Reklama

OBCHODY PO NOVOM: Urobili sme jednu veľkú chybu! Pozrite sa, čo sme nezvládli

Predajcovia museli zabezpečiť hygienické rukavice, väčšina to dodržala.

Zdroj: TASR

Reklama

Otvorili viacerí, no museli sprísniť hygienu aj pravidlá nakupovania. Odvčera začali v slovenských obchodoch platiť nové opatrenia nariadené hlavným hygienikom a Ústredným krízovým štábom. Dodržiavať ich musia zákazníci aj predávajúci. Boli sme si overiť, ako to vyzeralo v praxi. Nie všade to bolo bez problémov!

Na nákup už len v rukaviciach alebo s dezinfikovanými rukami, pričom pomôcky musí zabezpečiť predajca, v prevádzke len jeden zákazník na 25 m2 plochy a vyhradené hodiny pre seniorov v potravinách od 9.00 h do 12.00 h. To sú v skratke opatrenia, ktoré platia odvčera v slovenských obchodoch. Vláda pôvodne nariadila aj povinné meranie teploty pri vstupoch, no to sa zatiaľ odkladá. Zároveň sa rozšíril zoznam obchodníkov, ktorí mohli po týždňoch bez tržieb otvoriť.

So zavedením nových pravidiel sa musel každý obchodník popasovať sám. Ako prvé sme skontrolovali veľké reťazce v Trnave. Informačnú povinnosť si splnili všetky, ktoré sme navštívili. Nariadenia hygienikov vytlačené a nalepené pri vstupoch s upozornením, že bez rúška vás dnu nepustia. V Kauflande a Lidli bola pri vstupe pre nakupujúcich zabezpečená dezinfekcia rúk, v Bille mali jednorazové mikroténové rukavice.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Obmedzením svojho pohybu zachraňuješ iným ľuďom životy!

     

    Pre nové nariadenie o obmedzenom počte zákazníkov v predajniach sa pri vstupoch tvorili rady. Odstup medzi ľuďmi nikto nekontroloval, veľké medzery však medzi sebou nemali, zrejme zo strachu, aby ich niekto nepredbehol. Niektoré reťazce obmedzili aj počet nákupných vozíkov, aby mali prehľad, koľko ľudí majú približne na predajni.

    Zdroj: reg

    Pred vstupom do železiarstva v Prešove merali teplotu, hoci to nie je povinné.

    Od 9.00 SBS-kári alebo zamestnanci púšťali dnu iba seniorov nad 65 rokov, ostatných poprosili, aby prišli neskôr. Prednostné nakupovanie pre seniorov nekontrolovali v Kauflande. Reťazce nové pravidlá rešpektujú, no majú k nim viaceré výhrady.

    „Prijímanie týchto regulačných opatrení je veľmi nešťastné. Najmä to, že sa o týchto opatreniach dozvedáme iba z tlačových besied pána premiéra. Iba v sobotu poobede boli tieto opatrenia oznámené, v nedeľu boli obchody zavreté, takže sa tieto veci ťažko komunikovali aj smerom k zamestnancom, napríklad to, ako sa majú od pondelka správať,“ povedal nám Martin Krajčovič, šéf Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), ktorá združuje najväčšie reťazce.

    Tri hodiny vyhradené pre seniorov, sú podľa reťazcov veľa, v sobotu by ich zrušili, keďže dopoludnia chodia nakupovať aj rodiny s deťmi a príliš „štedrých“ je aj 25 m2 na jedného zákazníka, stačilo by vraj menej. Krízový štáb by mal s nimi viac komunikovať. „Aby sa nestalo ako s tými teplomermi, že zrazu zistili, že sa to nedá spraviť,“ dodal Krajčovič.

    Zdroj: TASR

    Zákazníci pred predajňou tlače v Košiciach sa takmer tlačili v rade.

    Medzi obchodmi, ktoré mohli v pondelok nanovo otvoriť, boli napríklad železiarstva. V prešovskom železiarstve Haus v Gazdovskom dvore mali od rána nápor a išli príkladom. Do obchodu púšťali zákazníkov iba po jednom a za prísnych hygienických opatrení. Rozdávali im jednorazové rukavice, dokonca aj merali teplotu. „Tým, ktorí majú vlastné rukavice, striekneme na ne dezinfekčný prípravok, lebo nevieme, kde predtým boli. Pri pokladniciach sme nastriekali červené čiary na dvojmetrový rozostup,“ uviedla konateľka Slávka Trojanovičová.

    Našli sa však aj hriešnici. Pred galantériou, ktorá patrí v Košiciach medzi najnavštevovanejšie, sa už od rána tvorili zástupy. Ľudia stáli v radoch na prízemí aj na pochodí. Rúško či iné prekrytie úst mali všetci, no odstupy nedodržiavali a nikto ich na to ani neupozorňoval. Predavačka púšťala do malej predajne ľudí po dvoch, dezinfekcia ani rukavice neboli dostupné. „Odfotografujete nás, že nestojíme v dvojmetrových odstupoch a Matovič obchody opäť zavrie,“ zašomrala si staršia žena, ktorá stála v rade pred galantériou na poschodí.

    Premiér Igor Matovič však považuje znovuzatváranie obchodov za krajné opatrenie. „V momente, ak by sa ukázalo, že sa nám počet prípadov vyvíja negatívnym spôsobom, že sa nám to vymyká spod kontroly, sme pripravení okamžite sprísniť podmienky k úplnému zavretiu všetkých prevádzok,“ vyhlásil Matovič. O tom, či by sa mohli otvoriť ďalšie obchody, musí rozhodnúť krízový štáb.

    Zdroj: reg

    Majiteľ predajne bicyklov v Prešove si doniesol dezinfekciu pre zákazníkov z domu.

    VIAC FOTO NÁJDETE V GALÉRII

    Mohlo by vás zaujímať:

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.