NOVÉ zistenia v kauze Podhájska! TENTO štátny orgán tvrdí, že VODA je bezpečná!
23. 7. 2021, 8:00

Zastali sa Podhájskej! Na správu ministerstva životného prostredia o zvýšenej rádioaktivite vody na kúpalisku už reagoval ďalší štátny orgán. Úrad verejného zdravotníctva hovorí o nesprávnej interpretácii faktov, pričom kúpanie v termálnej vode je podľa neho bezpečné. Informáciu potvrdil aj český vedec Viktor Goliáš.
Zdroj: lčel
Zdroj: lčel
Zdroj: Beáta Javorčíková
Galéria k článku
Správa, ktorú v sobotu vydalo ministerstvo životného prostredia, vyvolala v Podhájskej emócie. Kúpalisko podľa nej zatajovalo pred verejnosťou zvýšenú radioaktivitu v geotermálnej vode. „Vec je o to závažnejšia, že niektoré rádioaktívne prvky sú vo vode z vrtu v Podhájskej prítomné v takom rozsahu, ktorý viacnásobne prekračuje zdravotné limity,“ informoval rezort životného prostredia.
Úrad verejného zdravotníctva však tvrdí, že došlo k dezinterpretácii faktov. Podľa hovorkyne Daše Račkovej sa informovalo o rádiologických ukazovateľoch pre vodu určenú na pitie a nie pre podzemnú geotermálnu vodu. „Pri týchto ukazovateľoch je to potrebné zohľadniť, aby nedošlo k nesprávnej interpretácii výsledkov stanovenia,“ vraví Daša Račková.
Hovorkyňa ďalej tvrdí, že prítomnosť rádioaktívnych prvkov v termálnych vodách je prirodzená a závisí od geologického podložia, z ktorého sa získava. „Chceli by sme upokojiť verejnosť a uviesť, že ani v prípade pobytu ľudí v termálnom kúpalisku a náhodného požitia termálnej vody z kúpaliska z uvedeného vrtu sa nepredpokladá ohrozenie ich zdravia,“ doplnila.
Na margo rádioaktivity v termálnej vode v Podhájskej sa vyjadril aj Viktor Goliáš z Ústavu geochémie, mineralógie a nerastných zdrojov z Karlovej Univerzity v Prahe. „Z hľadiska minerálnych vôd, ku ktorým Podhájska určite patrí, je rádioaktivita vnímaná ako pozitívna zložka, ktorá pôsobí biopozitívne a liečivo. Panika je určite zbytočná,“ povedal pre TV Markíza.
Uzavreté termálne bazény majú naopak veľmi negatívny vplyv na miestne podnikanie. Práve tie boli totiž lákadlom pre českých turistov, ktorí Podhájsku teraz nenavštevujú. „Tisícpäťsto ľudí a ich päťsto deti sa pomaličky dostávajú na úplnú mizinu. Boli sme sa tam pozrieť a zistili sme, že je to naozaj tak. Musia predávať nehnuteľnosti, autá a cennosti, aby prežili,“ povedal generálny tajomník Aliancie slovenskej gastronómie Andrej Kasas.

Kasas preto ministerstvo životného prostredia žiada, aby do správy doplnilo konkrétne informácie, v čom geotermálna voda prekročila zdravotné limity alebo ako plánuje odškodniť obyvateľov a podnikateľov.
„Ministerstvo životného prostredia vníma, že podvody a dlhoročné nezákonné postupy dosiaľ presne neurčených osôb spôsobili v Podhájskej ťažkosti a straty poctivým podnikateľom,“ povedala Jana Žjak z Odboru komunikácie ministerstva životného prostredia. Komisia na schvaľovanie množstva čerpania podzemných vôd preto podľa nej zasadne ešte tento mesiac.