Obrovské nešťastie slovenského horolezca v Nepále! Pád do trhliny: Prišla smutná správa
2. 11. 2024, 13:18 (aktualizované: 2. 11. 2024, 21:36)

Zdroj: Facebook/Ondrej Húserka
Obrovské nešťastie. Slovenský horolezec a alpinista Ondrej Húserka (34) mal nehodu v Nepále na hore Langtang Lirung vo výške 7234 metrov. Pri návrate pri zlaňovaní sa Ondrejovi stala nehoda, po ktorej spadol do trhliny. Ondrej sa dva dni neozýval. Teraz prišla smutná správa.
Zdroj: Facebook/Ondrej Húserka
Zdroj: Facebook/Ondrej Húserka
Zdroj: Facebook/Ondrej Húserka
Galéria k článku
"Dnes so zatajeným dychom musíme bohužiaľ informovať o posledných, veľmi nepriaznivých správach spod Langtang Lirung. Pri návrate sa Ondrejovi stala pri zlaňovaní nehoda a dôsledkom bol jeho pád do trhliny," informovala Slovenský horolezecký spolok James na sociálnej sieti.
Zdroj: Facebook/Ondrej Húserka
Ondrej je skúsený slovenský horolezec.
"Nebolo v silách Máru Holečka vytiahnuť ho z trhliny von. Po návrate Máru do základného tábora a po komunikácii Ondrových najbližších z rodiny, kamarátov i skúsených slovenských a zahraničných himalájistov, samozrejme najmä s miestnou agentúrou, sú veľké snahy dostať sa k Ondrovi," informoval ďalej James.
Podľa informácií slovenských horolezcov by mala ďalšia záchranná akcia začať už zajtra ráno, teda v noci nášho času. "Veríme, že je ešte drobná nádej, že sa k nemu záchranný tím poskladaný z dobrovoľníkov na mieste dostane a že sa stane malý veľký zázrak," uviedol James.
Zdroj: Facebook/Ondrej Húserka
Jeho kamaráti horolezci veria, že sa stane malý veľký zázrak a Ondro ešte žije.
Ondrej Húserka podľa informácií televízie ČT24.cz zahynul. Uviedol to jeho český kolega Marek Holeček. „Zlanil som za ním a štyri hodiny bol pri ňom, kým jeho hviezda vyhasla,“ uviedol na sociálnej sieti. Zranenia Ondreja podľa neho boli fatálne. „Zlomená chrbtica a naliate horné viečka, ktoré som nechcel vidieť,“ popísal Holeček v emotívnom statuse.
Ondrej Húserka pochádza z Nemšovej. Bol slovenský lezec a alpinista. Začínal s lezením na skalách, odkiaľ sa v priebehu niekoľkých rokov dostal do hôr, ktoré ho vždy fascinovali.
Zdolal niekoľko ťažkých ciest v oblasti Mont Blancu, v Dolomitoch aj v slovenských Tatrách. Ondrej bol od roku 2011 súčasťou Slovenskej reprezentácie v alpinizme. Od začiatku svojho pôsobenia získal 6 ocenení od Slovenského horolezeckého spolku James za najlepšie výstupy roka.