Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Tieto dátumy si rozhodne poznačte: Čoskoro nás čaká MIMORIADNE vesmírne divadlo

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Slovákov čaká UNIKÁTNE predstavenie na oblohe: Už o pár hodín nastane ZATMENIE SLNKA!
    Reklama
    Logo Plus JEDEN DEŇLogo Plus JEDEN DEŇ

    Nový rok priniesol milovníkom nočnej oblohy hneď pár zaujímavých zážitkov. Silvestrovskú noc i tú novoročnú sfarbila do červena polárna žiara. Vzápätí večernú oblohu začali ozdobovať všetky planéty viditeľné voľným okom (v minulosti prezývané bludičky medzi hviezdami). Onedlho nás čakajú aj ďalšie zaujímavé úkazy.

    Začiatok roka 2025 priniesol milovníkom astronómie už prvé nádherné nebeské divadlo. 25. januára boli niektoré planéty na oblohe zoradené v jednej línii, tento vizuálny jav spôsobila naša zemská perspektíva. Nás však onedlho čakajú ešte dva mimoriadne úkazy, ktoré si netreba dať ujsť.

    Niektoré planéty sú aj počas februára viditeľné voľným okom. Na tie slabšie postačí aj jednoduchý ďalekohľad. Tesne po západe Slnka zbadáme nad juhozápadným obzorom žiarivú Venušu v súhvezdí Ryby. Ľudovo ju nazývame aj Večernica.

    Zdroj: smetek

    Astrofotograf Stanislav Kaniansky.

    Po ňou sa nachádza slabnúci Saturn v súhvezdí Vodnár. Na juhu vysoko žiari Jupiter v súhvezdí Býk. Vľavo dole od neho sa nachádza výrazné súhvezdie Orión, ktoré nám pomôže sa zorientovať na oblohe. Nad východným obzorom zbadáme načervenavý Mars v súhvezdí Blíženci. Na vzhliadnutie Uránu či Neptúnu je však už potrebný ďalekohľad. Mimochodom, ak si vychutnáte pohľad na Jupiter cez ďalekohľad, určite uvidíte aj jeho štyri mesiace, ktoré objavil už Galileo Galilei pred vyše 400 rokmi.

    Zdroj: wikipedia/NASA

    Vieme, ako vznikol na Zemi život?

    Vedci už možno tušia, ako sa na našu planétu dostal z vesmíru život. Vo vzorkách z planétky Bennu objavili aminokyseliny a zložky DNA kľúčové pre život, ako ho poznáme na Zemi. Vzorky kamenia a prachu z planétky Bennu na Zem priniesla sonda NASA OSIRIS-REx, informovala tn.nova.cz.  Keď ich vedci preskúmali, zistili, že látky, ktoré obsahujú sú zásadné pre existenciu života. Štúdiu publikovali v časopise Nature Astronomy. 

    Pre mnohých takéto postavenie planét predstavuje harmóniu a prepojenie s vesmírom. Počas februára bude možné naďalej sledovať ich meniacu sa pozíciu na hviezdnom pozadí. Pozorovanie však čiastočne bude rušiť rastúci Mesiac. "V týchto dňoch rezonuje v médiách mimoriadne postavenie planét na oblohe a ich pozorovateľnosť. Skutočnosť je však taká, že nejde o nič až také mimoriadne," uviedla na sociálnej sieti Facebook Hvezdáreň v Banskej Bystrici.

    Hvezdáreň ponúka orientačnú pomôcku v podobe fotografie. Autorom je Stanislav Kaniansky. Pozrite si ju v galérii.

    “Ide skôr o zriedkavé ako mimoriadne postavenie, keďže podobné zoskupenie planét sa viac-menej pravidelne opakuje,” upresnil nám Stanislav Kaniansky z banskobystrickej hvezdárne. “Momentálne je najkrajšia Venuša, ktorá 16. februára dosiahne najvyššiu jasnosť. Je to po Mesiaci druhý najjasnejší prirodzený objekt na oblohe," dodal.

    "V tomto období môžeme v tmavej lokalite pozorovať tiene vrhnuté práve Venušou. K menovaným planétam sa od 20. februára pridá aj Merkúr, ktorý o 5 dní neskôr vytvorí zaujímavú konjunkciu so Saturnom. Obidve planéty však budú už horšie pozorovateľné vo večernom súmraku, na ich pozorovanie je dobré radšej použiť ďalekohľad, postačí aj obyčajný binokulárny ďalekohľad. Podobnú konfiguráciu vytvorí okolo 10. marca aj Merkúr s Venušou,” pokračuje v opise situácie.

    Čakajú nás zatmenia

    Ďalším zaujímavým úkazom bude čiastočné zatmenie Slnka 29. marca tohto roku. Na tento dátum pripadol aj Deň hvezdární a planetárií – deň otvorených dverí všetkých astronomických subjektov na Slovensku. Banskobystrickí hvezdári takisto plánujú uskutočniť verejné pozorovanie zatmenia.

    Predtým 14. marca nastane úplné zatmenie Mesiaca. Z nášho územia bude však pozorovateľné len ako slabé polotieňové zatmenie nadránom pred západom Mesiaca.

    Zdroj: Natacha Pisarenko

    Na snímke "ohnivý kruh" počas prstencového zatmenia Slnka v argentínskom meste Puerto San Julián v stredu 2. októbra 2024.

    O pozorovanie hviezd a planét je v súčasnosti zvýšený záujem. “Na bežné pozorovanie stačí aj obyčajný binokulárny ďalekohľad. U nás však poskytujeme aj poradenstvo, takže v prípade záujmu vieme odborne pomôcť,” objasnil Stanislav Kaniansky.

    Čo vidíme na oblohe? >>>

    Vyberáme pre vás niečo PLUS