"V poslednom čase, stále častejšie ľudia nachádzajú vo svojich záhradách líčidlo americké alebo líčidlo jedlé, ktoré tiež unikli z pestovania," dozvedeli sme sa od prof. Ing. Alexandra Fehéra, PhD. z Ústavu environmentálneho manažmentu FEŠRR SPU v Nitre. Ak ste líčidlo ešte nevideli, poriadne si ho pozrite v galérii. Rastie skutočne všade, jeho semená roznosia totiž vtáky svojím trusom.
"Prvé, americké, sa pestovalo pre bobule na prifarbovanie vína a cukroviniek, rastlina obsahuje však aj toxické látky (vyvoláva vracanie a spôsobuje hnačky), druhé je bez jedovatých látok a popri farbiarstve sa používa aj ako špenát (listy), špargľa (mladé výhonky) a liečivá rastlina ako antireumatikum, laxatívum, diuretikum, má účinky aj antibiotické, antivirotické a antimykotické, zistili sa účinky napr. aj proti HIV," vysvetlil nám profesor Alexander Fehér.
Záhradkári môžu objaviť vo svojich záhradách aj rôzne iné druhy inváznych rastlín, závisí to najmä od toho, na akej lokalite je záhrada situovaná a aké nástrahy v podobe inváznych rastlín číhajú v jej bezprostrednom, ale aj vo vzdialenejšom okolí. "Hrozbou sú vyskytujúce sa opustené plochy alebo skládky odpadov už obsadené inváznymi rastlinami," prezradila nám zase doc. Ing. Žaneta Pauková, PhD. z Ústavu environmentálneho manažmentu Fakulty európskych štúdií a regionálneho rozvoja SPU v Nitre.
"Stačí, ak sa malý úlomok stonky , napríklad, inváznej rastliny pohánkovec dostane na vhodné miesto v záhrade, zakorení a vytvorí nový porast. Keď sa invázne druhy objavia v záhrade začnú sa nekontrolovateľne šíriť, obsadzujú voľné plochy a vytláčajú domáce rastlinstvo. Invázne rastliny sú pohromou pre pôvodné druhy. Pred výberom nových druhov rastlín odporúčam záhradkárom urobiť si prieskum a do výberu zapojiť aj kritérium pôvodu rastliny a možného „invázneho potenciálu“, nielen nároky na pestovanie či estetiku," varuje záhradkárov.