OHROZUJE teplá voda v trenčianskej nemocnici ZDRAVIE pacientov? Vyčíňa tam nebezpečná baktéria?
4. 9. 2024, 15:56 (aktualizované: 5. 9. 2024, 11:07)

V teplej vode trenčianskej fakultnej nemocnice má byť podľa rozboru, ktorý si dal urobiť denník SME v akreditovanom laboratóriu, nebezpečná baktéria legionella. Ohrození by mali byť hlavne pacienti s oslabenou imunitou. Ako na to reaguje nemocnica?
Zdroj: Facebook/Fakultná nemocnica Trenčín - Oficiálna stránka
Zdroj: AVMaPL
Zdroj: AVMaPL
Galéria k článku
Denník SME si dal urobiť rozbor vody v akreditovanom laboratóriu ALS Czech republic v Českej republike. Redaktori odobrali teplú vodu v chirurgickom pavilóne nemocnice presne podľa inštrukcií laboratória a celý proces zaznamenali na video, informuje portál domov.sme.sk.
Trenčianska nemocnica však odmieta, že by sa baktéria legionella nachádzala v jej teplej vode a spochybňuje výsledky rozboru, ktoré dal urobiť denník SME . "Vami uvádzané informácie nie sú pravdivé a opätovne dochádza z vašej strany k podsúvaniu difamačných informácií," tvrdí pre denník SME hovorkyňa trenčianskej nemocnice Martina Holecová.
Zanedbané vodovodné potrubia?
Každoročne objavia Regionálne úrady verejného zdravotníctva po celom Slovensku vo vodovodných potrubiach nebezpečnú baktériu legionella. Pre ľudí s oslabenou imunitou alebo pridruženými ochoreniami môže mať fatálne následky. „Šíria sa hlavne prostredníctvom aerosólov vytvorených z kontaminovanej vody. Tieto aerosóly môžu vzniknúť napríklad pri sprchovaní, vo vírivkách, klimatizáciách či chladiacich vežiach,“ upozornil Andrej Zemplényi z Asociácie vodného manažmentu a prevencie legionel.
Zvýšené riziko jej výskytu je najmä v starších a menej udržiavaných rozvodoch vody. Teplovodné potrubia v trenčianskej nemocnici mala na základe koncesnej zmluvy spred piatich rokov vymeniť firma Camase. Podľa denníka SME však existujú viaceré indície, že ich nevymenila, iba premaľovala.
Jedným z náznakov je zistenie hygienikov zo septembra minulého roku, ktorí tiež našli v teplej vode z potrubí v nemocnici legionellu. Keďže pretrvávajú pochybnosti, či v trenčianskej nemocnici firma skutočne teplovodné rozvody vymenila, nariadil na konci augusta krajský prokurátor Roman Kutiš policajnému vyšetrovateľovi, aby ešte raz vec vyšetril.
Ako dopadol rozbor vody denníka Sme?
Vo vzorke teplej vody z trenčianskej nemocnice bolo podľa výsledku rozboru menej ako desať kolónií tvoriacich jednotky na tisíc mililitrov vody, uvádza denník SME. Vyhláška ministerstva zdravotníctva z 13. marca minulého roka o kvalite teplej vody hovorí, že najvyššia hraničná hodnota prítomnosti baktérie legionelly v teplej vode, ktorá sa môže považovať za vyhovujúcu, je menej ako 1000 KTJ na liter vody. Jednotka KTJ označuje počet baktérií vo vzorke.
Táto hranica však platí pre teplú vodu v domácnostiach. Pre zdravotnícke zariadenia je prípustný limit stanovený na 0 KTJ legionelly na liter vody. Aj nameraných menej ako desať KTJ je teda viac ako predpísaný limit. Vyhláška spresňuje, že obmedzenie platí pre teplú vodu najmä na nemocničných oddeleniach, na ktorých sú pacienti s oslabenou imunitou. Sú to hlavne: "transplantačné, nedonesenecké, anestézioresuscitačné, dialyzačné, onkologické, hematoonkologické oddelenia, ako aj oddelenia pneumológie a ftizeológie, oddelenia/kliniky hrudníkovej chirurgie a jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS)."
JIS je aj v chirurgickom pavilóne, kde denník SME odoberal vodu, a podľa dvoch od seba nezávislých zdrojov v celej nemocnici cirkuluje teplá voda v tom istom systéme. Z toho vyplýva, že je v podstate jedno, na ktorom oddelení sa vzorka vody odoberie.
Čo spôsobuje nebezpečná baktéria legionella?
Legionella je rod baktérií, ktoré sa prirodzene vyskytujú v pôde a vodných zdrojoch. Sú veľmi odolné voči dezinfekčným prostriedkom ako je chlór a látky obsahujúce chlór v bežne používaných koncentráciách. Tieto baktérie spôsobujú závažné ochorenie nazývané legionárska choroba. Ide o vážnu formu zápalu pľúc s inkubačnou dobou 2 až 10 dní. Lieči sa podávaním antibiotík, pričom pre starších ľudí, fajčiarov či osoby s oslabenou imunitou môže byť aj smrteľná. Lieči sa podávaním antibiotík, pričom pre starších ľudí, fajčiarov či osoby s oslabenou imunitou môže byť aj smrteľná.
Príznaky zahŕňajú:
- vysokú horúčku
- zimnicu
- kašeľ
- bolesť hlavy
- príznaky sú celkovo podobné ochoreniu Covid-19.
Objav legionárskej choroby
- V roku 1976 sa v hoteli vo Philadephii stretli americkí veteráni
- Až 220 z nich odišlo s kašľom, dýchacími ťažkosťami a vysokými teplotami
- lekári nesprávne diagnostikovali infekciu ako zápal pľúc a liečili ju penicilínom
- 34 veteránov zomrelo na legionársku chorobu, to však vtedy ešte nikto netušil
- príčina legionárskej choroby bola objavená až v roku 1977 - zistilo sa, že baktéria legionela spôsobuje zápaľ pľúc
- baktérie sa z vody do organizmu človeka dostanú najčastejšie vdýchnutím vody rozprášenej vo vzduchu
Miernejšia forma ochorenia sa nazýva Pontiacka horúčka, ktorá má príznaky podobné chrípke a zväčša nie je potrebná hospitalizácia. Inkubačná doba je kratšia, 24 až 72 hodín a choroba zvykne odznieť bez potreby liečby. „Prenos z človeka na človeka nebol doteraz preukázaný, čo znamená, že legionárska choroba je považovaná za neinfekčné ochorenie,“ uviedol Andrej Zemplényi. Ako dodal, na legionellu doposiaľ neexistuje žiadne očkovanie alebo vakcína.
Ako na rozbor denníka Sme reaguje nemocnica si prečítajte na ďalšej strane.
Oslovili sme aj Fakultnú nemocnicu Trenčín, aby sa vyjadrila k tvrdeniam denníka SME.
"K tvrdeniam denníka SME sa nevyjadrujeme, nakoľko ich tvrdenia nie sú podložené. Je viac ako len otázne, či zo strany redaktora v skutočnosti došlo k uvádzanému rozboru tekutiny a ak aj áno, či táto tekutina bola skutočne voda a či skutočne pochádzala z FN Trenčín. Hoci na publikovanom videu denníka SME sú zábery aj z našej nemocnice a odbery vody z "nejakého vodovodu" nie je nesporné, že sa jedná o naše priestory," reaguje nemocnica.
"Otázny je v tejto súvislosti aj proces odberu, ktorý je na zverejnenom videu zachytený a následné uskladnenie a transport uvádzanej vzorky do ČR. Denník SME uvádza, že realizoval proces odberu presne podľa inštrukcií laboratória, avšak z videa je zjavné, že napr. vodu pred odberom nenechali odtiecť. Z uvedeného dôvodu FN Trenčín nemôže reagovať na tvrdenia redaktora SME, bez preukazujúceho výsledného protokolu rozboru vody, ktorý denník SME FN Trenčín neposkytol," píše nemocnica.
"Odbery vo FN Trenčín prebiehajú opakovane a sú kontrolované zákonom splnomocneným orgánom na realizáciu tejto činnosti. RÚVZ o výsledkoch procesu kontroly vody vo FN Trenčín poskytol verejnosti informácie. FN Trenčín je zapojená do programu monitorovania kvality pitnej vody zo strany RUVZ. V rámci projektu bola na začiatku overovaná kvalita vstupnej pitnej vody z verejného vodovodu, kvalita pripravovanej teplej vody z kotolne, kvalita vody v rámci rozvodného systému v jednotlivých pavilónoch," vysvetľuje nemocnica.
"Okrem štandardných odberových miest boli cielene vyberané aj miesta odberu s predpokladaným zvýšeným rizikom výskytu baktérií (časti distribučného systému s dlhodobou stagnáciou vody, miestnosti nepravidelne využívané, problematické koncové výtokové zariadenia a pod.)."
"K mesiacu august 2024 bolo odobratých oprávneným orgánom celkovo 35 vzoriek pitnej vody a 60 vzoriek teplej vody, pričom prekročenie limitnej hodnoty v ukazovateli Legionella bolo zistené v 8 (13 %) vzorkách teplej vody avšak nie vo vzorkách pitnej vody odobraných vo FN Trenčín. Za účelom zavádzania opatrení na odstraňovanie zistených skutočností boli zo strany FN Trenčín vykonané a vykonávané viaceré opatrenia vrátane inštalácie dezinfekcie teplej vody chlórdioxidom," tvrdí nemocnica.
"Z oficiálnych zistení RÚVZ vyplýva, že neboli zaznamenané žiadne prípady ochorení spôsobených Legionella spp. u pacientov a personálu FN Trenčín v súvislosti so zdravotníckym zariadením. Prípady ochorení s etiológiou Pseudomonas aeruginosa sú bežne hlásené, nakoľko ide o najčastejší patogén spôsobujúci nozokomiálne nákazy u pacientov. Avšak ani jeden prípad (z celkového počtu 16 prípadov v roku 2023) nebol v asociácii s pitnou vodou."
"Pevne veríme, že je pochopiteľné, že FN Trenčín sa nemôže vyjadrovať k tvrdeným výsledkom zverejnením redaktorom média, ktoré mali byť realizované bez vedomia a súčinnosti FN Trenčín. FN Trenčíne aktívne spolupracuje s príslušným orgánom povolaným zákonom na dohľad nad kvalitou pitnej vody a teplej vody, ktorým je RÚVZ, ktoré výsledky sú pre FN Trenčín relevantné," reaguje nemocnica.
"Je žiadúce si uvedomiť v tejto súvislosti, že baktéria Legionella nevznikla v roku 2023 ale v tomto roku sa len začala následkom zmeny právnej úpravy zisťovať jej prítomnosť v pitnej a teplej vode," vysvetľuje nemocnica.
Nemocnica pokračuje, že "za každých okolností pristupuje ku kvalite vody zodpovedne a prijíma opatrenia na dodržiavanie ukazovateľov a limitných hodnôt kvality pitnej vody a kvality teplej vody."
"Dopĺňame, že v zmysle prílohy č. 7 vyhlášky MZ SR č. 91/2023 Z. z. ktorou sa ustanovujú ukazovatele a limitné hodnoty kvality pitnej vody a kvality teplej vody, postup pri monitorovaní pitnej vody, manažment rizík systému zásobovania pitnou vodou a manažment rizík domových rozvodných systémov, je určená limitná hodnota bagtérie Legionella species len pre oddelenia nemocníc, v ktorých sú umiestení imunokompromitovaní pacienti, predovšetkým oddelenia transplantačné, nedonesenecké, anestézioresuscitačné, dialyzačné, onkologické, hematoonkologické a teda nie pre nemocnicu ako celok ako sa nesprávne podsúva."
A uzatvára, že "v zmysle vyššie označenej vyhlášky MZ SR v prípade namerania hodnoty 10 KTJ/1000 ml legionelly species v iných, ako vyhláškou definovaných oddeleniach, je táto hodnota súladnou s vyhláškou."