"Odovzdala som prezidentke list, v ktorom som ju požiadala o upokojenie situácie, vypočutie názorov občanov a o dostatočné informácie," uviedla Balgová pre TASR. "Prezidentka ma uistila, že rozumie pocitom občanov a chápe môj postoj. Súhlasí s mojím názorom, že informácie sú dôležité na správne rozhodnutia, túto tému nevynímajúc. Vyjadrila podporu mojim snahám o zabezpečenie kompenzácií za hluk a emisie pre obyvateľov dotknutých miest a obcí," priblížila. 

 "O tejto téme prezidentka komunikuje s primátorkou dlhodobo a podporuje kompenzácie za emisie, ktoré prekračujú stanovené normy," reagoval pre TASR prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Starostka Sliača hlavu štátu tiež informovala, že spolu so starostami a primátormi okolitých miest a obcí plánujú vyhlásiť petíciu za vypísanie referenda, v ktorom by občania vyjadrili svoj názor.

Anketa
Ste za dohodu o obrannej spolupráci s USA?

"Prezidentka ma ubezpečila, že ak petíciu podporí dostatočný počet občanov, vyhlási referendum aj po prípadnom schválení zmluvy v parlamente," dodala Balgová. Zástupcovia dotknutých samospráv chcú o téme diskutovať i na piatkovom (11. 2.) stretnutí na Mestskom úrade v Sliači.

Prezidentská kancelária ozrejmila, že petičné právo občanov nie je ani stredajším ratifikovaním zmluvy nijakým spôsobom dotknuté. Pripomenula, že referendum je ústavné právo občanov a ak sa ho opozícii podarí iniciovať, výsledok bude prezidentka a ďalšie ústavné orgány rešpektovať.

Dohodu s USA v stredu (9. 2.) schválil slovenský parlament a ešte v ten istý deň ju ratifikovala aj prezidentka. Má umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Dohoda by mala platiť desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Prečítajte si tiež: