Reklama

Nový stavebný zákon v praxi: Najvýraznejšie zmeny vysvetľuje advokát

Nový stavebný zákon priniesol viaceré výrazné zmeny. vyzerá to tak, že by mohli pomôcť.

Zdroj: ee, anc

Reklama

Nový stavebný zákon, ktorý platí od 1. apríla, prináša zásadné zmeny pre vlastníkov rodinných domov aj bytoviek. Nové pravidlá sa dotknú stavebných povolení, elektronického hlasovania, vlastníctva bytov v rodinných domoch aj riešenia čiernych stavieb. Na najdôležitejšie otázky ohľadne stavebného zákona nám odpovedal advokát JUDr. Ján Huňady z advokátskej kancelárie LEXANTE.

Zdroj: Lexante

Na najdôležitejšie otázky ohľadne stavebného zákona nám odpovedal advokát JUDr. Ján Huňady z advokátskej kancelárie LEXANTE.

Aké konkrétne zmeny prináša nový stavebný zákon pri získavaní stavebného povolenia na rodinné a bytové domy?
- Cieľom bolo odstrániť prieťahy v územnom a v stavebnom konaní. Obe nahradilo iba jedno konanie o stavebnom zámere, ktoré sa končí rozhodnutím. Rodinné a bytové domy, ktoré majú najviac tri byty, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 300 metrov štvorcových a majú najviac dve nadzemné podlažia, nový stavebný zákon definuje ako jednoduché stavby, pre ktoré platí zjednodušené konanie.

Ako vyzerá konanie o stavebnom zámere?
- Predchádza mu prípravný proces prerokovania stavebného zámeru na stavebnom úrade, kedy sa sprístupňuje projektová dokumentácia, podáva sa žiadosť o vydanie záväzného stanoviska dotknutým orgánom a vyhotovuje sa správa o prerokovaní stavebného zámeru. Hlavným procesným zástupcom stavebníka v tomto konaní je projektant, ktorý má zabezpečiť prerokovanie zámeru s dotknutými orgánmi a osobami. Všetko má byť elektronicky cez portál https://vystavba.uupv.sk/. Jeho prostredníctvom môže stavebník požiadať orgán, právnickú osobu a orgán územného plánovania o záväzné stanovisko. Tie sú povinné ho vydať do 30 dní, resp. do 60 dní pri zložitých stavbách. Ak sa v stanovených lehotách nevyjadria, považuje sa ich stanovisko automaticky za súhlasné.

Zdroj: Patrik Struk

Stavebný zákon zmenil aj zodpovednosť jednotlivých členov stavebného procesu.

Ako nový zákon ovplyvňuje zodpovednosť stavebníka za detaily výstavby?
- Doteraz musel všetky dôsledky znášať stavebník. Tu nastala zásadná zmena, nový stavebný zákon jasne definuje zodpovednosť jednotlivých účastníkov stavebného procesu. Zhotoviteľ (stavebná firma) zodpovedá za kvalitu stavebných prác a použitých materiálov. Stavbyvedúci zodpovedá za správnosť vykonávania stavebných prác podľa schváleného projektu a platných technických noriem. Projektant zodpovedá za správne a bezpečne navrhnuté riešenia stavby, statik za vykonanie chybného výpočtu stability a geodet za chybné zamerania.

Aké sú nové pravidlá elektronického hlasovania vlastníkov bytov a nebytových priestorov?
- Vlastník môže uplatniť svoje hlasovacie právo už aj prostredníctvom elektronického hlasovania, môže na to splnomocniť aj inú osobu. Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru prejaví záujem hlasovať elektronicky, správca je povinný zabezpečiť túto formu hlasovania a vlastník je povinný oznámiť spoločenstvu alebo správcovi svoju elektronickú adresu. Ak dôjde ku kolízii písomného hlasovania na hlasovacej listine a elektronického, na elektronické sa neprihliada. Ako príloha zápisnice musí byť aj menný zoznam vlastníkov, ktorí hlasovali elektronicky.

Čo sa mení pri drobných a čiernych stavbách? Čítajte na ďalšej strane >>>