Nórsky Bergen verzus Hriňová? Jediné medovníkové mesto na Slovensku nájdeme práve tu!
27. 12. 2022, 16:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:45)

Zdroj: RUDOLF PRADLA
Viete čo má spoločné Hriňová a nórske mesto Bergen? V obidvoch nájdeme perníkové mestečko! Ak teda nemáte cestu do Nórska, potešiť sa môžete aj v Podpoľaní, kde aktuálne prebieha už 7. ročník výstavy s názvom “Medovníkové mesto Hriňová”.
Zdroj: RUDOLF PRADLA
Zdroj: RUDOLF PRADLA
Zdroj: RUDOLF PRADLA
Galéria k článku
Táto “sladká” výstava je sprístupnená v Mestskom kultúrnom stredisku (MsKS) v Hriňovej a potrvá do konca roka. Autorka projektu, hriňovská rodáčka Vilma Babicová vysvetľuje, že jeho primárnou myšlienkou je spájanie generácií.
„V dnešnej dobe už nehovoríme o mladej, strednej a starej generácii – stretávame sa totiž s generačnými posunmi. Aj do tohto projektu sa zapojili deti z troch materských škôl, dve základné školy, miestny domov dôchodcov a Jednota dôchodcov v Hriňovej, centrá pre deti a rodinu a samozrejme aj pracovníci MsKS,“ vysvetľuje Babicová, ktorú inšpirovalo druhé najväčšie mesto Nórska Bergen, kde žila takmer dvadsaťštyri rokov.
Práve tu totiž pravidelne organizujú tradičné podujatie s názvom “Pepperkakebyen”, ktoré má dlhoročnú tradíciu - usporadúva ho miestna organizácia pre cestovný ruch od roku 1991 a dnes je najväčším perníkovým mestom na svete.
„Keď som sa vrátila na Slovensko, napadlo mi, prečo by sme nemohli mať aj my, naše slovenské medovníkové mesto? Povedala som si, že skúsenosti treba zúročiť, preto som vypracovala návrh na môj projekt. Požiadala som primátora o spoluprácu a on súhlasil,“ hovorí iniciátorka s tým, že okrem spolupráce ponúkla mestu aj sponzorstvo a tak mohli v roku 2016 s projektom začať.
Čo všetko tu môžeme vidieť, si prečítajte na ďalšej strane:
Zapojení záujemcovia sa každý rok venujú tvorbe rozličných symbolov a stavieb, ktoré sú pre toto mesto charakteristické. Nájdeme tu napríklad kostol Panny Márie Fatimskej na Raticovom vrchu, domov dôchodcov, veľký vianočný stromček, chalúpky z podpolianskych lazov, adventný kalendár, krojovaný pár, predajňu potravín v Hriňovej, či Rímsko – katolícky kostol Sv. Petra a Pavla.
„Zámerom projektu je tiež zmysluplne zapojiť deti do predvianočnej aktivity. Aby pochopili podstatu vianočných sviatkov a zvykov a aby si uvedomili, že Vianoce nie sú len očakávaným časom darčekov,” poznamenal vedúci MsKS Martin Kliment s dôvetkom, že táto výstava je každý rok je iná. Aj napriek tomu, že sa na nej zúčastňujú tie isté školy a inštitúcie, samotní tvorcovia sa striedajú.
“Bola by som rada, keby o našom “Medovníkovom meste” vedeli ľudia na Slovensku a na to potrebujeme osvetu. Tiež je to náročnejšie aj po sponzorskej stránke, budeme sa musieť venovať aj tejto problematike. Možno by mohlo byť riešením, keby tento projekt v budúcnosti zastrešila organizácia pre cestovný ruch,” doplnila Vilma Babicová.