Obyvateľov obce trápi čierna skládka priamo v lone prírody: Bordel rovno pod nosom
20. 11. 2023, 20:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:35)

Zdroj: Facebook/RM
V minulosti tu bolo oficiálne smetisko, dnes je to nelegálna skládka. Vedenie obce Dechtice (okr. Trnava) si nevie dať rady s čiernou skládkou, ktorá sa nachádza v čarokrásnej prírode jednej z miestnych častí. Jej odstránenie by bolo nákladné. Ľudia sem však vyhadzujú odpad dodnes.

Zdroj: www.dechtice.sk

Zdroj: PM
Zdroj: Facebook/PM
Galéria k článku
Bývalé smetisko, ktoré doslova kole oči mnohým obyvateľom Dechtíc, sa nachádza v miestnej časti Segedín. Vzniklo ešte za socializmu zo starej vyťaženej bane. Starší obyvatelia spomínajú, že sa správa o možnosti vozenia odpadu do tejto časti rýchlo rozkríkla a bežne tam vozili komunálny odpad, chodili tam smetiarske autá a vozil sa tam odpad z atómky a iných miest. Nanešťastie, vývoz odpadu do tejto časti neskončil ani po naplnení “jamy”, ktorá tu bola. Tento problém však pretrváva aj dodnes, ľudia sem zanášajú všetko možné, ide najmä o odpad z domácností.
“Boli na to zvyknutí a stále to v nich zostalo. Stále sa nájde niekto, kto sem príde aj dnes, ale je to sporadické,” povedal nám starosta Dechtíc Karol Zachar s tým, že tu, podľa neho, nehrozí žiadna ekologická katastrofa. Obec má dokonca aj funkčný zberný dvor od roku 2009, a to ako prvá dedina v Trnavskom okrese. Aktuálne ho však obnovujú a je zatvorený od septembra. Myslí si, že práve aj to pokúša niektorých ísť na skládku. Zatiaľ budú preto problém pravdepodobne riešiť kontajnerom.
Podľa slov starostu boli už viaceré snahy obce odstrániť túto čiernu skládku, aj v dávnej minulosti, ale zatiaľ neúspešne. Ešte za čias bývalého vedenia sa oficiálne zastavil vývoz odpadu do tejto časti a miesto bolo označené ako čierna skládka. Obec dostala aj rozhodnutie na jej odstránenie, boli vypracované viaceré projekty, ale išlo o obrovské peniaze.
Čo je podľa starostu najväčším problémom, si prečítajte na ďalšej strane:
“Vtedy to vyšlo na nejakých 56 miliónov slovenských korún. Jednak by boli obrovský problém financie, doprava, a kam to uskladniť. Dá sa sem dostať len poľnou cestičkou, neviem si predstaviť obrovské kamióny, ktoré by to vyvážali, no bola by to pre nás veľká záťaž. Možno urobiť obchvat nejaký, ale to sú v dnešnej dobe utopistické sny,” poznamenáva. V minulosti sa tu tiež vykonali kontrolné priesakové sondy, nakoľko obec je zdrojom pitnej vody. Zisťovalo sa, či navezený odpad nemá vplyv na jej kvalitu, no výsledok bol negatívny.
Starostu Karola Zachara tento problém trápi najmä aj preto, že sa v tejto oblasti snažia robiť maximum - riadne im funguje zberný dvor, triedenie, vývoz, zvoz plastov i kovov a rovnako organizujú niekoľkokrát do roka upratovacie brigády. Rovnako sa im podarilo získať 600 kompostérov z eurofondov, ktoré rozviezli po domoch. “Vieme, že na toto smetisko sem-tam niekto vbehne, naši spolupracovníci to chodia tiež kontrolovať a upratovať. Odpad vždy pozhŕňame, dáme na náš kontajner a vyvezieme na legálnu skládku,” dopĺňa.
Aký nepríjemný zážitok čakal obyvateľku Dechtíc, si prečítajte na ďalšej strane:
Obyvateľka Dechtíc Petra Machovičová, ktorá na tento problém poukazuje už dlhšie, však v tomto prípade oponuje. “Počas jednej z prechádzok som bohužiaľ nafotila odpad, ktorý pochádzal z obecného cintorína a bol vyvezený na nelegálnu skládku v Segedíne. Takže, nielen nezodpovední občania, ale aj obec a nezodpovedné rozhodnutia vedenia alebo zamestnancov prispieva k vývozu odpadu do týchto miest,” povedala nám Petra, ktorá chodí často na prechádzky do miestnych lesov a najčastejšie volí cesty práve cez Segedín. Starosta Zachar k tejto kritike uviedol: "Bol tam nečakaný pohreb a traktorista ten bordel vyniesol na túto skládku. Samozrejme sme to potom hneď upratali za pomoci družstva a my sme to potom vyviezli na riadenú skládku," povedal Zachar s tým, že niektorí ľudia len vyhľadávajú to, čo je zlé. "Situácia nie je dramatická ako sa vykresľuje, pracujeme s tým, bojujeme a máme dobré výsledky aj v separácii."
Len pred pár dňami tu počas jednej z nich stretla auto naložené stavebným odpadom, ktoré smerovalo práve sem. Šofér vystúpil, nacúval si prívesný vozík ku kope a začal odpad vyhadzovať. “Spýtala som sa ho prečo ho nemôže odovzdať na zberný dvor, odpovedal, že je zatvorený. Vraj aj obec tam vyváža odpad, že keď prestane obec, tak prestane aj on,” opísala svoj nepríjemný zážitok Petra, ktorá na to upozornila aj vedenie. Zároveň si myslí, že by obec mohla konať v tejto veci aktívnejšie.
Mohla podľa nej prísť s viacerými možnosťami riešenia, napr. skoncipovať žiadosť na osadenie značiek na zákaz vjazdu do častí, kde sa skládky tvoria, zaviesť kamerový systému a pokutovanie vjazdu áut (mimo dopravnej obsluhy), poprípade riešiť problém fotopascami, či rampou. “Skrátka mohla občanov aktívnejšie vzdelávať v danej problematike a vysvetľovať im následky ich nezodpovedného správania. Ak nepodnikne obec ako vzor občanov žiadne kroky, občania tam budú stále vyvážať odpad. Ak ich nebude karhať a robiť voči ich chovaniu nápravné kroky, ľudia sa nepoučia a budú stále pokračovať v naučených zvykoch,” uzatvára.
Niektorých domácich táto skládka znepokojuje. V posledných výročných správach obec dokonca uvádza, že je najväčšou enviromentálnou záťažou obce. “Skládka komunálneho odpadu „Segedín“ bola uzatvorená približne pred 20 rokmi, avšak nezodpovední občania tam neustále vyvážajú odpad a obec musí na vlastné náklady skládku neustále rekultivovať a likvidovať nezákonne umiestnený odpad,” píše sa v správe.
Prečítajte si tiež: