obci Mokroluh v Bardejovskom okrese bude starosta obce Marián Beňa a zamestnankyňa obecného úradu (OcÚ). Beňa zároveň tvrdí, že aj keď nemajú dostatok informácií, na testovanie sú pripravení.

Ako povedal, v utorok (20. 10.) si bol obecné priestory pozrieť zástupca Ozbrojených síl (OS) SR. "Vyzerá to v poriadku, uvidíme, čo nám povedia zdravotníci, a podľa toho ich upravíme, ako bude treba," povedal Beňa.

Testovanie národa vzbudzuje veľa otázok. Najmä - bude to bezpečné?
Zdroj: Michael Kappeler

15.45 Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) chce v prvom rade riešiť situáciu okolo nového koronavírusu. Klimatická zmena ho momentálne netrápi. Uviedol to v reakcii na klimatickú petíciu s viac ako 120.000 podpismi, ktorú vo štvrtok aktivisti odovzdali parlamentu.

15.40 Ak sa na Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) obrátia samosprávy – mestá a obce, so žiadosťou o súčinnosť pri zabezpečení celoplošného testovania občanov na nový koronavírus, napríklad v podobe poskytnutia priestorov stredných škôl, kraj im v maximálnej možnej miere vyjde v ústrety. Pre TASR to vo štvrtok uviedla Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Úradu BBSK v Banskej Bystrici.

"V tejto chvíli však podobnú požiadavku neevidujeme," dodala s tým, že uznesením vlády nevyplynuli samosprávnym krajom žiadne priame úlohy, ktoré by mali v súvislosti s plošným testovaním zabezpečiť.

15.37 Riešiť pracovníkov v oblasti kultúrneho priemyslu má Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR v spolupráci s Ministerstvom kultúry (MK) SR. Uviedol to minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) počas hodiny otázok v parlamente. Pôvodná dohoda podľa neho spočívala v tom, že rezort kultúry bude riešiť priamo umelcov a rezort hospodárstva zamestnancov kultúrneho priemyslu. "Avšak došlo k zmene a momentálne, aj po vzájomnej dohode, ale aj po udalostiach z predminulého a minulého týždňa, je to tak, že toto bude riešiť ministerstvo dopravy," povedal s tým, že jeho rezort je pripravený poskytnúť pomoc.

15.20 Pri pilotnom testovaní má pomáhať 235 policajtov a 100 hasičov. Do tohtotýždňového pilotného testovania v niektorých regiónoch Slovenska bude okrem zabezpečenia bežného výkonu služby nasadených ďalších 235 policajtov. Na Orave bude pomáhať aj 100 hasičov. Na plošné testovanie je Policajný zbor pripravený poskytnúť až 5000 policajtov, presný počet závisí od počtu odberných miest. (tasr)

14:35 Podľa Sulíka treba  dbať na to, aby sme zbytočne neposielali firmy do krachu. "Viac vám v tomto momente nemôžem povedať, lebo rokovania ešte stále prebiehajú," dodal s tým, že závery rokovaní oznámia predstavitelia vlády a štábu spoločne.
      Sulík tiež skonštatoval, že je mu veľmi ľúto, ak pri karanténe ľudí prichádzajúcich zo zahraničia dochádzalo k nedôstojným podmienkam. Ak by sme si celé leto zachovali karanténu pri vstupe na Slovensko, alebo mali povinné testovanie pri vstupe do krajiny, nemuseli sme mať teraz podľa Sulíka tak veľké problémy. "Neviem úplne presne, prečo minister zdravotníctva nezverejní všetky čísla, ale videli sme ich dnes na krízovom štábe a verte mi, tie čísla sú desivé," dodal.

14:32 V prípade celoplošného testovania budú vojaci, policajti, hasiči a zdravotníci potrební aj na iných ako odberných miestach, toľko profesionálov však nemáme. Policajti majú navyše kontrolovať aj tých, ktorí sa nechcú dať otestovať. Bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský na to upozornil na sociálnej sieti. Poznamenal, že vymožiteľnosť karantény si nevie vôbec predstaviť.

14.30 Na sociálnej sieti sa objavila fotografia z kina Úsmev v Hlohovci s textom od Mira Kollara: Prvé informácie k plošnému testovaniu od Ozbrojených síl SR pre starostov nášho okresu. Aj keď nemajú pre nás všetky a najmä uspokojivé odpovede, tak musím skonštatovať, že ak niečo v celom doterajšom reťazci funguje dobre (s limitom tých informácií, ktoré majú) tak je to armáda.

Kino Úmev v Hlohovci
Zdroj: fb/ Miro Kollar


 13:30  V obci Bogliarka v Bardejovskom okrese majú problém nájsť aspoň jedného dobrovoľníka na plošné testovanie. Trvalý pobyt tam má 100 ľudí, časť obyvateľov však žije mimo obce a zvyšok sú seniori. Testovaných má byť v obci asi 50 ľudí.

13.05 Samospráva Rimavskej Soboty hľadá dobrovoľníkov, ktorí by v meste pomohli so zabezpečením celoplošného testovania obyvateľov SR. Informuje o tom na svojej oficiálnej stránke rimavskasobota.sk. Mesto sa obracia na občanov, ktorí by mali záujem pomôcť ako administratívni pracovníci v testovacích komisiách, aby sa prihlásili na e-mailovej adrese [email protected] (tasr)

12:30 V obci Richvald v Bardejovskom okrese približne s 1000 obyvateľmi sa dobrovoľníci na pomoc pri plošnom testovaní na ochorenie COVID-19 hlásia sami. Starostka obce Zuzana Germanová však má problém, že zatiaľ nedostali presné inštrukcie na organizáciu testovania. (tasr)

12:20 Na Okresnom úrade v Žiari nad Hronom sa v piatok uskutoční zasadanie bezpečnostnej rady okresu. Predstavitelia vedenia samospráv na ňom dostanú detailné informácie o plošnom testovaní aj odpovede na všetky nezodpovedané otázky. Informáciu potvrdil vedúci odboru krízového riadenia Jaroslav Holzer. Stretnutie starostov a primátorov sa uskutoční za prísnych hygienických podmienok bez prítomnosti verejnosti.

11:30 Samosprávy na hornej Nitre chcú byť súčinné pri celoplošnom testovaní obyvateľov, upozornili však na chýbajúci legislatívny rámec, ktorý sa dotýka zabezpečenia pracovníkov zo strany miest a obcí. Navyše ich nemajú dostatok. Povedal to predseda Združenia miest a obcí hornej Nitry Vojtech Čičmanec. (tasr)
      

9:19 Takmer tri milióny antigénových testov na ochorenie COVID-19 pre potreby plošného testovania a ďalší zdravotnícky materiál doviezlo vo štvrtok ráno na bratislavské letisko nákladné lietadlo Antonov An-124 Ruslan. Ozbrojené sily SR distribuujú materiál vlastnými prostriedkami na regionálne veliteľstvá a potom na testovacie miesta na Orave a v Bardejove. (tasr)

9:10 Celoplošného testovania sa plánujú zúčastniť viac ako tri štvrtiny vysokoškolákov. Účasť na ňom potvrdilo 77 percent opýtaných vysokoškolákov. Vyplýva to z prieskumu vzdelávacieho projektu Praxuj. (tasr)

9:00 Termín jesenných prázdnin pre žiakov základných a stredných škôl sa má posunúť. Dôvodom je avizované celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska v súvislosti s novým koronavírusom. Vyplýva to z informácií zverejnených na Ministerstve obrany SR. „Jesenné prázdniny sa posúvajú na 30. októbra, pričom 2. novembra, 6. novembra a 9. novembra budú prázdniny tiež," uvádza sa na webe rezortu obrany. Ide vždy o piatok a pondelok pred a po celoplošnom testovaní. „Na Orave a v Bardejove majú riaditelia škôl možnosť udeliť riaditeľské voľno," dodáva sa v zverejnenom materiáli. Pôvodný termín jesenných prázdnin bol od 29. - 30. októbra. (tasr)

8:40 Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus skonštatoval, že SaS silne podporuje myšlienku pretestovania obyvateľstva. Pokiaľ ide o lockdown, chcú poznať detaily. (tasr)

8:33 Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) načrtol pred štvrtkovým zasadnutím ústredného krízového štábu návrh o miernejšom lockdowne a následnom plošnom testovaní na ochorenie COVID-19. Potvrdil tiež, že lietadlo s antigénovými testami už pristálo na Slovensku. „Bude kombinácia, bude miernejší lockdown a bude potom celoplošné testovanie," naznačil Naď závery pandemickej komisie. (tasr)

Základné aktuálne informácie k celoplošnému testovaniu na COVID 19 nájdete TU

Testovanie
Celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska sa má konať od 30. októbra do 1. novembra a 6. až 8. novembra, vždy od piatka do nedele. Má byť dobrovoľné, môžu sa na ňom zúčastniť všetci od desiatich rokov. Počas piatka a víkendu (23. – 25. 10.) bude pilotné testovanie v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov. Testovať sa budú môcť ľudia na ľubovoľnom odbernom mieste v čase 8.00 – 12.00 h a 13.00 – 20.00 h, nemusí to byť v mieste trvalého bydliska. Miestnosti majú byť dezinfikované, na poriadok majú dozerať policajti a vojaci. Testujúci personál bude vopred testovaný. Vzorky potrebné na testovanie bude odoberať len zdravotnícky personál.