V obci Poniky sa ľudia boja vychádzať von: Medveďa tu stretnete na ulici denne, hovoria domáci
17. 6. 2024, 8:00
Rodičia sa boja púšťať deti do školy a výrazne je ohrozený aj turizmus! Stredoslovenská obec Poniky (okr. Banská Bystrica) je jednou z tých, ktorá bojuje s veľkým počtom medveďov. Domáci spomínajú, že ich tu stretnete na ulici na dennom poriadku. Žiaľ, táto téma delí ľudí na dva tábory aj tu.
Zdroj: Facebook/AB AB
Zdroj: min
Zdroj: archív obce
Galéria k článku
Dedinka Poniky s 1550 obyvateľmi sa pýši nádhernou prírodou a miestni sú s ňou doslova spätí. Nájdeme tu spracovateľov dreva, poľovníkov, ale aj tých, ktorí radi chodia do prírody alebo na turistiku, či cykloturistiku. A to aj z blízkej Banskej Bystrice, či zo Zvolena. Keď sme sa sem prišli pozrieť, starostka Jana Ondrejková hneď na začiatku priznala, že problém s medveďmi zaznamenávajú približne tri roky, kedy ich počet výrazne vzrástol. “Začali sa objavovať blízko obytných zón a kedykoľvek sa prechádzajú po dedine. Ľudia majú veľký strach. Boja sa posielať deti na autobusové zastávky, aby išli ráno do školy. Tiež majú strach ich nechať dlhšie vonku,” hovorí starostka.
V minulosti to podľa nej takto nebolo. Všade naokolo sa nachádzali polia s kukuricou a žitom, no medveďa nikdy nestretli. Teraz podľa nej stačí vyjsť na vlastnú záhradu a stretnete ho za plotom. Väčšinou ide o medvedice s mladými, ktoré sú vytláčané starými medveďmi v čase medvedej ruje. Zastáva názor, že ide o následok dlhodobo neriešeného problému. “Skoro každá zver sa nejakým spôsobom reguluje. Viem, že medveď je chránený druh živočícha, ale čo máme teraz robiť? Máme zobrať batohy na plecia a odísť z obce?,” pýta sa Ondrejková.
Zároveň poukazuje aj na ďalší problém - kompostoviská biologicko-rozložiteľného kuchynského odpadu v záhradách rodinných domov. “Ministerstvo životného prostredia nám prikázalo, aby ich mali rodinné domy v záhradách. No aj tie môžu lákať medvede. Keď sme občanom zadali, aby si kompostoviská povinne zabezpečili, mnohí to z tohto dôvodu odmietli. Pred dvomi rokmi som to načrtla aj vtedajšiemu ministrovi,” vysvetľuje starostka. Tzv. “kontajnerové” medvede, tu naopak, nenájdeme. Väčšina domácich tu totiž chová zvieratá a zbytky jedál vie zúžitkovať pri chove poľnohospodárskych zvierat.
Ako starostka zareagovala na margo nepríjemných e-mailov, ktoré jej prišli v súvislosti s odstrelom medvedice s mladými, si prečítajte na ďalšej strane:
Aj keď k priamemu stretu medveďa s človekom v obci našťastie nedošlo, Poničania sa jednoducho boja. Presne pred rokom, tesne pred začiatkom festivalu, ktorý sa konal na miestnom štadióne, zbehol medveď z blízkej lúky na ihrisko medzi ľudí. Keď začali kričať, otočil sa a odišiel. ”Vôbec sa nebál hluku, ani ľudí. Viete si predstaviť, že tu majú deti futbalový tréning a medveď si sem medzi ne zbehne?,” krúti hlavou. Ide však o problém aj okolitých obcí, napr. Čerína, či Hrochoťa.
Práve kvôli medveďom tu upadá turistický ruch. ”Máme tu krásne cyklotrasy, aj keď nie všetky sú značené. Keďže sme tu mali veľké poľnohospodárske družstvo, tak tých poľných ciest je tu neskutočne veľa, po ktorých sa dá prejsť. No len málokto podstúpi riziko, že stretne medveďa,” poznamenáva. Zreteľne dopĺňa, že ich nikto nechce vystrieľať, ani zničiť, pretože do tejto oblasti medveď patrí. Nemôže však narúšať základné fungovanie človeka.
Poniky sú tiež významná hubárska oblasť, najmä časť Ponická Huta, ktorú ešte donedávna navštevovalo množstvo hubárov. Aj toto sa však, bohužiaľ, zmenilo a zostávajú radšej doma. “Otázku eliminácie týchto šeliem má na starosti Štátna ochrana prírody (ŠOP) so zásahovým tímom. Nie je to moje rozhodnutie, ani rozhodnutie nikoho z obce,” reaguje starostka na margo nepríjemných e-mailov, ktoré jej prišli ohľadom zastrelenej medvedice.
Ako sa k situácii vyjadril miestny poľovník, si prečítajte na ďalšej strane:
To, že je v obci veľa medveďov potvrdzuje aj prednosta Obecného úradu a zároveň poľovník Pavol Ondrejko. Predpokladá, že ich je okolo dediny približne 20 aj s malými. Nemyslí si, že sú premnožené, skôr sa zanedbáva pojem hustota. To znamená, že ich je veľa na relatívne malom území. “Nikto proti medveďom nič nemá, darmo budú hovoriť, že poľovníci chcú strieľať medvede. Nie, nechceme a určite nie 30 - 40 kilové, ktoré tu behajú. Poľovníci ich chcú loviť, ale len tak, ako im káže zákon,” pripomína. Verejnosť pobúril prípad z 5. júna, kedy došlo k odstrelu sedemročnej medvedice.
"Spoločne s problémovou medvedicou boli eliminované aj všetky tri mláďatá. Predstavovala ohrozenie zdravia obyvateľov obce a spôsobovala škody na majetku miestnych obyvateľov," uviedla ŠOP. Udialo sa tak neďaleko farmy, ktorá stojí len pár metrov od dediny hneď za záhradami. Jej majitelia tu chovajú kone, somáre, poníky, kozy, ale aj lamy. O problémoch s medveďmi hovoria stále. “Chodia nám do oplôtkov, plašia sa nám kone a ľudia sa boja chodiť ku nám, či okolo nás. Kozy sa bojíme doniesť na farmu, pretože ak sem príde medveď, tak približne z 13 kôz by nám neostalo asi nič. Preto ich držíme v záhrade v strede dediny a v maštaliach,” povedala nám majiteľka farmy.
Samospráva v súčasnosti eviduje od občanov 36 podnetov o pohybe medveďa hnedého v blízkosti intravilánu. Okrem Poník ochranári v ostatnom čase odstránili problémové medvede aj v obci Očová (okr. Zvolen), kde boli začiatkom mája zastrelené dva jedince.